22 Temmuz 2018 Pazar 02:53

ANASAYFA l TÜPRAŞ 5,1 SEVİYESİNDE BÜYÜDÜ

03.08.2017 Perşembe - 8:31

2017 yılının ilk yarısında Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin katkısıyla tam kapasite çalışmayı sürdürerek, satışlarını yüzde 5,1 arttırdı

Geçen yıla kıyasla olumlu seyreden küresel ranaj sektöründe, yüksek kompleksitesinden aldığı güçle tam kapasite çalışarak yoluna devam eden Tüpraş, ülkemiz için artı değer oluşturmaya devam ediyor. İkinci Çeyreğe 52 Dolar/varil seviyesinden başlayan ham petrol yatı, ABD, Libya ve Nijerya’dan gelen üretim artışlarının yanı sıra Mayıs’ta gerçekleşen OPEC karar toplantısında kesinti miktarlarının değiştirilmemesinin de etkisiyle 44 Dolar/varil seviyesine kadar gerilemiştir.

Haziran sonunda 47,4 Dolar/varil’e yükselmiş, 3 aylık ortalama ise 49,8 Dolar/varil olarak gerçekleşmiştir. İlk çeyrekte başlayan Avrupa ve Rusya raneri bakımlarının ikinci çeyreğe uzaması ve Orta Doğu’daki bazı ranerilerde yaşanan arz kesintileri, Nisan ayında ürün karlılıklarına pozitif yansımıştır. Mayıs ve Haziran aylarında ise normal seviyelerinin üzerinde seyreden fuel oil karlılığının da etkisiyle raneri kapasite kullanım oranları küresel olarak yüksek seyretmiştir.

Diğer yandan, düşük yat ortamının devam etmesi, havacılık sektöründe toparlanma ve gelişmiş ekonomilerde özellikle Avrupa’da iyileşen ekonominin etkisiyle ürün talepleri geçen yılın da üzerinde gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, 2017 ikinci çeyreğinde güçlenen ürün karlılıklarının etkisiyle ortalama Akdeniz marjı 5,8 Dolar/varil olmuş, aynı dönemde Tüpraş tam kapasite çalışarak 7,8 Dolar/varil net marj elde etmiştir. Bu dönemde 7,8 Milyon Ton üretim rakamına ulaşan Tüpraş, 6,6 milyonu yurtiçine 1,4 milyon tonu da uluslararası pazarlara olmak üzere toplamda 8,1 Milyon Ton’luk satış gerçekleştirmiştir.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.