22 Ekim 2019 Salı 20:02

ANASAYFA l Vatandaşlar ek vapur seferi istiyor!

07.04.2017 Cuma - 13:19

Ülkede ki sayılı Büyükşehirlerin en önemlilerinden olan Kocaeli’de deniz taşımacılığı her geçen gün değerini kaybediyor. Günde sadece üç vapur seferinin yapıldığı mega kent konumunda Kocaeli’de vatandaşlar, ara sefer olmamasından dolayı mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek sefer sayılarının çoğaltılmasını talep ediyor

Türkiye’nin en çok vergi veren kenti Kocaeli, birçok dalda sergilediği başarısını maalesef deniz taşımacılığı hizmeti konusunda yeteri kadar elde edemiyor. Geçtiğimiz yıl belediye otobüslerinde önemli bir atak gerçekleştirerek uç sayıda otobüsü bünyesine katan belediye, bir anlamda kara yolu taşımacılığı talebini karşılamıştı. Kentin dört bir yanında devam eden altyapı ve üstyapı çalışmaları ise şehirde bu konuda kaos ortamını bir hayli arttırmış durumda. 15 dakikalık mesafelerin 25-30 dakikaya çıkmasından şikaye eden İzmitli vatandaşlar, kısa sürede tamamlanacak çalışma vaatlerinden dolayı şikayetlerini artık sineye çekti. Alternatif taşımacılıklardan deniz ulaşımı ise gün içerisinde yapılan üç sefer ile bitme noktasına ulaştı.

1 BUÇUK SAATLİK YOLCULUK

Kara yolu taşımacılığı sorununu bu yaz sonuna yetiştirilmesi planlanan, “ Akçaray Tramvay Hattı” projesiyle ortadan kaldırmayı planlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte deniz taşımacılığını tamamen göz ardı etmiş durumda. Gölcük, Karamürsel ve Değirmendere’den küçümsenemeyecek kadar vatandaşın her gün İzmit’e işlerinden dolayı geldiği var sayılırsa, gün içerisinde yapılan üç vapur seferi talebi karşılaşılan durumu taşıyamaz hale geldi. Hafta içi sabah Karamürsel’den 06:45’de hareket eden yolcu gemisi, 07:30’da sırasıyla Değirmendere, sonrasında ise 07:45’te Gölcük’de oluyor. Vapur, 1 buçuk saatlik yolculuğun ardından son durağı olan İzmit’e varıyor.

DENİZ OTOBÜSLERİ SATILDI

Özellikle yazın uzun süren yolculuk sırasında vapurun içerisinde yer alan kantinlerin kapalı olması sulu gıda sorununu ortaya çıkartıyor. Tüm bunların dışında Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda yurt dışından satın aldığı deniz otobüsleri 1 buçuk saat süren yolcukları hemen hemen yarı süreye indirerek her gün bu yolda çile çeken vatandaşları oldukça rahatlatmıştı. Belediye, deniz ulaşımına talebin çok az olması ve deniz otobüslerin vapurlara oranla çok daha fazla yakıt yakmasını ileri sürerek iki adet deniz otobüsünü Şubat 2014’te gerçekleştirilen encümen ile 959 bin 750 lira karşılığında Büyükşehir’in yan kuruluşu olan Altınnal A.Ş.’ye satmıştı.

VATANDAŞLAR EK SEFER İSTİYOR

Karşı kıyıyı İzmit’e bağlayan hızlı ulaşım bu saatten sonra adete çökertilerek  vatandaşlar vapurlara mahkum edildi. Gazetemize gelen şikayetler üzerine kaleme aldığımız konuyu bizlerde gündeme taşımak istedik. Karamürsel, Değirmendere ve Gölcük’ten deniz taşımacılığını kullanan yolcuların belediyeden isteği ise günde üç sefer olan vapur seferlerine ara sefer ilave edilmesi. Umarız yayınlamış olduğumuz haber konuyla muhatap olan yetkililere kısa sürede ulaştırılarak elde olan imkanlar doğrultusunda yaşanan sorun giderilir.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.