18 Ekim 2019 Cuma 05:06

ANASAYFA l MYO’LARLA KURUMLAR ORTAK PROJE YAPACAK

13.06.2017 Salı - 12:27

 Vali Hasan Basri Güzeloğlu meslek yüksek okullarıyla sektörde faaliyet gösteren kurumları buluşturarak ortak projeler yapılmasını sağlayacaklarını söyledi

İstihdam ve Mesleki Eğitim Arama Konferansı Valilik’te bulunan Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu meslek yüksek okullarıyla sektörde faaliyet gösteren kurumları buluşturarak ortak projeler yapılmasını sağlayacaklarını ifade etti. Konferansa Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, 21 meslek yüksek okulu müdürü ve yetkililer katılım gösterdi.

ÇALIŞTAY HAZIRLIĞIMIZ VAR

“Kocaeli özelinden Türkiye geneline mesleki yüksek öğretim boyutunda neler yapılabileceğini, istihdam ve genç istihdam konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Çok önemli, değerli, yararlı görüşler ifade edildi. Biz ülkemizin istihdamına dönük karşılaştığımız sorunları konuşurken Türkiye’nin geleceğini de konuşuyoruz. Kocaeli Türkiye’nin büyük yürüyüşüne büyük dinamikler sunan bir şehir. Bu noktada Kocaeli’deki üretim bölgeleri talep edilen, insan gücünün oluşturulması en öncelikli işimiz. Milli İstihdam Seferberliği kapsamında değerlendirme toplantısında bir meslek yüksek okulları anlamında bir çalıştay hazırlığımız var. Bu toplantı çalıştay öncesi bir ön toplantıdır” dedi.

BULUŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLECEK

“Meslek yüksek okullarında eğitim alanlarına göre ilimizdeki üretim ve üretimi gerçekleştiren kurumlarla karşılıklı buluşmalar gerçekleştirilecek” diyen Vali Güzeloğlu, “Mesela makine alanında eğitim veren okullar makine alanında üretim gerçekleştiren paydaşlarla buluşacaklar. Bütün alt başlıklarda bu üretim ve eğitim konusu sağlanacak. Eğitim kurumlarımızın kendini yeniden tanımlaması ve sektörün beklentilerini karşılayacak bir hale gelmesi çok önemlidir. Bu işbirliğinin sağlanması okullarımız ve sektörün kurumlarıyla organik bir bağ gerektiriyor. Nitelikli insan gücü hedeflerinin böylelikle sağlanacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE BÜYÜYOR

Konuyla alakalı toplantıların yapılacağını ifade ecen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Sonuçlara göre de sektör, bizler, üniversitelerimiz kararlarını alacak.  Bu işbirliğinin Türkiye’de örnek olacağını düşünüyorum. YÖK’ün de desteklediği bir konudur. Mili İstihdamın temel amaçlarından biri genç istihdamı sağlamaktır. Türkiye güvenli bir şekilde büyüyor. İlk çeyrekte  büyüme oranı yüzde 5. Bunun daha yüksek olması temel hedefimizdir. Katma değeri yüksek ürün üretecek insan gücünü oluşturmak temel hedeflerimiz arasındadır. Bir büyük geleceğe hazırlanırken Kocaeli olarak Meslek Yüksek okullarımızı da buna hazırlayacağız” diye konuştu.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.