13 Ekim 2019 Pazar 21:35

» Kocaeli Olay - TÜM YAZILARI

18.06.2017 Pazar - 8:59

Beslenme, besinler ve besinlerin vücudun çalışmasındaki görevlerini, besinlerin sağlık ile ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. Sağlıklı beslenme, beslenme yetersizliğine bağlı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Besin öğeleri ise, vücudun fonksiyonlarını sürdürmesi için gerekli olan ve yiyeceklerde bulunan kimyasal öğelerdir. Karbonhidratlar, yağlar, proteinler makro besin öğeleri olup vücudumuza gerekli enerjiyi sağlarlar. Bu besin öğelerinin birinin bile gerektiği kadar vücuda alınmaması ciddi sağlık problemlerine ve hastalıklara sebep olmaktadır.

Karbonhidratlar,  özellikle beyin için temel enerji kaynağı olup vücutta önemli ve başta gelen enerji kaynağıdır. Bu sebeple karbonhidrat kısıtlı diyetler uzun vadede ciddi sağlık problemlerine sebep olmaktadır ve özellikle popüler diyetlerde karbonhidrat kısıtlamasına sık rastlanır.

Yağlar, yağda çözünen vitaminlerin vücuda alınmasını sağlamakla birlikte vücudun en büyük enerji kaynağıdır… Proteinler ise dokuların onarımı, büyümesi ve korunmasında önemli yere sahip olup vücut için ancak gerekli duyulduğunda enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Bunların yanında birde mikro besin öğeleri dediğimiz vitaminler ve mineraller vardır.  Vitaminler vücuttaki işlevlerin düzenlenmesini sağlar. Kalsiyum, demir, çinko gibi mineraller vücutta kemiklerin onarımı ve oluşumu, kas kasılması, sinir iletimi, dokulara oksijen taşınması gibi birçok işlevden sorumludur…

Enerji ve besin öğelerinin çok fazla veya çok az tüketimi kötü beslenme denen malnütrisyona neden olmaktadır. Maalesef hızlı kilo verme amacıyla çoğu birey kötü beslenmeyi hayatında fazlasıyla uygulamaktadır. Hızlı kilo verme daha çok sıvı ve kas kaybına neden olmakla birlikte vücudumuza güzel bir yatırım yapmamızı engellemektedir… Kişiye özel yeterli fiziksel aktivite ve beslenme zaten yeterli kilo verimini sağlamakta ve hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

Vücut için gerekli olan makro ve mikro besinleri sağlayabilmek için tahıllar, sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri, et grubu (et, yumurta, kurubaklagil) enerji gereksinimimiz kadar yeterli ve dengeli şekilde tüketilmelidir. Enerji gereksinimi ise yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı ve fiziksel aktivite düzeyine göre farklılık gösterir.  Enerji harcaması alınan enerji ile eşit olduğunda kilo korunmakta, alınan enerji harcanan enerjiden az olduğunda kilo verimi olmakta, alınan enerji harcanan enerjiden fazla olduğunda ise kilo artışı olmaktadır…  Amacımıza yönelik olarak bu dengenin iyi sağlanması gerekmektedir.

Bunlar göz önüne alındığında kişinin kilo vermek ya da almak için her besin öğesinden yeterli kadar tüketmesi gerekmekte olup herhangi bir besin öğesini gereksiniminden fazla artırma veya azaltma yoluna gitmek hem metabolizmayı bozmakta hem de yetersiz veya dengesiz beslenme nedeniyle çeşitli hastalıklara zemin hazırlamaktadır… 

Sağlıklı günler dilerim…

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.