22 Ekim 2019 Salı 02:23

ANASAYFA l “OHAL şartlarında anayasa referandumuna gidiyoruz”

08.04.2017 Cumartesi - 14:46

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi bugün KYÖD Sosyal Tesisleri’nde ‘’Anayasa Değişikliği ve Referandum’’ konulu bir panel düzenledi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği panelde TMMOB eski Başkanı Makina Mühendisi Mehmet Soğancı, Prof. Dr. Yasemin Özdek ve İnsan Hakları Savunucusu Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu konuşma yaptı.

İlk olarak panelin açılış konuşmasını MMO Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural yaptı. Özmural, “İlk olarak herkese hoş geldiniz diyorum. MMO olarak bugün 16 Nisan çalışmalarımızın biri daha gerçekleştiriyoruz. Çocuklara yönelik istismar, yüzde 400, işsizlik yüzde 8 den yüzde 12ye çıkmış. Türkiye AİHM sözleşmesini 20 kez ihlal etmiş.  En çok gazeteci hapseden ülkeler arasında birinci sıradayız. İş cinayetlerine baktığımızda her sene neredeyse bin 600 kişiyi kaybediyoruz. Bireysel özgürlüklerde ciddi sıkıntılarımız var. OHAL şartlarında anayasa referandumuna gidiyoruz. Bunun meşruluğu da ileride sorgulanacaktır’’ diye konuştu.

‘HALKIN FİKRİ ALINMADI’

Prof. Dr. Yasemin Özdek, “Neden hayır dediğimi anlatmaya çalışacağım. Bu anayasa değişikliğinin neler getirdiğini bir kerede benden dinleyeceksiniz. Anayasalar kolay kolay değişmez. Bu kadar önemlidir. Bir belgenin değiştirilmesi söz konusu. Halkın gerçekten aydınlatılması söz konusu olmuyor. Televizyonlar hayırcılara eşit olanaklar sunmuyor. Serbest bir kampanya yapılamadığı için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bu kampanyayı izlemeye aldı. Demokrasiye uymayan birçok uygulama gördük” dedi.

‘BAROLARA SORULMADI’

Konuşmasına devam eden Özdek, “Bir anayasa değişikliği yapılmadan önce halkın fikirleri alınır. Hiçbir hukuk fakültesine, sivil topluma, barolara bu sorulmuş değil. Bu anayasa metnini kimin yazdığı belli değil. Gizlidir. Milletvekilleri de oylamada gizli oy kuralına uymadı. OHAL ortamında bu anayasa değişikliği söz konusu oluyor. OHAL koşullarında bu değişiklik olmamalıdır. Bu referandum bir anayasa değişikliği değil, yönetenlerin kendilerini halka oylattığı bir seçimdir” diye konuştu.

‘YENİ BİR ANAYASA’

Özcdek konuşmasının sonunda, “Biraz biçimsel yönlerine bakalım. Teklif 18 maddeden oluşuyor ama anayasanın 79 maddesini değiştiriyor. Bu anayasa yazım sitiline uymayan bir tarzdır. Sayısal olarak baktığınızda anayasanın yüzde 40’ı değişiyor. Aslında karşımızda yeni bir anayasa vardır. Anayasa denilen şey temel hak ve özgürlükleri baz alan metinlerdir. Bu anayasa siteminin dünyada eşi ve benzeri yok. Getirilen sistem başkanlık sistemine de benzemiyor. Çünkü başkanlık sisteminde başkanın meclisi fesh edememesi durumu vardır” dedi. Özdek’in konuşması sonrasında TMMOB eski Genel Başkanı Mehmet Soğancı’da yeni anayasa ve başkanlık siteminin işçi sınıfına yansımasını değerlendiren bir konuşma yaptı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.