21 Ekim 2019 Pazartesi 16:50

ANASAYFA l Liderler Yenikapı’da konuşuyor

07.08.2016 Pazar - 19:01

Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı Yenikapı’da liderler tek tek kürsüye çıkmaya başladı. İlk kürsüye çıkan isim ise MHP Lideri Devlet Bahçeli oldu. Yaklaşık 20 dakika boyunca kürsüde kalan Devlet Bahçeli, önemli mesajlar verdi. Bahçeli’nin ardından kürsüye çıkan isim ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu.  Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın ardından kürsüye Başbakan Binali Yıldırım çıktı. Akar’ın konuşması yaklaşık 11 dakika sürdü.
 
19:51 – Başbakan Binali Yıldırım da halka teşekkür ederek konuşmasına başladı.

Bugün İstanbul bir kez daha tarih yazıyor. 29 Mayıs 1453’ta Sultan Fatih şehre girdiğinde ne kadar heyecanlıysa, bugün o kadar heyecanlısın İstanbul…

Konuşmasının uzun bir bölümünü ‘En büyük teşekkürü siz hak ettiniz’ dediği vatandaşları selamlamaya ayıran Yıldırım, “Biliyorum ki; Hepiniz Cumhurbaşkanmız ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı dinlemeyi bekliyorsunuz. Konuşmamı o yüzden fazla uzun tutmayacağım” dedi. Konuşmasının ardından kürsüye TBMM Başkanı İsmail Kahraman geldi. 

19:40 -AKAR: EN AĞIR CEZAYI ALACAKLAR

Türkiye’de ilk kez bir Genel Kurmay Başkanı halka sesleniyor. Hulusi Akar, herkesi selamlayarak konşmasına başladı

Bugün burada TSK komuta kademesi ile birlikte sizlerle birlikte olmanın onur ve heyecnaını yaşıyorum. 15 Temmuz günü; Ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte TSK içine sızmış bir grup illegal çete terörist hain, FETÖ, tarihimizde görülmemiş bir şekilde vatanımıza, milletimize, şan ve şerefle dolu tarihimize kara bir leke sürmüşlerdir.
Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe asil milletimiz ve TSK’nın gerçek evlatlarıyla emniyet mensupları kahramanca ve ferasetle bu hain girişime karşı koymuşlardır. TSK’ya ve millete ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap alanlarda verilmiştir. Bu rezaleti Türkiye Cumhuriyet Devletine, TSK’ya ve asil milletimize yaşatan hainler, en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Asker elbisesi içine girmiş hainler ile, görevinin başında olan kahraman askerleri çok iyi ayırt ederek davranması bize güç vermiştir. Bizlere gösterdiğiniz yakın ilgi ve sevgi, ülkemizin birlik ve beraberliği için önemlidir. Milletmizin canı pahasına, milli iradenin hakimiyeti ve demokrasinin devamlılığı için gösterdiği gayret önemlidir. Sizlerin şahsında asil milletimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

19:15: KILIÇDAROĞLU: ARTIK YENİ BİR TÜRKİYE VAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, alkışlar eşliğinde kürsüye geldi.

Alandaki milyonlara ve TBMM Başkanı’na teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, “Parlamenter sistemimize yönelik darbe yapmak istediler. Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimidir bu. 240 aslanımızı toprağa verdil. 240 demokrasi şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar bizi demokrasi kitabımızdaki altın sayfalarda yer alacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘gazi’ meclistir. Sabaha kadar çalışarak darbecilere karşı dik durarak sadece kendi onurunu değil, sizin seçip parlemantoya gönderdiğiniz milletvekilinin ve milletin onurunu kurtarmıştır. Darbeye karşı açık ve net bir tavır koyduk. Ve bildirgeyi hep beraber imzalamıştır. Gönül isterki bu güzel toplantıya, mitinge eşlik etmek için sadece parlemantoda değil, parlemanto dışındaki genel başkanlarda burada olsaydı. Çünkü Gazi Mustafa Kemal, “söz konusu vatansa gerisi teferruattır” diyor. Bizim için söz konusu vatandır, sonuna kadar sahip çıkacağız.

Ben dahil bütün siyasi parti başkanları bu müsibetten ders çıkartması lazım. Nedir bu dersler?
12 madde hazırladım. Bu benim ve partimin görüşüdür. Diğer liderler de kabul ederse Türkiye çağı yakalamış ve uzlaşı kültürünü yakalamış olacaktır.
1 – Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayalım. Ülkeyi böleriz.
2 – Siyasette özeleştiri yapmak ve geçmişi iyi tahlil etmek gerekiyor. Eminim gelecek için çok iyi olacak.
3 – Devletin inşaasında liyakat sistemini esas almalıyız. Ondan vazgeçmemeliyiz.
5 – Her şartta demokrasiye sahip çıkmalıyız. 15 Temmuz bize bunu gösterdi. Halk tankların önüne çıkarak, canını siper ederek demokrasiye sahiplenmiştir.
6 – Cumhuriyet’in temel taşlarına sahip çıkmalıyız. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ilk anayasada şunu diyor; Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyor. Hiç bir kimseye, aileye, gruba, zümreye imtiyaz tanınmıyor. Vatandaşlar eşittir, birliktedir…
7 – Parlementer sistemi güçlendirmek zorundayız.
8 – Medya üzerindeki baskılar kaldırılmalı. Bağımsız medya olmasa sokağa çıkamazdık.
9 – Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı. FETÖ her yerde yapılandı. Şimdi FETÖ olarak tanımlanıyor. Savcı da iddianameye böyle yazıyor. Adaleti nerede mahkemede tecelli ettireceğiz. Eğer Pensilvanya’dan aldığı talimatla karar veriyorsa, o yargı bağımsız değildir, yargı değildir. 

10 – Laikliğin önemini hep beraber gördük. Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Herkesin istediği gibi ibadet etmesi demektir, insana saygı demektir. Büyük siyasi partilerin bu konuda daha dikkatli olması gerekir. 

11- Demokrasi’nin güçlenmesine sadece bugün değil, yarın da destek vermeliyiz. Bunun için de sorgulayan bir eğitim sistemini harekete geçirmeliyiz. Vicdanı ve fikri hür yetişmeli. Birilerinden talimat alıp onun gereğini yapmamalı.

12- FETÖ’yü artık dünya biliyor. Geçmişin mağdurlarına haklarını ve itibarlarını iade edelim. Böyle yaptığımız takdirde devlet itibar görür. Devlet haksızlıklarla mücadele ederken hukukun dışına çıkmamalı. İçimizden bir kişinin bile emeği, eseri, zamanı ziyan olduğunda, bu tüm Türkiye’nin ortak kaybıdır. 

Kılıçdaroğlu, saydığı maddelerde sonra hükümet ve iktidarın bu süreçte birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

 
18: 55 – BAHÇELİ: BİR DİRİLİŞİ MÜJDELEDİNİZ

Yenikapı’da ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çıktı.
“Büyük Türk Milleti” diyerek sözlerine başlayan Bahçeli’nin konuşmasından satır başları;
Heyecanınız bana güç veriyor. Zorla dayatılan geceyi aydınlatıyor. Tüm Türkiye’yi hasretle kucaklıyor, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Üzerimizde oynanan oyunlara, fitnelere rağmen cesaretle dik durdunuz. Ay bayrağımızı gururla yükselttiniz. Şehitlere yüreklice sahip çıktınız. Kardeşliği inançla savundunuz. Hainlere dersini çekinmeden verdiniz. Teröristlere haddini bildirdiniz, yenilgi nedir tanımadınız.
Yıkılmadan ve ayaktayım diyerek Yenikapı’ya konuştunuz. Yeni bir dirilişin müjdesini verdiniz. Bahtiyarım çünkü Türkiye’mizin şahlanışını gururla izliyorum. Mutluyum; Çünkü millet burada, irade burada, inanç burada. Türk milleti kaderine sahip çıkmaktadır. Hepinizle övünüyor, iftihar ediyorum.
15 Temmuz’da felaketimizi projelendirdiler. Son nefesi vermemizi gözlediler. FETÖ’cüler, milletin helali olan savaş uçaklarıyla saldırdı, helikopterler uçtu, bombalar kurşunlar yağdırdı. 15 Mayıs 1919’da İzmir işgal edilmiş, İstanbul 16 Mart 1990’da işgale uğramıştı. Bilinizki 15 Temmuz yeni bir istila, yeni bir yıkım hamlesiydi.
İblis’e ruhunu satan bu hain, Türk ve Türkiye düşmanlığı ile doruğa çıktı, fitne ve münafıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşımacılığını yapan FETO, Türkiye’nin kalbine nişan aldı. FETO’yu saldırttılar. Türkleri çekemeyen, üzerine çöreklenmek isteyen, rahatsız olan ne kadar kanı bozuk varsa, FETO’nun sırtını sıvazladı. Eline silah tutuşturdu. 15 Temmuz darbe teşebbüsü 627 yıl önce Kosova’da mağlup olanların yeni bir kalkışmasıdır. 620 yıl önce ezilenlerin tekrardan başını kaldırmasıdır. 572 yıl önce Varna’da, 563 yıl önce İstanbul’da, 490 yıl önce Boğaç’ta döktükleri kanda boğulduklarını sandıklarımızın karşı harekatıdır.

Bir olalım, diri olalım. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olacaktır. Bunun güvencesi de sizlersiniz. Biliniz ki inanıyorsanız üstünsünüz. Zaferi kazanacak olan da sizlersiniz. 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.