17 Ekim 2019 Perşembe 14:16

ANASAYFA l Takı Tasarım Sempozyumu Başladı

19.04.2017 Çarşamba - 11:24

2.Gölcük Uygulamalı Takı Tasarım Sempozyumu ve Sergisi, Gölcük Sanat Galerisi’nde yapılan açılış programı ile başladı. 

2.Gölcük Uygulamalı Takı Tasarım Sempozyumu ve Sergisi, Gölcük Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen açılış programı ile başladı. Sempozyumun açılış törenine Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson, Gölcük Kuyumcular Derneği Başkanı Naim Gürel, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri Seyhan Sirmen, Proje Yürütücüsü KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO El Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mine Can, KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO Seramik, Cam ve Çinicilik Program Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol, Gölcük Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Bayram, sanatçılar, öğrenciler ve sanat severdavetliler katılım gösterdi.

 ‘AMAÇ KUYUMCULUK SEKTÖRÜNE KATKI SAĞLAMAK”

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan sempozyumda ilk konuşmayı Proje Yürütücüsü KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO El Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mine Can yaptı. Can, konuşmasında “Sempozyumun öncesinde yapılan çalışmalar geçen yıl olduğu gibi bu yılda ilk iki ve üçüncü gün KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO’da çeşitli eğitim ve seminerler verilerek başlattık. Bu yılki sempozyumun temel amacı yurt içindeki sanatçı ve akademisyenleri bir araya getirmek ve eğitime katkı sağlamaktır. Bu yıl altı konuk sanatçımız var. Bu yıl da oldukça canlısempozyum yapmayı hedefledik.” dedi.

 ‘KATKISI OLAN HERKESİ KUTLARIM’

KOÜ Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson ise  “Sempozyuma katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum. Okulumuzu önümüzdeki dört yıl içerisinde artık bir sanat ve eğitim merkezi olarak görmek istiyoruz. Sempozyuma katılım gösteren, emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 ‘TOPLUMDA SANATIN YERİ FARKLIDIR’

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk yaptığı konuşmada sanatın, toplumsal değerlerin en önemli ayaklarından biri olduğunu ve Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ile birlikte, Gölcük Vizyon 2023 projeleri üretmeye devam edeceklerini ifade etti. Seramik, ahşap heykel sempozyumları denildiğinde Gölcük ilçesinin marka olduğunu ve sempozyumun gerçekleşmesinde katkısı olan herkesi tebrik ettiğini belirtti.

‘VİZYON 2023, ÖRNEK BİR PROJEDİR’

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “Yerel yönetimler, toplum yaşamının her anında var ve var olmaya da devam edecek. Belediye yasasında ifade edilen öncelikle hizmetlerin yanı sıra çeşitli projelerle ilgili birçok faaliyeti sürdürüyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi birlikte başardık demeye devam ediyoruz. Kocaeli Üniversitemiz ve Kent Konseyi ile yaptığımız Vizyon 2023, örnek bir projedir. Vizyon 2023 projemiz, ülke çapında kabul gördü. Ben bu vesile ile tüm akademisyenlerimize, öğrencilerimize, yüksekokulumuza çok teşekkür ediyorum. Kentin dinamikleri ile güzel bir platformda Gölcük’ü marka kent yapma yolundaki ilerleyişimiz devam ediyor. Gelecek yıllarda da daha güçlü bir şekilde bu projelerimizi devam ettirmek istiyoruz. İlçemizin dört uluslararası sanatsal etkinliği var. Tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah Gölcük’e uygulamalı eğitim fakültesini kazandıracağız. Sempozyumun başarı ile sonuçlanacağını belirterek katkı koyan herkesi tebrik ediyorum” dedi.

 “GÖLCÜK PIRLANTA KENTİ OLMALI”

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş “Gölcük adına güzel ve kalıcı çalışmaların yapılması çok güzel.Bu çalışmalar da birlikteliğin sonucudur. Üniversitemiz, Belediyemiz, ilgili kuruluşlar, herkes bir yerinden tutarak sonuç almak için çaba gösteriyor. Gölcük’ün aslında adı bir marka. Bu markayı doldurmak gerekir. Gölcük pırlanta konusunda isim yapmalıdaha da önemli adımlar atmalı. Dört uluslararası etkinliğimiz var. Bunu beşe çıkarmalıyız. Sempozyumda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“ İlk İz adlı sergi beğenildi”

Konuşmaların ardından katılımcılara protokol tarafından plaketleri verildi. Sonrasında Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Abdil Saraçoğlu’nun yapmış olduğu takılardan oluşan “İlk İz” isimli sergisi gezildi. Gezilen sergi katılımcılar tarafından oldukça beğenildi. 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.