22 Mart 2019 Cuma 03:27

ANASAYFA l Zeytinoğlu Sanayi Üretim Endeksini Değerlendirdi

16.10.2018 Salı - 12:15

 

-TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı sanayi üretim endeksi aylık yüzde 1.1 gerilerken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.7 arttı.

Sanayi üretim endeksi verisini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Döviz kurlarındaki dalgalanmanın yansıması üretimde hissedilmeye başladı ve üretimde tahminler doğrultusunda beklenen yavaşlama oldu. Bu bir süreç ve dolayısıyla kur dalgalanmasıyla yaşanan belirsizlik döneminde üretim yavaşlamasının normal olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında bayram tatilinin de etkisiyle aylık bazda üretim kaybına rağmen yıllık yüzde 1.7’lik artışı olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

Üçüncü çeyreğe ilişkin verilerin tamamlanmaya başladığını söyleyen Zeytinoğlu, “Sanayi üretiminin ülke büyümesinin önemli göstergelerinden biri olduğunu biliyoruz. Kurlardaki dalgalanmanın etkisiyle yaşanan üretimdeki yavaşlamanın üçüncü çeyrek büyüme rakamını da aşağı çekeceğini düşünüyoruz. Ancak enflasyonla mücadele programı gibi alınan tedbirlerin ve sanayici ile devlet birlikteliğinin meyveleri alınmaya başlandığında, büyümede de tekrar beklenen oranlara dönülebileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, eylül ayında yüksek seviyede gerçekleşen ihracatın, sanayi üretimine de olumlu yansıyacağını söyledi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


istanbul escort instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi