17 Ekim 2019 Perşembe 14:12

ANASAYFA l Vali Güzeloğlu, 1 Mayıs yürüyüşüne izin verdi

26.04.2017 Çarşamba - 17:31

İzmit Kaymakamlığı’nın 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın yasaklamasının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile görüşen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yetkilileri müjdeli haberi aldı. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ünal Özmural, görüşmenin ardından kamuoyuna beklenen haberi düzenlediği basın açıklamasıyla duyurdu

Her yıl coşkuyla milyonların bir araya gelerek kutladığı 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın bu yıl şehir merkezinde kutlanmasına izin verilmeyeceğini açıklayan İzmit Kaymakamlığı’nın ardından DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile görüştü. Düşünülen yürüyüşün güzergahı konusunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunan taraflar kısa sürede anlaşmaya vardı. Konuyu Güzeloğlu’na ileten temsilciler, daha sonrasında Valilik Kompleksi önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Grup adına konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ünal Özmural, “Bu görüş alışverişi sonrasında bunun bir bayram olduğunu ve bu çerçevede kutlanması gerektiğini, bu taleplerimizle güvenliği zaafiyete sokmayacak şekilde bir kutlama için Sayın Vali bu güzergahı bize açtı” dedi.

VALİ GÜZERGAHI AÇTI

Toplantının olumlu geçtiğini belirten Özmural, görüşmenin karşılıklı fikir alışverişi şeklinde geçtiğini söyleyerek, “Tabiki biz şunu anlayabiliyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu durumdan kaynaklı güvenlik sıkıntısı olduğundan dolayı kendilerinin bir takım hassasiyetleri var. Ancak aynı hassasiyet bizim dörtlü bileşenimizde de var. Bunun altını özellikle çizmek istiyoruz. Burada işçinin bayramını kutlamak için gerekenleri bizim elimizden geldiğince yapmak istediğimizi kendilerine söyledik. Karşılıklı bir görüş alışverişi oldu. Bu görüş alışverişi sonrasında bunun bir bayram olduğunu ve bu çerçevede kutlanması gerektiğini, bu taleplerimizle güvenliği zaafiyete sokmayacak şekilde bir kutlama için Sayın Vali bu güzergahı bize açtı” ifadelerini kullandı.

SABRİ YALIM’DAN BAŞLAYACAK

Vali Güzeloğlu’nun göstermiş olduğu hassasiyete teşekkür eden Özmural, “Bizler de bunun bir bayram çerçevesinde kutlanması için gerekli olan şeyleri yapacağımızı ve her türlü tedbiri kendi açımızdan alacağımızı söyledik. Tabiki her etkinlikte ufak tefek bazı sıkıntılar olabiliyor ama bunların karşılıklı anlayış çerçevesinde çözüleceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla biz STK’lar ve sendikalar OHAL içerisinde olduğumuz için bir baskı içerisinde olduğumuz aşikardır. 1 Mayıs bu baskının da en azından azalacağı ve birbirimizi daha iyi anlayabileceğimiz bir başlangıç olması temennisini taşıyoruz. Bu konuyla ilgili teknik detayları da önümüzdeki günlerde görüşeceğiz. Güzergah olarak Sabri Yalım Parkı’ndan yürüyüş başlayacak ve Anıtpark’a kadar devam edecek” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.