Kocaeli Olay
12.02.2018 Pazartesi - 10:03

Öğretmenlere “Robotik Kodlama” eğitimi

“Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasite Geliştirme Hibe Programı” çerçevesinde yürütülen “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim değişikliği İnisiyatifi” projesi kapsamında öğretmenlere robotik kodlama eğitimi verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile robotik kodlama alanında çalışma yapan 12 ilçeden 6 ortaokul ve 6 lise belirlendi. Avrupa Birliği ile ortak finanse edilen “Türkiye’de iklim Değişikliği Alanında Kapasite Geliştirme Hibe Programı” eğitim faaliyetleri çerçevesinde Kocaeli Bilim Merkezi’nde verilen eğitimlere 24 gönüllü öğretmen katıldı.

 

ROBOT SETLERİ EĞİTİMİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ve Kurumsal Gelişim Dairesi Başkanlığı’nın teknik olarak desteklediği  “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi” projesinde çalışmalar devam ediyor. Proje’nin iklim ve bilim faaliyetleri kapsamında, İleri Robot Setleri eğitimleri 17 – 18 Ocak ve 3 – 4 Şubat 2018 tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’nde toplam 4 oturumda gerçekleştirildi.

 

12 OKULDAN 24 ÖĞRETMEN

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile robotik kodlama alanında çalışma yapan 12 ilçeden 6 ortaokul ve 6 lise belirlendi. Toplam 12 okuldan 2 şer öğretmen olmak üzere 24 öğretmen Endüstri 4.0 Laboratuarı’nda 20 saat eğitim aldı. Yapılan eğitimlerle,

yerel düzeyde iklim değişikliği alanındaki kapasite geliştirme ve teknolojik çözümler sayesinde Kocaeli’de iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmak ve Kocaeli Şehri’nin “İklim Dostu” olma hedefine ulaşılması planlanıyor.

 

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE

Kocaeli Bilim Merkezi tarafından düzenlenen eğitimlerde katılımcıların Robotik dünyası ile tanışmaları sağlanıyor. Her yaş grubuna uygun farklı robot türlerini, bunların kurulumunu, mekanik ve elektronik tasarım, proje tasarlama, program kodlama yöntemlerini anlamaları konusunda eğitimler veriliyor. Robotik kodlama eğitiminde ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, amaca uygun hareketli objelerin ve robotların tasarlanması, yarışmalar için amaca uygun değişik türlerde robotların inşa edilmesi gibi kazanımlara uygun belirli konulara değiniliyor.

 

300 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALACAK

Eğitim alan öğretmenlerin, öğrencilerine bu eğitimleri vererek “çarpan etkisi” oluşturmaları bekleniyor. Proje kapsamında yapılan eğitimlerden sonra eğitimlere katılan her okuldan 10 ila 25 öğrencinin birlikte çalışmasına izin veren Robot Eğitsel Ana Set, Robotik Eğitim Uzatma Seti, Yenilenebilir Enerji Eğitimi Uzatma Seti, Laptop ekipman ve malzemeler sağlanarak Çevre ve İklim laboratuvarı oluşturulacak. Böylece 300 öğrenci proje kapsamında eğitilmiş olacak.

 

TAKIMLAR ROBO-FEST’TE YARIŞACAK

Seçilen ortaokul ve liselerde 3 ay süreyle verilen eğitimlerden sonra, öğrenciler arasından ekipler oluşturularak benzersiz Robot ve Yazılım çalışmaları yapılacak. Okullar tarafından oluşturulacak takımlar, Çevre ve İklim Değişikliği temalı “İklim ve Bilim” yarışmasına katılarak Robo-Fest’te yarışacak. Öğrenciler zaman, yaratıcılık, tasarım gibi bazı kriterlere göre derecelendirilecekler. Yarışmaya katılan robotlar belli bir süre Bilim Merkezi’nde sergilenecek. Daha sonra öğrenciler tarafından oluşturulan buluşlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan çocuk şenliklerinde sergilenecek. Üretilen projeler arasında jüri tarafından faydalı görülen projeler ödüllendirilecek. Yarışmaya katılan robotlar belli bir süre Bilim Merkezi’nde gösterilecek.

 ​Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'de Paylaş Whatsapp'ta Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Bulut’tan Yeni Eğitim Yılı Mesajı
“Tramvay” Plajyolu’na gidiyor..
10 Günde 10 Bin Metrekare Parke Yol
Ankara da Kocaeli Rüzgarı
Tabiat Parkı Güzellik Katıyor
İl Jandarmadan  KOTO’ya Ziyaret
Yıldönümlerinde Yalnız Bırakmadı
GTÜ Dünyanın En İyiler Listesinde..
Doğan’dan Korkmaz’a Çiçekli Teşekkür..
AK Parti kocaelispor FETÖ AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz haberleri İsmail Baran İzmit Belediye CHP Kocaeli KOTO mhp AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran Manşet haber belediyesi izmit Dr. Nevzat Doğan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gölcük 15 Temmuz Sürmanşet körfez Başkan İbrahim Karaosmanoğlu türkiye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kocaeli Körfez Belediyesi Kocaeli Büyükşehir gebze kandıra CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet kartepe İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan CHP Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan İzmit Belediyesi haberler nevzat doğan sondakika AK Parti Kocaeli
Copyright © 2016 Kocaeli Olay Gazetesi www.kocaeliolay.com Tüm hakları saklıdır.
VAVSE Medya & İnternet Hizmetleri