22 Ekim 2019 Salı 02:22

ANASAYFA l Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Sistemini anlattı

08.04.2017 Cumartesi - 11:58

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz Gölcük Kastamonulular derneğini ziyarette bulunarak Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında bilgilendirmede bulundu.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Gölcük ilçe SKM’nin düzenlediği program kapsamında ilçe de bir dizi temaslarda bulundu. CHP’nin tek başına iktidar olduğu dönemde bile 9 hükümetin kurulduğunun altını çizen Mehmet Akif Yılmaz, “Anayasaları toplum yapar. Bizdeki anayasaların millet tarafından ya da onların yetki verdiği kişiler tarafından yapılmadığını görüyoruz. En tartışmalı anayasa ise 1982 anayasası’dır. Bütün partiler değiştirmek istemiştir. Ülke olarak 1924 yılında ilk kez parlamenter sisteme geçiş yaptık. 16 Nisan’da sandığa gidecek herkesin siyasi gömleğini çıkartması gerekiyor. Bu bir devlet meselesidir. Osmanlı döneminden bu yana 5 anayasa yapıldı. Bunların tamamı olağanüstü dönemde gerçekleştirildi. 1923-1938 arasında ‘örtülü başkanlık sistemi’ vardı. Bu dönemde 9 tane hükümet kuruldu. 1938-1950 yılları arasında CHP aklımıza geliyor. Bu dönemde CHP tek başına iktidar oldu. Bu dönemde de yine 9 hükümet kuruldu. Bu zamana kadar parlamenter sistem dediğimizde aklımıza darbeler, postmodern darbeler, askeri müdahale ve e-muhtıralar geliyor. Bu dönemlerden başka bir şey aklımıza gelmiyor” diye konuştu.

 “94 YILDA 65 HÜKÜMET KURULDU”

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne kadar 94 yılda 65 hükümetin kurulduğunu ifade eden Yılmaz, “Ülkemiz kurulduğundan bu yana 94 yıl geçti. Biz 94 yılda 65. hükümetteyiz. Aslında olması gereken hükümet sayısı 26 veya 27 olmalıydı. ABD 241 yıl önce kuruldu, 45. başkanlarını yeni seçtiler. Bu 2 örnek bile şu anda içinde bulunduğumuz parlamenter sistemin ne kadar zayıf bir sistem olduğunu ortaya koyuyor. Şimdi 16 Nisan’da halkın onayına sunulacak anayasa teklifinin adı ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ olacak. Bu sistemin en önemli özelliği yönetimdeki çift başlılığı kaldırmasıdır. Böylece 1982 Anayasası’ndan kalan vesayet sistemi son bulmuş olacak. Tek adam olmak istiyor diye Cumhurbaşkanının üstüne gidiyorlar. 1982 Anayasası’nın Cumhurbaşkanına verdiği yetkiler, tek adamlık sisteminin en müsait olduğu sistemdir. Yeni gelecek sistem ile birlikte cumhurbaşkanı her 5 senede bir vatandaşlara hesap verecektir. Yeni anayasa değişikliği teklifinde ‘gensoru’ da yoktur. Yine cumhurbaşkanı bunun yerine 5 senede bir halka hesap verecektir” şeklinde konuştu.

 YENİ TÜRKİYE’Yİ, GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İSTİYORUZ

AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp, yaptığı açıklamada  “Bildiğiniz gibi 16 Nisan’da referanduma gideceğiz. Yeni Anayasanın 18 maddesi ile birlikte, bu zamana kadar 19 kez değiştirilen 82 Anayasasını kökten değiştireceğiz ve üzerimize dar gelen elbiselerden kurtulacağız. Bu Türkiye için büyük bir hayaldir. Siyasete iz bırakmış, Siyasi büyüklerin bugüne kadar sisteme şikayeti ile bu sistemin değişmesi şart. Bu zamana kadar maddeleri tartışmak isterken hep meclisteki kavgaları tartıştık. Mecliste yaşanan bazı muhalefet parti milletvekilleri halktan korkan yapısı yine gözükmüştür. Bu bağlamda 340 oyla yolumuza çıktık. Bu sistem ister Başkanlık sistemi deyin, ister Partili Cumhurbaşkanlığı biz 16 Nisan’da halkımızın kararına sunacağız. Karar ne olursa olsun bizler yolumuza devam edeceğiz. Değişen dünya dengelerinde bende varım diyebilecek olan Türkiye istiyoruz. Yeni Türkiye’yi, Güçlü Türkiye’yi istiyoruz.”

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.