Kocaeli Olay
23.12.2017 Cumartesi - 8:44

Maldivli bakan SEKA Kâğıt Müzesi’ni gezdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bir cazibe merkezi haline getirilen SEKA Kâğıt Müzesi ve Kocaeli Bilim Merkezi yurt içinden ve yurt dışından ziyaretçilerini ağırlıyor.  Merkezin bu seferki konuğu Maldiv Cumhuriyeti Alt Yapı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Dr. Muhammed Muiz oldu.

 

KONUK BAKAN HAYRAN KALDI

SEKA Kâğıt Müzesi ve Kocaeli Bilim Merkezi’ni ziyaret eden Maldiv Cumhuriyeti Alt Yapı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Dr. Muhammed Muiz’i Büyükşehir Belediyesi personeli eşlik etti. Kağıt Müzesi ve Bilim Merkezi hakkında bilgiler alan konuk bakan, yapılan çalışmalara hayran kaldı. Konuk Bakan, Büyükşehir Belediyesi’nin kentin mirasına çıkmasının son derece değerli olduğunu kaydederek ülkesinde de bu tarz uygulamaların yapılabileceğinin altını çizdi. 

 

GEÇMİŞE YOLCULUK

Kocaeli’nde SEKA Kâğıt Fabrikası ekonomik ömrünü tamamlayıp kapatıldıktan sonra kentin kültür mirasına hizmet etmeye devam ediyor. Seka arazisi Türkiye’nin ilk ve en büyük endüstriyel dönüşüm parkına dönüştükten sonra halkımızın hizmetine sunulan Seka Kâğıt Müzesi, kâğıdın o muhteşem serüvenini anlatmaya, Seka’nın hatıralarını canlı tutmaya devam ediyor. Kocaeli üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan fotoğraf ve video sergisinde SEKA’nın yaşatılan hatıraları görülüyor. Sergi, Seka çalışanlarının anılarına tanıklık edilerek geçmişe doğru yolculuğa çıkarıyor.

KOCAELİ BİLİM MERKEZİ HAKKINDA

Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir projedir. Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Kocaeli Bilim Merkezi, 1934 yılında temeli atılan Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8.500 metrekarelik alan üzerinde yer alıyor. 70 yıl kağıt üretimi gerçekleştiren Seka Kağıt Fabrikası restore edilerek yoluna Kocaeli Bilim Merkezi ve  Seka Kağıt Müzesi olarak devam ediyor.

KOCAELİ BİLİM MERKEZİNDE NELER VAR

Kocaeli Bilim Merkezinde, yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra  bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri, bilim kafe yer alıyor.Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'de Paylaş Whatsapp'ta Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Bulut’tan Yeni Eğitim Yılı Mesajı
“Tramvay” Plajyolu’na gidiyor..
10 Günde 10 Bin Metrekare Parke Yol
Ankara da Kocaeli Rüzgarı
Tabiat Parkı Güzellik Katıyor
İl Jandarmadan  KOTO’ya Ziyaret
Yıldönümlerinde Yalnız Bırakmadı
GTÜ Dünyanın En İyiler Listesinde..
Doğan’dan Korkmaz’a Çiçekli Teşekkür..
Sürmanşet Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dr. Nevzat Doğan belediyesi mhp AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz AK Parti Kocaeli körfez AK Parti haberleri gebze İsmail Baran gölcük izmit CHP sondakika kocaelispor Başkan İbrahim Karaosmanoğlu İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Manşet AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan CHP Kocaeli İzmit Belediyesi haber kandıra haberler CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet nevzat doğan KOTO İzmit Belediye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu FETÖ 15 Temmuz kartepe türkiye Kocaeli Büyükşehir Körfez Belediyesi Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan kocaeli Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran
Copyright © 2016 Kocaeli Olay Gazetesi www.kocaeliolay.com Tüm hakları saklıdır.
VAVSE Medya & İnternet Hizmetleri