22 Ekim 2019 Salı 02:12

ANASAYFA l Müftülükten kutlu doğum açıklaması

10.04.2017 Pazartesi - 12:18

İl Müftüsü Yusuf Doğan yaklaşan Kutlu Doğum haftası ile alakalı olarak İl Müftülüğünde açıklamalarda bulundu.

 1989 yılından buyana her yıl 14 Nisan’da başlayan “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikle bu yıl referandum nedeniyle 17 Nisanda başlayacak. İl genelinde gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında basın açıklaması düzenleyen İl Müftüsü Yusuf Doğan “Bu yılın kutlu doğum haftasının teması “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olacak” dedi.

YENİDEN CANLANDIRMAK İÇİN

 Rabbimiz Recep ve Şaban aylarını bizler için mübarek eylesin ve bizi Ramazan ayına kavuştursun diyerek başlayan İl Müftüsü Yusuf Doğan “Referandum nedeniyle bu yıl Kutlu Doğum haftası Nisan ayını 17’sinde kutlanacak. Bu yılın kutlu doğum haftasının teması “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” işlenecek. Bizi bir ve beraber kılan birçok değerimiz var. Bu çerçevede toplumumuzda aşınmaya yüz tutmuş güven duygusunu yeniden canlandırmak için bu yıl bu konuyu işleyeceğiz. Hedefimiz bir tek kişiyi dahi dışarda bırakmadan her yaş gurubundan vatandaşla birlikte programlarımızı gerçekleştirmek istiyoruz” dedi

GÜVEN DUYGUSU

 Konuşmasına devam eden Doğan “Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl kutlu doğum kapsamında bir tema belirlemektedir. Bu yıl kutlu doğum münasebetiyle “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu bir tema belirlenmiştir. Güven duygusu İslam dininin insanlara aşıladığı en değerli erdemlerden birisidir. Hz. Peygamber ‘in (s.a.v.) en güzel vasıflarından bir tanesi Muhammedü’l-emin olmasıdır. O güvenilir bir kimse ve İslam’ın gelmesiyle beraber etrafında güven toplumu inşa etmiş bir gönül mimarıdır. Allah Resulü mümini “ İnsanların Can ve malları konusunda kendisinden emin oldukları kimsedir”  şeklinde tarif etmiştir. Oysa günümüz dünyasında güven duygusunun ne kadar zarar gördüğünü ve bu duygunun tekrar tesis edilmesinin ne kadar gerekli olduğunu bilmemiz gerekir” dedi.

YENİ CUMA CAMİİ BAHÇESİNE MESCİT

 Kutlu Doğum haftasının açılışını 14 Nisan Cuma günü Cuma namazındayapacaklarını ve namazın ardından Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi tarafından cemaate ikramda bulunulacağını da sözlerine ekleyen İl Müftüsü Yusuf Doğan yeni Cuma Camii’nde başlayacak olan restorasyon çalışmaları ardın yapılacak olan yeni mescitle alakalı olarak “Yeni Cuma Cami’sinin dış bahçesinin yürüyüş yoluna bakan kısmında ki ağaçsız bir alana İzmit Belediyesi tarafından mescit yapılacak. İnşallah cemaatimiz ibadetlerine burada yapabilecek ” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.