25 Haziran 2018 Pazartesi 06:03

ANASAYFA l Tarihi Yeni Hamam restore edliyor

23.02.2018 Cuma - 16:15

İzmit’te üstünde 7 katlı bir apartmanın bulunduğu tarihi Yeni Hamam’ın restorasyon çalışmaları devam ediyor.

İnönü Caddesi 50. Yıl İlkokulu yanında 18 yy. ortalarında Hamalzade Hacı Hasan tarafından yaptırılan İstanbul Cağaloğlu Hamamı’nın bir benzeri olan Yeni Hamam’daki  çalışmaların yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

 

GEÇMİŞTE İHMAL EDİLMİŞ

Yaklaşık 25 yıl önce üstüne 7 katlı apartman yapılan ve büyük kısmı apartman altında bulunan 250 metrekarelik tarihi yapının restorasyon çalışmalarının büyük bir titizlik içinde devam ettiğini söyleyen yetkililer “ 868 bin liraya ihale edilen hamamın restorasyonu tamamlandığında sergi salonu olarak kullanılması düşünülüyor. Yeni Hamam, Osmanlı döneminden kalan ve İzmit’in tarihinde çok büyük önemi olan bir eserdir.

BAŞKAN DOĞAN SAYESİNDE

Geçmiş yıllardaki ihmaller nedeniyle büyük hasar görmüş ve unutulmaya yüz tutan tarihi yapı, İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan sayesinde hak ettiği değere kavuşturulmaktadır. Şehrimizin tarihini ve önemini bilen belediye başkanımız, tarihi eserlerin kurtarılabilmesi için yaklaşık 9 yıldır büyük çabalar sarf etti ve bu çabalar sonucu şimdiye kadar onlarca cami,  çeşme, konak restore edildi. Yapılan bu çalışmalar, İzmit’in  turizm kenti olarak anılmasında önemli rol oynamaktadır” dediler.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.