22 Mart 2019 Cuma 03:23

ANASAYFA l Koü’de Meme Kanseri Konuşuldu

16.10.2018 Salı - 10:47

 

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği tarafından Meme Kanseri Hastaları ve Sorunları Farkındalık Programı düzenlendi. Progaram ilk olarak Grup Triküspit in Müzik dinletisi ile başladı. Başhekim Prof. Dr. Zafer CANTÜRK’ meme kanseri hakında bilgi verdi. Meme kanseri, meme dokusu içinde  süt kanalları içerisinde oluşan kanser hücreleridir. Meme kanserlerinin yüzde 80’i invaziv duktal karsinomdur. Invaziv duktal karsinom, meme kanserinin süt kanallarında ortaya çıktığını gösterir. Meme kanserinin yüzde 20’si de invaziv lobüler karsinomdur. Bu türde ise meme kanseri süt kanallarında değil süt bezlerinde gelişir. Meme kanserine neden olan hücrelerin çoğalması ve büyümesi oldukça zaman alır. Ancak çoğaldıktan sonra hücreler lenf ve kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayılabilir. Meme kanserinde en önemlisi kanserin kan ve lenf yolu ile diğer organlara yayılmadan tanının konmasıdır. Bu aşamada konulan bir tanı ile tedavi oranı çok yüksektir. Bu nedenle meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir.

Prof .Dr .Zafer CANTÜRK “Günümüzde ise artık her 8 kadından 1’i hayatı boyunca meme kanseriyle karşı karşıya kalma riskiyle yaşıyor. Meme kanseri kadınlara oranla erkeklerde çok nadir görülmektedir. Ancak hastalık geliştiğinde seyri kadınlarda görülen meme kanserine göre daha hızlı ve kötüdür. Prof .Dr .Zafer CANTÜRK’ Her 100 meme kanserinin 1’i erkeklerde görülmektedir” dedi. 

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prof .Dr .Zafer CANTÜRK’ Meme kanseri belirtilerini bilmek meme kanserini erken evrede yakalamak ve tedavinin başarıya ulaşması için çok önemlidir. Meme kanseri belirtileri arasında en belirgini memede ele gelen kitledir. Ele gelen kitle meme dışında koltuk altında da olabilir. Eğer kitle büyümüş ise meme ucunun içeri doğru çekilmesi de meme kanseri belirtilerindendir. Çok nadir görülse de meme ucundan kanlı ya da kansız akıntı da meme kanserini işaret edebilir. Meme kanserine neden olan tümör çok büyürse meme derisinde ödem oluşur ve şişme görülebilir. Aynı zamanda kızarıklık ve portakal görünümü de karşılaşılan meme kanseri belirtilerindendir. Prof .Dr .Zafer CANTÜRK’Eğer meme kanseri yayılmış ise yayıldığı bölge ile ilgili şikayetler de görülebilir.

Prof .Dr .Zafer CANTÜRK’ Meme kanseri belirtilerini tanımak meme kanserinin ilerlemesine engel olabilmek adına çok önemlidir. Bu nedenle kişinin kendi meme yapısını tanıması ve risk faktörlerini bilmesi gerekir. Prof .Dr .Zafer CANTÜRK’ Meme kanseri belirtilerini fark edebilmek için her kadın 20 yaşından sonra kendi meme muayenesini yapmaya başlamalıdır. Kendi kendine meme muayenesi adet bitiminden 5-7 gün sonra; adet görmeyen kadınlar ise ayda bir belirdikleri yapılmalıdır.  Başhekim Prof .Dr .Zafer CANTÜRK’ programı hazırlayan hemşire hizmetleri müdürü Gonca ILTERE  ve Grup Triküspit’e çiçek sunarak teşekkürlerini iletti.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


istanbul escort instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi