18 Ekim 2019 Cuma 04:59

ANASAYFA l TRAMVAY SEFERLERİ 16 HAZİRANDA BAŞLIYOR

09.06.2017 Cuma - 18:22

Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kocaelilere müjdeyi verdi. Yeni trafik güzergahları pazartesi günüyle kullanılmaya başlarken, Cuma gününden itibaren tramvay seferleri başlayacak

TRAMVAYIN İLK SEFERİ 16 HAZİRAN

Uzun zamandır Kocaelilerin beklediği haber dün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’dan geldi. Büyükakın, Akçaray sayesinde İzmit şehir içinde lastikli araç trafiğinin en az yüke indirilmesi ve trafiğin rahatlatılması için gerçekleştirilen bir dizi yeni düzenlemelerden bahsederek, pazartesi gününde itibaren yeni güzergahların kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Antikkapı’da Restoran’da gerçekleşen basın toplantısında konuşan Büyükakın, “Mannesman Fabrikası alanını 87 milyona aldık. O alana büyük bir terminal yapacağız. Cuma günüyle birlikte ilk tramvay seferlerimiz başlıyor. İlk etapta 20 dakikada bir olarak gerçekleşecek seferler sabah 07.00’den akşam 22.00 saatlerine kadar sürecek. En kısa zamanda da sefer sıklığını 6 dakikaya düşüreceğiz” müjdesini verdi.

U DÖNÜŞLERİ TRAFİĞİ RAHATLATACAK

Toplantıya, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Polat, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcıları Gökmen Mengüç, Dr. Ali Yeşildal, Ulaşım Park A.Ş’nin Genel Müdürü Yasin Özlü, Daire Başkanları Salih Kumbar, Ayşegül Erdoğan kayıldı. Kent trafiğinin akışında radikal kararlar aldıklarını belirterek söze başlayan Büyükakın, “Trafikte doğu-batı veya kuzey güney yönlerine gitmek istediğinizde herhangi bir sıkıntı ve düzenleme yok. Fakat Kuzey-doğu ya da güney-doğu gibi istikametlere girmek istediğinizde durum değişiyor. Bu sorunu çözmek adına trafiği daha fazla kesmesinler diye ‘U’ dönüşleri yaptık. Sanat Okulu’nun olduğu yerde bir U dönüşü verdik. Aynı zamanda Dünya Göz Hastanesi’nin yanında da U dönüşü var. Hürriyet ve Cumhuriyet Caddesi’nin üzerinde ilk çançanın yanında bir U dönüşü verdik” dedi.

TRAMVAY BAYRAM BİTENE KADAR ÜCRETSİZ

Tramvay hakkında da bilgi veren Büyükakın, “Tramvay bayrama kadar ücretsiz hizmet verecek. Bayram sonrası için ücretlerini ise Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu daha sonra açıklayacak. Cuma günü seferlerimiz başlıyor. Cuma günüyle birlikte ilk tramvay seferlerimiz başlıyor. İlk etapta 20 dakikada bir olarak gerçekleşecek seferler sabah 07.00’den akşam 22.00 saatlerine kadar sürecek. En kısa zamanda da sefer sıklığını 6 dakikaya düşüreceğiz. Pazartesi günü trafiğin yeni akışı, Cuma günü de tramvayı başlatacağız” dedi.

ULAŞIM SÜRESİ 15 DAKİKA AZALDI

Tramvay hattının kullanılmaya başlamasının ardından da tramvayı Kuruçeşme Eski Cezaevi’nin oraya kadar uzatılacağını açıklayan, Büyükakın, “ Her şey masa başında planladığı gibi olmuyor. Tramvay seferleriyle itibaren eksiklerimiz ya da hatalarımızı var mı göreceğiz. Gördüğümüz problemleri de hemen düzelteceğiz. Önceden 45 dakika süre ulaşım süresi tramvay sayesinde 30 dakikaya düşmüş olacak. Şimdi 15 dakika gibi görülebilir fakat biz tramvayı yaparken 2035 yılını hedef alarak yaptık. O yıllara yaklaşınca tahmini nüfusumuz 4 milyon olacak yani 4 kat artacak, malesef yolları 4 kat büyütmemiz mümkün değil” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.