22 Ekim 2019 Salı 19:58

ANASAYFA l Tüpraş işçisi eş zamanlı iş bıraktı

13.04.2017 Perşembe - 15:23

 Tüpraş’da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde ilerleme olmayınca çalışanlar iş bıraktılar.

Tüpraş’ta 2017-2018 dönemini kapsayan ve 18.01.2017 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde Tüpraş işvereninin sözleşme yürürlük süresi, çalışma sistemi, vardiya düzeni vs. konulardaki dayatmaları ve çalışma barışını tehdit edecek düzenlemelerde ısrar etmesi sonucu 5 ve 7 Nisan 2017 tarihlerinde eş zamanlı iş bırakma eylemleri yapan İzmit,Aliağa,Kırıkkale ve Batman Rafinerilerinde çalışan TÜPRAŞ işçisi eylemlerine bir yenisini daha ekledi.13 Nisan 2017 tarihinde vardiya teslim almayan Tüpraş’lılar yarım günlük iş bırakarak kararlılıklarını gösterdiler.

‘ÇALIŞMAYACAĞIZ’

 Fabrika önünde TÜPRAŞ işçisine TİS hakkında bilgi veren Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Akduman “Belirli periyotlarla bu güne kadar geldik.Bu soğuk havada içimizi ısıtan birbirimizle olan kardeşlik bağımızdır,birbirimize güvenerek haklarımızı korumayı,geleceğimize uzanacak karşı talepleri reddetmeyi görev bildik, bundan sonra da görev bileceğiz.Ocak 2017 den bu yana 7 sözleşme görüşmesi yaptık.Sözleşmeyle alakalı maddelerin neredeyse tamamının değişmesi ile ilgiliTÜPRAŞ işvereninin teklifleriyle karşılaştık. TÜPRAŞ herhangi bir işyeri değildir.TÜPRAŞ tarihi boyunca herhangi bir işyeri olmadı,bundan sonra da olmayacak.Bizler günde 8 saat,haftada 40 saat dışında hiçbir şekilde çalışmadık ve çalışmayacağız” dedi.

‘İŞİMİZİ SEVİYORUZ’

 Şube BaşkanıSalih Akduman “Petrol-iş Sendikası’nın kültürünü, mücadele azmini, mücadele gücünü bizden sonra devralacak olan sizlersiniz ve bu kültürü sizlerden sonra gelecek kuşaklara taşıyacağınızdan şüphemiz yok.TÜPRAŞ işçisi fazla para alma mücadelesi veriyor deniliyor.Bizim mücadelemiz hiçbir zaman para olmadı.Biz öyle bir işyerinde çalışıyoruz kigerektiğinde bu işyeri için kanımızı akıtıp, canımızı veriyoruz. Bunun da bir karşılığı olmalı diyoruz.Tüpraş’ta bu risklerin karşısında çalışmak kolay değil.Bizim mücadelemiz geçmişten gelen haklara sahip çıkarak bizden sonraki nesillere taşıma mücadelesidir.Tüm işverenler sanki anlaşmış gibi ülke öyle zor durumdaki, öyle bir kritik noktada ki, enflasyondan başka zam veremiyorlarmış. Bu dolar artıyor da, bu ekonomik dengeler bozuluyorda, hep size mi bozuluyor?Çalışanların ekonomisi hiç mi bozulmuyor hiç mi kazançları erimiyor.Biz ülkemizi de işimizi de işyerimizi de seviyoruz” dedi.

‘VARDİYAYI TESLİM ETTİLER’

 Tüpraş’lı Petrol-iş üyeleri Mavi şapkaları, petrol-iş ve Türk bayrakları ile coşkulu bir şekilde ‘‘Tüpraş işçisi direnişin simgesi’’,‘‘Direne direne kazanacağız’’, ‘‘İşveren baksana biz kaç kişiyiz baksana’’ gibi slogan atan petrol-iş üyeleri Şube Başkanı Salih Akduman’ın konuşmasını sık sık alkışlarla kestiler. TÜPRAŞ işçisi bekleyişin ardından saat 12:00’da işyerine alkışlar eşliğinde girerek vardiya teslim aldı.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.