24 Ekim 2019 Perşembe 00:37

ANASAYFA l Sirmen için AYM’ye başvuruldu

05.08.2016 Cuma - 19:46

Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunuldu. Başvuru dilekçesinde önemli ifadelere ve bilgilere yer verildi

İZGAZ davası nedeniyle tutuklanan eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. O dönem yaşanılanların bir bir kaleme alındığı başvuru dosyasında Sirmen’in sağlık sorunlarına da yer verilerek, Sirmen’in tahliyesi talep edildi.

 
İŞTE SİRMEN’İN AYM BAŞVURU DOSYASININ İÇERİĞİ:

1. İZGAZ yatırımı Kocaeli’ni zehirli havadan kurtarmış ve kenti yaşanır hale getirmiştir. Yatırımın üzerinden 21 yıl geçmiş ve depreme rağmen yatırımın doğalgaz boruları hasar ve zarar görmemiştir. Kent havası temizlenmiş, Kent yaşanır bir hale gelmiştir.

 

2. Projenin tümü 105 milyon dolara mal olmuş, 549 milyon dolara satılmıştır. Ortada 450 milyon dolarlık hazine karı olduğu halde zarar iddiası kasıtlıdır.

 

3. Bu proje nedeni ile yargılanan 16 yönetim kurulu üyesinin ödemelerin hiçbirinde imza ve kararları yoktur. Aynı davada birlikte yargılanan iki milletvekilinden biri hakkında karar onanırken diğeri hakkında bozulması eşitliğe aykırıdır. Bozma kararı davaya sonradan dahil edilmiş Halil İbrahim AYDIN ve İbrahim TURGUT’la sınırlı tutulması gerekirken sanıkların tümüne hata ile teşmil edilmiştir. Kaldı ki, olaylardan sonra 1999 yılında yönetim kurulu üyeliğine seçilen bu iki kişinin sanık sıfatı da yoktur. Rahmetli Dr. Ali Kemal YAŞAR da 98 yılında ödemeler bittikten sonra 25.06.1999 yılında yönetim kuruluna seçildiği halde yanlışlıkla davaya dahil edilmiş, hakkındaki beraat kararı kasıtla bozulmuş, iki kızının ölen babaları ile ilgili beraat kararının bozulmasına yaptıkları temyiz de “hukuki yararları yoktur” gibi inanılmaz bir gerekçe ile reddedilmiştir. Bütün bu hata ve yanlışlıkların Anayasa Mahkemesi’nden döneceğine inancımız tamdır.

 

4. Davalar 18 yıl sürmüştür. Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilmiş ve kesinleşmiş iki erteleme kararına rağmen yargılama maddi hata ile sürdürülmüş, kesin hüküm dikkate alınmamıştır.

 

5. 08.10.1999 tarihli iddianameden itibaren millet vekilliğinde geçen 4 yıl 8 aylık süre de nazara alındığında ilk mahkumiyet kararının verildiği 17.02.2015 tarihli itibari ile kabule göre de 10 yıllık asli zaman aşımı süresinin dolduğu durumu gözetilmemiş, düşme kararı yerine mahkumiyet kararı verilmiştir.

 

FETÖ KARARLARI BOZDU

Ağır hak ihlalleri ayrıntılı olarak dilekçemizde delillendirilmiş, ayrıca kalp hastası olan Sayın Sefa Sirmen’in ceza infazının sağlık durumu nedeni ile durdurulması talep edilmiştir. Yapılmış tüm hak ihlallerinin tespiti ve infazın durdurulması talebi ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmuştur. Üzülerek belirtelim ki, gerek Yuvacık Barajı davasında ve gerek işbu İZGAZ ceza davasında Sayın SİRMEN ile siyasal iktidar arasındaki büyük siyasal rekabet ve çekişme nedeniyle dönem dönem etkili şekilde bu ceza davalarına haricen müdahaleler yapıldığından endişe duymaktayız. Yıllarca süren ve mahkemelerce bilirkişi raporlarına dayalı şekilde beraat kararı verilmiş davalara; Yargıtay üyeliğinden ihraç edilmiş FETÖ üyelerinin de yardım ve destekleriyle beraat kararları bozulmuş, özellikle Sayın Sirmen hedef haline getirilmiş, beraat kararı isteyen savcılar değiştirilmiştir. Siyasal baskılar nedeniyle davadaki taleplerimizin gereği gibi incelenmediği ve formül kararlarla reddedileceğinden de endişe duymaktayız. Haksızlığın giderileceğini umuyoruz.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.