23 Ekim 2019 Çarşamba 08:49

ANASAYFA l Ramazan’da pide satışı

14.06.2016 Salı - 12:46

optimized-dtmb

Oruç tutmak Müslümanlığın  5 şartından biridir bildiğimiz gibi.

11 ayın sultanı denilse de aslında burada bir söylem yanlışlığı vardır, bildiğimiz üzere 12 ay vardır takvimde.

Oruç tutmak Müslümanlığın 5 şartından birinin olması yanı sıra oruç tutanın sahurda ve iftarda doğru beslenerek tutulan oruç hücrelerin ve organların yenilenmesini sağlıyor. Orucun vücudun dinlendirdiğini ve detoksifikasyon (organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden temizlenmesi anlamına gelir.)

 İçin de bir fırsat olduğunu bilmemiz gerekir. Çok karlı bir eylem. Hem hanemize sevap olarak hem de vücudumuza sağlık olarak yararı var. Her koyun kendi bacağından asılacağı için bizden sadece söylemesi.

Her nesil ramazan gelince “nerede o eski ramazanlar” diye serzenişte bulunuyorlar. Gerçekten gün geçtikçe Ramazanda yapılan etkinlikler yavaş yavaş unutuluyor.

Örneğin benim çocukluğumdaki Ramazanlardan eser yok şimdi.

Televizyonlar bile pogram yapmıyor ramazana özel. Sadece birkaç dini film yayınlayıp geçiştiriyorlar. Belki de Ramazanların yaz aylarına denk gelmesi , böyle sönük geçmesine sebep oluyor.

Ramazanların olmazsa olmazı “RAMAZAN PİDESİ”. Maliyeti ekmeğe oranla az daha fazla olan pidenin satış fiyatı da farklı oluyor.

Buraya kadar diyebileceğim hiçbir şey yok. Ramazanın özel lezzetidir pide. Herkes evine sıcak pide götürmek için evine en yakın fırında  ezana dakikalar kala metrelerce kuyruğa girer1 saate yakın kuyrukta bekler.

Bu yıl şehrimizde 2 tür pide var .250 gramı 2.5 tl olan, bir de 350 gramı 3.5 tl. olan. Buraya kadar da  bir şey demeyeceğim. Fakat size sıra gelince büyük pideden almak zorunda kalıyorsunuz. Yani fırıncılar uyanıklık yapıyorlar. Son saat küçük pide yapmıyorlar. Biliyorlar nasıl olsa beklediniz o kadar o büyük pideyi metazori alacaksınız.

İŞTE BUNA FIRSATÇILIK DENİYOR. İnsanlar zaten ekonomik olarak zor durumda ya da benim olduğu gibi evde 2 kişi. O büyük pideyi 3 gün yemek zorunda kalıyor. Gerçi ben kolayını buldum; yarısını alt komşuma veriyorum ama yarısı bile fazla geliyor sahurda da diğer yarısını yiyiyoruz.

BURADAN FIRINCILARA SESLENİYORUM: ÖZGÜR BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ VE İNSANLARIN ALTERNATİF PİDE ALMA ŞANSLARI OLSUN. FIRSATÇILIK YAPMAYIN. ZATEN TÜRKİYENİN EN PAHALI EKMEĞİNİ VE PİDESİNİ SATIYORSUNUZ.

Fırın sahiplerinin bu dediklerimi dikkate alacaklarını umarak tekrar ramazanınızın hayırlara vesile olmasını dilerim.

Gönül dergâhinin tek menzili olɑn Rɑmɑzɑn ɑyındɑ bütün hɑnelere bolluk ve bereket, bütün gönüllere duɑ ve Allɑh’tɑn hikmet dilerim.

Duɑlɑrınız kɑbul rɑmɑzɑn ɑyınız mübɑrek olsun. Bu mübɑrek ɑyı  huzur dolu, mutlu, sıcɑk ve sɑkin bir şekilde geçirmeniz dileği ile…..

Sevgi ve saygılarımla

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.