22 Ekim 2019 Salı 02:18

ANASAYFA l Sarıbay başkanlığı spor camiasına anlattı

02.04.2017 Pazar - 9:59

CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri ve yönetiminin organize ettiği programda Kocaeli Amatör Spor Kulüpler Federasyonu Başkanı Murat Aydın ve Gölcük’te bulunan Amatör Spor Kulüpleri başkan ve yöneticileri ile bir araya geldi.
HER TARAFI DİNLEMEK ZORUNDAYIZ

KASKF Başkanı Murat Aydın, “Öncelikle ilçe başkanımıza bizleri böylesine güzel kahvaltıda ağırlamalarından ötürü teşekkür ediyorum. Şimdi önümüzde 16 Nisan referandum süreci var. Şöyle düşünüyorlar spor camialarının  ne işi var böyle programlarda. Spor camialarının düşünceleri yok mu? Bu ülkede bizler yaşamıyor muyuz? Spor camiaları mutlaka bu tür programlarda yer almalı. Bizler en büyük amatör spor kulübü yapısıyız. Bu yapı içerisinde her türlü siyasi görüşü olan arkadaşlarımıza saygımız en üst düzeydeydi. Dün Deniz Baykal’ın programındaydım, 2 gün önce AK Parti’nin programındaydım. Bizler her tarafı dinlemek zorundayız. 16 Nisan için karar alacağız. Bizler en doğru kararı almak için bu tür toplantıları, programları çok önemsiyorum. Kimse kimseye oyunu şu tarafa kullan diye baskı yapamaz. Ben böyle bir şey ne diyebilirim, ne de böyle bir baskı duydum diye söylerim. Onun için biz bu süreci ülkemizin önünü açacak referandum toplantılarını dinlemek zorundayız. Bizler her ortamda varız. Kocaeli’nin en büyük STK’sıyız. 456 derneği içinde barındıran başka bir STK varsa ben buradayım. Bu ülkede hepimiz kardeşiz, biriz. Sonuç ne çıkarsa çıksın bizler yine hep birlikte olacağız” dedi.

NORMAL BİR SEÇİM DEĞİL

Bu normal bir seçim değil, bizler seçim kimliklerimizi bir kenara koyarak, konuşmak zorundayız diyerek konuşmasına başlayan CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Sizden 16 Nisan’da bir hükümet seçmeyeceğiz, muhtarda seçmeyeceğiz, Belediye Başkanı da seçmeyeceğiz. Ülkemizin sistemini oylayacağız. İki rejim arasındaki farkı görmek zorundayız. Anayasalar toplumsal mutabakatı sağlamaları için yazılan düzendir. En çok şikayet ettiğimiz 1982 anayasası bile kurucu meclis tarafından yapılmıştır. Biz anayasamızı böyle mi yapmıştık. İlk Cumhuriyet anayasamız 1924 yılında yapıldı” diye konuştu.

ÜLKENİN GELECEĞİ OYLANACAK

1960 anayasası darbeciler tarafından yapılmasına rağmen içerik olarak çok gelişmiş bir anayasaydı diyen Akar, “  1982 anayasası günümüze kadar gelen anayasaydı. Hükümete gelenler biz 1982 anayasasını değiştireceğiz diyorlar. 16 Nisan referandumu bir Cumhurbaşkanlığı seçimi değil, genel seçimler değil, tamamen ülkemizin, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini seçeceğiz. Parlamenter sistem ülkede yaşayan her bireye özgürlük sağlar. Bu süreçte halkımız hangi siyasi parti üyesi olursa olsun, hangi partiye gönül verirlerse versin ülkemiz için 16 Nisan’da doğru karar verilmeli “ dedi.

BU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ BİR ALDATMACA

2 çocuk babası bir vatandaş olarak Türkiye’mizin geleceği için bu sisteme dur dememiz gerektiğini düşünüyorum diyen Akar, “Anayasalar toplumsal bütünlük metinleridir. Toplumsal bütünlük toplumun her alanının kabulünü alacak olgudur. Ülkeyi yönetenler anayasaya uymak zorundadır. Kimse makamı ne olursa olsun ‘Ben bu anayasaya uymuyorum’ diyemez. Anayasa da beğenmediğin maddelerde değişiklik yaparsın, ama bugünkü yapılmak istenen değişim bu değil. Aslında bu anayasa değişikliği bir aldatmaca. Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar 18 kez anayasa değişti. Şimdi 19. su olacak. Peki bu kadar çok anayasa değişikliğine rağmen toplumsal huzur sağlandı mı? Hayır. Anayasalar vatandaşı devlete karşı korumak için yapılır. Doğru maddeleri değiştirmezsen bin kere anayasa değiştirin hiçbir şey fark etmez. Bugün liderlerimiz televizyonlara çıkıp konuşabilseydi bugün bu toplantıları yapmaya gerek kalmazdı ama sansür, baskı ve halkı korkutmaca çok fazla” ifadelerini kullandı.

DENETLEME HAKKI ELİMİZDEN ALINIYOR

2010 yılında yapılan referandumun tüm maddelerini hatırlayamayız ama aklımızda kalan HSYK’nın yapısının değişikliğiydi diyerek konuşmasına devam eden Akar, “ Bu değişiklikten sonra ülkemizin başına neler geldiği ortada. Yeni getirilmek istenen sistemde HSYK, HSK’ya dönüşecek ve bu kuruma kendi akrabalarını, çoluk çocuklarını yerleştirecekler. Yani HSYK siyasi yapıya dönüştürülüyor. Anayasa Mahkemesinde de değişiklikler yapacaklar. Bu değişiklikle 14 yargı mensubunun 12’sini Cumhurbaşkanı atayacak. Böyle bir şey olur mu arkadaşlar. Bir değiştirmek istedikleri madde de vekil sayısını 550’den 600’e çıkartacaklar. Arkadaşlar gelişmiş ülkelerde bizden daha fazla nüfusu olanlar var orada vekil sayısı 350-400 iken bizde neden sayıyı 600’e çıkartıyorlar. Meclisi kanun yapamayacak duruma getiriyorlar. Kanun Hükmünde Kararnamelerle ülkemizi yönetiyorlar. Yeni sistemle meclisin yetkisini oldukça kısıtlanacak. Sizlerin isteklerinizi ben nasıl getireceğim? Aslında değiştirilmek istenen sistemle kendilerini bir güvence altına almaya çalışıyorlar. Gensoru vermemizi önlediler. Bizler görevinin başındaki Bakan’ın, Başkan’ın yaptıkları usulsüz işleri nasıl yargılatabiliriz. Çünkü bizlerin denetleme hakkı elimizden alınıyor” dedi.

10 NİSAN’A DAVET ETTİ

Konuşmasına ilk olarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 Nisan da ki İzmit programına davet ederek başlayan İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, “ Ayın 10’unda Genel Başkanımız gelecek burada olan herkesi bu toplantılara davet ediyorum. Bu anayasayı bir spor camiasına anlatmanın en iyi yolu şudur. Aziz Yıldırım’ı Fenerbahçe Başkanı yaptınız aynı zamanda Federasyon Başkanı yaptık. Ama Fenerbahçe Şampiyon olamadı. Bu ligi iptal ediyorum der mi? Der. Bir tek şey istiyoruz. Siyasi görüşünüz farklı olabilir. Hiç önemi yok. Ama bu bir siyasi yarış değildir. Bunu iyi tartın” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.