17 Ekim 2019 Perşembe 14:08

ANASAYFA l Yöresel Yemek Festivali başladı

30.04.2017 Pazar - 10:33

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2 gün sürecek Yöresel Yemek Yarışması 41 burda AVM’de başladı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen “Yemekte Şehrin Bilgeleri” Yöresel Yemek Festivali final programı 41 burda AVM’de başladı. 2 gün sürecek festivalde birbirinden renkli etkinlikler yer alıyor. Sunuculuğunu ekranlardan tanınan Elif Korkmazel’in yaptığı festivalde, ilçe elemelerine katılarak finale katılmaya hak kazanan 421 kişi katılıyor. 41 burda AVM’ye kurulan 12 mutfakta yemek, çorba ve tatlılarını hazırlayan yarışmacılar, 50 jüri üyesi tarafından yapılacak değerlendirme ile seçilecek ve pazar günü düzenlenecek ödül töreniyle ödül alacak.

USTA ŞEFLERDEN RENKLİ SHOWLAR

Sabah 10.00-19.00 saatlerinde 41 burda AVM’de düzenlenen Yöresel Yemek Festivali’nde ünlü şeflerin şovları, şeflerin çocuklarla birlikte atölye çalışmaları, yöresel yemek ikramları, workshop çalışmaları, buz heykel yapımı, sebze oymacılığı gibi renkli ve eğlenceli showlar düzenlendi. Türkiye Aşçı Milli Takımı’nın usta aşçıları tarafından çeşitli şovlar düzenlendi. Moleküler mutfak ile yerel lezzetlerin kombinasyonu ve sunumunun yanı sıra buz heykel şovu ve sebze oymacılığı showları yapıldı.

JÜRİDE ÜNLÜ AŞÇILAR VE TANINMIŞ GURMELER

Yarışmada 50 kişilik jürinin başkanlığını Türk Aşçı Mili Takım Direktörü ve Kocaeli Akademik Aşçılar Derneği Başkanı Naif Bagi üstleniyor. Jüride ayrıca; Sabah Gazetesi yemek yazarı ve yarışma sunucusu Elif Korkmazel, NTv kanalında yemek programı yapan tanınmış gurme Artun Ünsal, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, Türk Aşçı Mili Takım Kaptanı Abdi Gündüz ile üniversite öğretim üyeleri, 5 yıldızlı otellerin ve restoranların baş aşçıları ve Türkiye genelinde aşçı derneklerinin başkanlıklarını yapan isimler yer alıyor.

MANCARLI PİDE İKRAMI

Yemekte Şehrin Bilgeleri Yöresel Yemek Festivali’nin ilk günü 41 burda AVM’de kurulan 12 mutfakta yemeklerini hazırlayan yarışmacılar, çorba, tatlı, pilav, kışlık konserve ve salata kategorisinde hünerlerini sergiledi. Festivalde İzmit’in meşhur mancarlı pidesi pişirilerek konuklara ikram edildi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.