19 Ekim 2019 Cumartesi 18:24

ANASAYFA l TÜRK YTONG’DAN 50 MİLYON EURO’LUK YENİ YATIRIM

12.06.2017 Pazartesi - 15:26

Nitelikli kentleşme hedefiyle yapı sektörünün çağdaş standartlara ulaşmasına 54 yıldır öncülük eden Türk Ytong, dünyanın en büyük ve en modern Ytong fabrikasını Kocaeli’deaçmak üzere düğmeye bastı.

Türkiye’deki ilk fabrikasını 1963 yılında Pendik’te kuran Türk Ytong, 500 bin metreküp kapasitesi ile dünyanın en büyük ve en modern Ytong fabrikası olacak 6. tesisinin temelini 12 Haziran Pazartesi günü Kocaeli-Dilovası’nda attı. Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen temel atma törenine Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Yrd Zekeriya Özak, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naim Çiler, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul  ve çok sayıda davetli katıldı.

 Ytong Dilovası Tesisi, Türkiye’nin büyümesine katma değer sağlayacak

Türk Ytong Dilovası Tesisi temel atma töreninde konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu; ‘Türkiye 2017’nin ilk çeyreğinde net % 5 büyüdü. 2017 sonu için hedefimiz büyümeyi %5’in çok üstünde bir rakamla tamamlamak. Bu nedenle,  Türkiye’nin büyümesine Türk Ytong’un yeni yatırımı ile verdiği destek çok önemli. Türk Ytong Dilovası tesisleri 100 kişiyi doğrudan, 250 kişiye dolaylı, toplamda 350 kişiye iş imkanı sağlanacak. 54 yıldır Türkiye’nin büyümesine vermiş oldukları katkılardan dolayı Türk Ytong ailesini kutluyorum.Sadece Türkiye değil dünya ölçeğinde iddialı bir yatırım olan YtongDilovası tesisinin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum… ’dedi.

 

 Üretim kapasitesi artıyor

Törende konuşan Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, 2018 yılında faaliyete geçmesi hedeflenen Dilovası tesisleri ile kapasite artırımına gideceklerini belirtti: “Türk Ytong olarak ağırlıklı üretimimizi 1963’ten bu yana Pendik fabrikamızda sürdürdük. Ancak son yıllarda Türkiye ekonomisinin lokomotifi haline gelen inşaat sektörü yapı malzemelerinde kapasite artırımı fırsatı yarattı. Bu nedenle Kocaeli-Dilovası bölgesinde 500 bin metreküp kapasiteli yeni fabrikamızı kurmak için düğmeye bastık. 50 milyon Euro yatırımla devreye alacağımızDilovası fabrikamızı, 55. Yılımızı kutlayacağımız 2018 yılının ikinci yarısında açmayı hedefliyoruz. Hem teknolojisi hem de kapasitesiyle Türkiye’de gazbeton endüstrisini çok daha ileri bir seviyeye taşıyacak bu fabrika ile donatılı ürün kapasitemizi de ikiye katlayacağız…”

 


Liderlik bayrağı ikinci 50 yılda da Türk Ytong’un elinde

Piyasalardaki günden güne gelişen olumlu atmosferin yapı sektörünü kısa sürede hareketlendirdiğine değinen Hinginar: “Gerek ülkemizin birlik ve bütünlüğü, gerekse ekonomi açısından olumsuz bir dönemi geride bıraktık. Mayıs ayı itibariyle mevcut inşaat işlerinde geçen yıla göre 7,2 puanlık bir sıçrama söz konusu. Keza konut satışlarında da geçen yıla göre yaklaşık yüzde 7,6 artış kaydedildi.* Bu veriler ışığında inşaat sektörünün 2017 yılında da Türkiye ekonomisinin taşıyıcı kolonu olacağını söylemek mümkün. Türk Ytong olarak biz de yatırım planlarımıza ve yeni ürün çalışmalarımıza aynı tempo ile devam edeceğiz; gerek Türkiye’de gerekse dünyadaki liderliğimizi sürdüreceğiz. Türkiye’de bugüne kadar ürettiğimiz 24 milyon m³ malzeme ile yaklaşık 1 milyon 700 bin konut üretildi ve bu konutlardaYtong ile elde edilen ısı yalıtımı ile de ülkemize 10 milyar doları aşan yakıt tasarrufu sağlandı.

Son 20 yılda Türkiye’de sağladığımız büyüme ve kurduğumuz fabrikalarla hem Türk mühendisliğinin hem de Türk işletmeciliğinin başarısını da tescil etmiş bulunuyoruz. Kurduğumuz son Çatalca fabrikası ve burada kuracağımız 6 ncı fabrikamız dünyanın en modern ve yeşil sertifikalı fabrikaları olarak göğsümüzü kabartmaktadır.” dedi.

*İmsad Nisan 2017, Sektör Raporu

İkinci ‘Yeşil Fabrika’ Dilovası’nda

Geçtiğimiz yıl dünyanın ilk ‘Yeşil Ytong Fabrikası’nı Çatalca’da devreye alan Türk Ytong, Dilovası’nda temelini attığı yeni tesisini de Yeşil Bina kriterlerine uygun olarak inşa edecek.  En ileri teknoloji ve mühendislik birikimlerinin kullanılacağı tesiste tasarım ve inşaat süreci uluslararası ölçme ve değerlendirme metodolojisi ‘BREEAM Kriterleri’ne uygunolarak gerçekleştirilecek, çevre ve insan sağlığını korumaya yönelik birçok unsurun yanısıra; enerji ve su verimliliği gibi konulardaki uygulamalar ile işletme giderlerinin en az indirgenmesi hedeflenecek.

350 kişi istihdam edilecek

İstihdam performansı ve bünyesindeki eğitim birimleri ile bölgeye katkı sağlayacak olan Türk Ytong Dilovası tesislerinde tam zamanlı 100, ek olarak da 250 personel istihdam edilecek.  Fabrika bünyesinde kurulacak olan Ytong AR-GE Merkezi’nde 20 mühendis ve teknik personel yeni ürün ve projeler için çalışacak.  Yılda 3.000 öğrenciye ulaşan, 1.200 ustaya eğitim veren Ytong Akademi ise Dilovası Fabrikası’nda açılacak yeni merkezinde eğitim çalışmalarına devam edecek.

 

SAYILARLA YTONG

 • Ytong dünyada 94, Türkiye’de 54 yaşında.
 • Dünyanın 23 ülkesinde bulunan 52 fabrikada, yılda 10 milyon metreküpün üzerinde Ytong üretiliyor.
 • Türkiye’de 6 fabrikada yılda 2,5 milyon metreküp Ytong üretiliyor.
 • 2,5 milyon metreküp kapasite ile yılda yaklaşık 200 bin adet konut üretilebilir. Bu konutlarda ortalama 600 bin kişiye sağlıklı ve çağdaş barınma imkânı sağlanıyor.
 • Türkiye, Ytong üretiminde dünya lideri konumundadır.
 • Türk Ytong, Türkiye’de gazbeton sektörünün lideridir.
 • Türk Ytong kuruluştan günümüze toplam 24 milyon metreküp üretim gerçekleştirdi. 24 milyon metreküp malzemeyle yaklaşık 1 milyon 700 bin adet konut inşa edildi.
 • Ytong kullanımı ile elde edilen ısı tasarrufu sayesinde 54 yılda 10 milyar doları aşkın döviz tasarrufu sağlandı.
 • Ytong, dünyanın ve Türkiye’nin lider gelen gazbeton üreticisi olarak son yıllarda ısı yalıtım performansına yönelik önemli inovasyonlar gerçekleştirdi. Sırasıyla Ytong 0,11 ve Ytong 0,09 sektöre tanıtıldı. Sektöründe bir devrim niteliği taşıyan Ytong 0,09, yüksek ısı yalıtım performansı ile standart gazbeton bloklara göre yüzde 30 daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. Ytong 0,09 duvarlar, yapıda sağladığı enerji tasarrufunu artırırken hane halkına ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak.
 • Türk Ytong, ısı yalıtım levhası üretim kapasitesini, Multipor markalı yeni ürünü ile ikiye katladı. 2016 yılı sonunda Çatalca’da tamamlanan yatırım ile Ytong, ilk etapta yıllık 1 milyon metrekare yanmaz ısı yalıtım levhasını sektörün hizmetine sundu.
 • 2011 yılında Çevresel Ürün Deklarasyonu’na (Enviromental Product Declaration – EPD) Türkiye’de sahip olan ilk marka oldu.
 • Türkiye’nin yeşil bina standardında ilk gazbeton tesisi ve dünyanın ilk yeşil bina sertifikalı Ytong tesisi Çatalca’da 2016’da devreye alındı.
 • Ytong “Yüzyılın Markaları” arasında yer almaktadır.
 • Ytong Akademi çalışmaları ile yılda 3 binden fazla öğrenciye ulaşıyor, 1.200 ustaya eğitim veriyor.
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.