21 Ekim 2019 Pazartesi 16:52

ANASAYFA l KOTO’nun yeni Meclis Başkanı Akın Doğan

31.08.2016 Çarşamba - 13:36

KOTO’nun çekişmeli geçen meclis başkan ve divan seçiminde kazanan 54 oyla muhaliflerin adayı Akın Doğan oldu. Yönetimin adayı Ali Karslı ise 19 oy da kaldı.

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) eski Başkanı Murat Özdağ’ın FETÖ terör örgütü operasyonları kapsamında tutuklanmasının ardından başkanlıktan düşmesi sebebiyle Meclis başkan divanı da düşmüştü. KOTO yönetimi aldığı karar ile meclisi başkanı ve divanını seçmek için bugün seçim gündemi ile toplandı. Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda meclis başkan adayı, başkan yardımcısı ve katip üyeleri seçildi. Meclis seçiminde 60 kişilik meclis üyelerinden 54 kişi oy kullandı.3 oy geçersiz sayıldı. Muhaliflerin adayı Akın Doğan 54 oyla KOTO Meclis Başkanı olurken, yönetimin adayı Ali Karslı ise 19 oy da kaldı. Akın Doğan’ın Başkan Vekili Alp Kayalar ve Katibi ise Baturhan Üretürk oldu LİSTELER OLUŞTURULDU

Yönetiminden Meclis Başkan Adayı Ali Karslı, Başkan Vekili Adayı Vezir Kara ve Katip Adayı Celal Ürgün oldu. Muhalifler adına Meclis Başkan Adayı Akın Doğan, Başkan Vekili Adayı Alp Kayalar ve Katip Adayı ise Baturhan Üretürk oldu. Seçim sandığında oy birliği ile Tanju Soytekin, Adem Aykaç, Abdülmelik Kalay ve Adnan Uçar görev aldı. Öte yandan yönetimin meclis divan adayları seçime geçilene kadar açıklanmadı.

USLU, DIŞARIYA ÇIKARTTI

Meclisin Divan Başkan Vekilliğini İsmail Uslu üstlendi. Uslu, meclis üyesi olmayan kişilerin salondan dışarı çıkmasını istedi. Dışarı çıkmak istemeyen Faruk Bostan kısa süreli yaptığı itiraz sonucunda dışarıya çıktı. Ardından konuşma yapan Meclis Başkan Vekili İsmail Uslu, yaşanan terör olaylarına değinerek, terörü lanetledi ve hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet diledi. Akabinde düşürülen meclis üyelerinin yerine Ali Kılıç, Celal Ürgün, Hüseyin Eryaşar, Ömer Özmen getirildi. Kürsüye çıkan üyeler kısaca özgeçmişlerini anlayarak kendilerini tanıttı.

 LOBİ EKSENİNE SÜRÜKLENDİK

Muhalefet üyeler yaptıkları ortak basın açıklamasında şu ifadeler yer verdi: “Odamız her ne kadar son günlerde bazı hoş olmayan olaylarla anılıyor olsa da, bu menfi günlerin atlatılmasında, 18 Haziran 2013 seçimlerinde üyelerin teveccühleriyle göreve seçilmiş biz meclis üyelerine önemli görevler düşmektedir. Oda başkanının görevden düşmesi sonrası gerekli olan yeniden görev dağılımı seçilmiş olan bizlerin görüş, öneri ve karar verme sorumlulukları dışında bırakılmıştır. Bizler bu görevimizi, üyelerimizin vicdanında tek bir soru işareti dahi bırakmayacak şekilde kullanmak isterken önümüze engeller çıkarılmış, süreç ‘yasalar mevzuatlar gereği’ denilerek dar alanda ve adamcılık anlayışı ile lobi ekseninde sürdürülmüştür.

ÇITAYI YÜKSELTECEĞİZ

Meclis Başkanı seçilen Akın Doğan şunları söyledi: Hepimizin amacı bu sıkıntılı süreçte KOTO’yu dimdik ayakta tutmak ve daha ileriye taşımaktır. Sizlerin güveniyle meclis başkanı seçildim. Amacımız odayı daha üst çıtalara çıkartmaktır. Odamızda hepimiz arkadaşız ve ağabeyiz. İzmit’in sayılı tüccarlarız. Birbirimizi kırıcı hareketler yapmamalıyız” Doğan, ardından Yönetimden Meclis Başkanı Adayı Ali Karslı’yı kürdiye davet etti. Kaybeden yönetimin meclis başkan adayı Ali Karslı seçim sonunda yaptığı konuşmada seslerin yükselmeden barış ve kardeşlik hukuku içince nice meclis toplantıları diledi. Neticeye saygı duyduklarını da sözlerine ekledi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.