17 Ekim 2019 Perşembe 21:46

ANASAYFA l Arıcılıkta dünya üçüncüsüyüz

23.04.2017 Pazar - 10:11

İzmit Belediyesi’nin arıcılık kursları devam ediyor. Şimdiye kadar 3 defa düzenlenen arıcılık kursuna yoğun ilgi olunca  4. kursta açıldı.

İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa açtıkları kursa 75 kişi katılıyor. Belsa 9. kata haftanın 2 günü düzenlenen kurs 80 saat sürecek. Kursu Tarım İl Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Mustafa Erdoğan veriyor. Hafta içi kursları teorik olurken hafta sonları düzenlenecek kursun ise uygulamalı olacağı kaydedildi.

6,5 MİLYON KOVAN ARI VAR

Ziraat Mühendisi Mustafa Erdoğan, Türkiye’de 6,5 milyon arı kovanı bulunduğunu belirterek” dünyada en çok arı kovanı Hindistan’da, ikinci Çin’de  üçüncü de ülkemizde bulunmaktadır. Kocaeli’nde ise 60 bin arı kovanı bulunuyor. Samanlı Dağları, Kandıra ve Körfez ilçelerindeki çam ormanlarının çokluğu kestane bal üretiminin fazla olmasında en önemli etken olmaktadır. Son yılarda ilimizde arıcılık oldukça gelişmektedir. Arıcılıkta kovan seçimi, arı ırkı ve  bölge seçimi çok önemlidir. Türkiye, zengin bitki örtüsü, uygun iklim ve doğa yapısı ile arı yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Bütün bunlara rağmen ülkemizde arıcılık istenilen düzeyde yapılamamaktadır. Arıcılık iş gücüne az ihtiyaç duyması,  yatırım ve işletme sermayesinin azlığı,  kısa sürede kar elde edilebilmesi, pazar payının fazla oluşu nedeniyle tercih edilmektedir” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.