21 Ekim 2019 Pazartesi 16:53

ANASAYFA l ‘Pişmanlıktan yararlanın’ Başsavcı’dan önemli çağrı

18.08.2016 Perşembe - 10:17

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali KURT, Türk Ceza Kanununun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin de FETÖ/PDY terör örgütü üyeleri için de uygulanmasının söz konusu olacağını açıkladı

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt  yaptığı yazılı açıklamada;

 FETÖ/PDY Terör Örgütü tarafından 15/07/2016 tarihinde cebir ve şiddet kullanılarak; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs edilmiş ayrıca sayın Cumhurbaşkanımıza suikast girişiminde bulunulmuş,

                Aziz Milletimizin, güvenlik güçlerinin ve diğer tüm kamu kurumlarının demokrasiyi, Cumhuriyet’i ve milli iradeyi savunmak için fedakarca mücadelesi ile söz konusu girişim engellenmiştir.

Bu girişime destek veren FETÖ/PDY Terör Örgütü mensupları hakkındaki soruşturmalar; TCK’nın 309. maddesinde düzenlenen Anayasayı İhlal ve 314. maddesinde düzenlenen Silahlı Örgüt suçları kapsamında iki ana hat üzerinden yürütülmektedir.

Darbe girişimi ile bağlantısı belirlenememiş olmakla birlikte yasadışı FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyelerine yönelik olarak TCK.’nın 314/2. maddesi kapsamında yürütülen soruşturmalarda uygulanabilecek olan etkin pişmanlık hükümlerinin kamuoyuna duyurulmasının fayda sağlayacağı düşünülmektedir.

                Türk Ceza Kanunu’nun 314. maddesinin üçüncü fıkrası yollaması ile suç işlemek için örgüt kurulmasına ilişkin hükümlerin silahlı örgüt için de uygulanacağı hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla Türk Ceza Kanunu’nun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyeleri için de uygulanması söz konusu olacaktır.

Ayrıca FETÖ/PDY’nin 15/07/2016 tarihinde gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyarak örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için de Türk Ceza Kanunu’nun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacaktır.

Buna göre; etkin pişmanlığın uygulanmasında, kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan failin örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediği araştırılmakta ve daha sonra hukuki durumları değerlendirilmektedir.

                Türk Ceza Kanunu’nun 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımız, verdikleri bilgilerle örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası uyarınca cezalandırılmayacaktır.

Bu şekilde pişmanlık duyan ve Türk Ceza Kanunu’nun 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımıza, Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk birimlerine başvurmaları halinde yardımcı olunacaktır” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.