19 Ekim 2019 Cumartesi 13:22

ANASAYFA l KSMMMO 28’inci yılını kutladı

14.06.2017 Çarşamba - 13:18

 

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) 28’inci yılını kutladı.

TÜRMOB çatısı altında faaliyet gösteren Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) mesleğin yasal statüye kavuşmasının 28’inci yıldönümünü kutladı. KSMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Gökmen’in, 28’inci yıl sebebiyle yayınladığı basın açıklaması şöyle;

KATİPLİKTEN MÜŞAVİRLİĞE

Bugün Mesleğimizin yasal statüye kavuşmasının 28’inci yılı. 81 ilde 77 SMMM Odası, 8 YMM Odası ve toplam 106900 Meslek Mensubu ile TÜRMOB çatışı altında faaliyet gösteren camiamızın bu günü kutlu olsun. Mesleğimizin 13 Haziran 1989 tarihinde yasallaşmasından sonra meslekte her yönü ile hızlı gelişmeler yaşanmıştır. Klasik tanımı ile katiplik aşamasından müşavirlik aşamasına gelinmesi, önemli nitelik artışının yaşanması meslek adına olumlu gelişmelerdir.

HAKSIZ REKABET KURULLARI YETMEZ

Bu gelişmeler tabiî ki yeterli değildir. Her yıl mesleğe binlerce yeni meslek mensubu girmekte nicelik bakımından oransal olarak ekonomik gelişmeye göre daha fazla artış yaşanmaktadır. Bu durumun doğurduğu sonuç da haksız rekabeti körüklemektedir. Geldiğimiz noktada temel olarak saydığımız en önemli sorunların kaynağında ekonomik sonuçlardan kaynaklanan haksız rekabet olgusudur. Bu konunun çözümü için etik eğitimlerin yapılması veya Haksız Rekabet Kurulları’nın oluşturulması yetmez.

SORUNUN KAYNAĞI BURADA

Sorunun temel nedenine odaklanmanız gerekmektedir. Zira sorunlar çözülmez sorunu yaratan neden ortadan kaldırılırsa sorun kendiliğinden çözülmüş olur. Sorunların nedeni sayısal artış oranımıza göre pastanın büyümemesidir. Örneğin Kocaeli de 2005-2015 dönemi mükellef sayımızdaki artış oranı %45 iken, Meslek mensubundaki artış oranı %60 olmuştur. Sorunun kaynağı buradadır. O zaman yapılması gereken mesleği sadece vergi iadesine hizmet veren bir yapının dışına taşımak gerekmektedir. Bugün meslek genel olarak bakıldığında vergi beyanları yapan, Ba-Bs ler dolduran, TÜİK belgelerini yapan dar alana sıkışmış durumdadır.

Bu nedenle;

1-         Eskiden A.Ş’lerde murakıp diye adlandırılan ve yeni TTK’ya göre denetçilerin atanmasına ilişkin yönetmeliğin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın tarafından yetkisini kullanarak biran önce yayınlanması gerekmektedir. 5 yıldır bakanlık bu yetkisini niçin kullanmadığı anlaşılamamaktadır.

2-         TÜRMOB’un “Alternatif uyuşmazlık ve çözüm yöntemleri ” olarak belirlenen arabuluculuk, tahkim gibi konularda eğitimlere başlaması gerekmektedir.

3-         Yine TÜRMOB’un önceliğinde teknik konular olan şirket bölünme-birleşme, Bilanço Okuma Teknikleri, Muhasebe Standartları, Bağımsız Denetim, İç Denetim, Şirket Değerlemeleri gibi konularda eğitimler planlanması.

4-         Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde bulunan sermaye şirketlerinin bağımsız denetime tabii olacak şirketlerle ilgili olan hadleri Avrupa Birliği düzeyinde çekmesi gerektirmektedir. (8,5 milyon Euro)

5-         TÜRMOB’un mecburi eğitimlere yönelik uygulamalarını başlatması gerekmektedir.

6-         Mesleğe girişin alanlarının daraltılmasının da artık gündeme alınması ve bu konuda gerekli girişimlerin yapılması gerekmektedir.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.