22 Ekim 2019 Salı 20:07

ANASAYFA l Sarıbay, Kandıra köylerinde Hayır oyu istedi

06.04.2017 Perşembe - 11:14

CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ve beraberinde İl Yöneticileri Av. Hüseyin Acurman, Selim Yıldız ve Sabriye Şahin ve İl Referandum Koordinasyon Kurulu Başkanı Bozkurt Uslu ile birlikte Kandıra İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular ve yönetiminin organize ettiği programlara katıldılar. İlk olarak çeşitli ziyaretlerde bulunan, Kandıra esnafını gezen CHP’liler ardından Kandıra’nın Çakmaklar, Çalca ve Selametli köylerine giderek 16 Nisan da gerçekleşecek olan referandumda neden hayır denmesi gerektiğini anlatarak hayır oyu istediler. Yapılan programlara Kandıra eski Belediye Başkanı Kenan Evin ve Kandıralı sanayicilerden Günay Güncü de eşlik etti.
NEYE OY VERECEĞİNİZİ BİLEREK VERİN

İçinizden biriyim Kandıralıyım diyerek konuşmaya başlayan CHP İl Sekreteri Av. Hüseyin Acurman, “Burada hepimiz Kandıra’nın evlatlarıyız. Akşamın bu saatinde hepimiz evimizde olmak yerine neden buradayız. Bizim çabamız ülkemiz için. Mesele memleket meselesidir. Bu anayasa referandumunun ülkemize ne getirip götüreceğini elimizden geldiğince sizlere anlatmak istiyoruz. Bilin ve neye oy vereceğinizi bilerek oy verin. Ülkemiz yangın yeri. Terör sorunumuz var, fetö denilen bir olay başımızda, ekonomi çökmüş. Biz bu kadar sorunumuz varken bir anayasa değişikliği ile karşı karşıya kaldık. Yapılacak olan değişikliklerin hiç biri sorunlarımızı çözmeyecek” dedi. 

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜLKEMİZE UYGUN DEĞİL

Başkanlık sistemi denilen sistem bizim ülkemize uygun değil diyen Acurman, “Başkanlık sisteminin uygulandığı ülkelerde var. Ancak bu sistem bizim ülkemize uygun değil. Çünkü başkanlık sisteminin uygulandığı ülkeler de etnik problemlerin olmaması lazım. Çünkü başkanlık sistemi sonunda bölünmeyi, eyaletleşmeyi getirecektir” dedi. Cumhurbaşkanın hem başkan hem de parti genel başkanı olmasının doğru olmadığını söyleyen Acurman, “Bu olay bir ayrıştırma yaratır. O kişi her kesin Cumhurbaşkanı olamaz. Bu durum ülkemizde birlik ve beraberliği ciddi oranda bozacaktır “ diye konuştu.

SAYIN ERDOĞAN’A BU ANAYASA REFERANDUMU BİR ŞEKİLDE DAYATILDI

Bu anayasa geçerse Başkan olacak kişi hiçbir gerekçe göstermeden olağanüstü hal ilan edebilir diyen Acurman, “Ben Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi özgür iradesiyle bu referandumu önümüze getirdiğine inanmıyorum. Mevcut haldeyken her şeyi yapıyor. Dilediği kişiyi atayabiliyor. Yargı elinde. Bu kadar yetkiyle donatılmış bir insan başka ne ister. Sayın Erdoğan’a bu anayasa referandumu bir şekilde dayatıldı. Bu anayasayla meclis diye bir şey kalmayacak. Karar sizin. Ülkenin geleceğini çocuklarınızı düşünerek oy verin” ifadelerini kullandı.

ELE AVUCA SIĞMAYAN İÇİ BOŞ BİR METİN

Her konuşmasında bu seçimin bir parti seçimi olmadığını dile getiren CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, “Bizler buraya partimiz ya da kendimiz için oy istemeye gelmedik. Vatan millet için, çocuklarımız torunlarımızın geleceği için çalışıyoruz” dedi. Getirilmek istenen anayasa da ki 18 madde hakkında bilgi veren Sarıbay, “Bu anayasayla yargı bağımsızlığı, parlamenter sistem ortadan kalkıyor. Getirilmek istenen bu anayasa ele avuca gelmeyen, içi boş, ucu açık bir kişiye vahşi bir güç veren bir metindir “ ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.