22 Ekim 2019 Salı 02:21

ANASAYFA l Üniversite ve Sanayi aynı masada

23.04.2017 Pazar - 11:22

 

Üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve GTÜ akademisyenleri Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğünde sanayiciler ile bir araya gelerek ortak çalışma alanları konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Bölgemizin önde gelen bilim ve teknoloji merkezi GebzeTeknik Üniversitesi(GTÜ) akademik çıktılarını sanayicilerin hizmetine sundu. Geleceğin teknolojilerini Gebze Bölgesi başta olmak üzere ülkemize kazandırmak için çalışmalarını tüm hızı ile yürüten GTÜRektörü ve GTÜ akademisyenleri sanayi ziyaretlerine devam ediyor. Bölgede bulunan Türkiye’nin de ihracatında ve üretiminde önemli rol alan organize sanayi bölgeleri içindeki sanayiciler ile sürekli iletişim halinde olan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve beraberindeki akademisyenler Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğünün nisan ayı toplantısına katıldı. Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Silahtaroğlu başkanlığında toplanan yönetim kuruluna bölge müdürlüğü yetkilileri, OSB’de yer alan sanayicilerinyanı sıra GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik, GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdurrahman Akyol, GTÜ Teknoloji Transfer Merkezi Müdürü Dr. Abdurrahman Güngör katıldı.

ORTAK ÇALIŞMA ALANLARI BELİRLENDİ

Toplantıda GTÜ’de yürütülen bilimsel çalışmalarda gelinen son nokta ve üretilen yeni projeler sanayicilere görsel sunumlar eşliğinde aktarıldı. Sunumlarve yapılan çalışmalardan oldukça etkilenen sanayiciler ihtiyaç alanlarına uygun projeler için GTÜ ile çalışmayı istediklerini belirttiler. Makine üretiminden, iklimlendirme, elektrik enerji sistemlerinden, cam ve çeşitli malzeme bilimlerine kadar ortak çalışma alanlarında GTÜ ve sanayiciler bir arada çalışacak. Toplantıda son yıllarda Türkiye’deAR-GE(Araştırma-geliştirme) faaliyetlerine verilen önem göz önüne alındığında sanayicilerin yurt içi ve yurt dışında büyük rekabetten ve baş döndüren değişimden geri kalmaları adına üniversite ile yapılacak olan çalışmaların büyük önem taşıdığının altı bir kere daha çizildi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.