22 Ekim 2019 Salı 19:58

ANASAYFA l Kooperatif üyesi, otobüs esnafının sorunlarını anlattı

01.04.2017 Cumartesi - 12:59

S.S.5 Nolu Şehiriçi Kooperatif Üyesi İsmail Efe, halk otobüsü esnafının sorunlarını gazetemize anlattı. Yapımı hala devam eden tramvay çalışmalarından, önümüzde ki referandum sürecine kadar birçok konuda dert yanan Efe, 65 yaş üzeri yolcu taşımacılığını adeta bellerini büktüğünü belirtti.
HİZMET NOKTASINDA ZORLU SÜREÇ

İsmail Efe’nin gazetemize yaptığı açıklamalarda şu ifadeler yer aldı: “Sahibi olduğumuz halk otobüsleri kamu hizmeti yürütmekte olup aynı zamanda “halka hizmet , hakka hizmet” prensibini taşımaktadır.Böylesine kutsal bir görevi ifa etmeye çalışırken insanların sessiz çığlığını yansıtmak görevini de üstlenmek istedim nacizane. Sadece dinleyen değil, yazan; Sadece düşünen değil, harekete geçen, Sadece ilerleyen değil, koşan, koşturan aktif birisi olarak çağı yakalayıp, çağdaşlarına yön vermek için mücadeleci olmaya çalışıyorum. Değerli meslektaşlarım da sunu bilmelidir ki cesaret insanı gün be gün büyütüp, yüceltirken, gelecek kaygısı olan insanlarla yol yürümek zor olduğu kadar ,insanın elinden ekmeğini, cebinden rızkını, teninden canını, varlığından da şerefini ziyan ettirir. Hizmet noktasında karşılıksız kaldığımız bu zorlu süreçte.

ÖNEMLİ SORUNLAR YAŞIYORUZ

2017 yılının şehir içi ulaşımı yapmakta olan biz özel Halk Otobüsü esnafları için oldukça önemli olduğunu, bu yıl bazı şeylerin artık değişmesi gerektiğini, aksi halde birçok esnafın 2018 yılını görememe ihtimali olduğunu dile getirmek istiyorum.Referandum arifesine girdiğimiz bugünlerde Ulaşım alanında yaşanacak değişimde siyasi iradeden ve yerel yönetimlerden beklentilerimizin farklı olduğu ,Kocaeli’nde ki tüm halk otobüsleri son birkaç yıldır önemli sorunlar yaşamakta. Bu sorunlarla mücadele de ise maalesef sektör yalnız bırakılmıştır. büyüklerimiz olarak inandığımız makamlardan esnafımız adına önemli sözler almıştık. Bu sözlere binaen mücadelemizde yalnız olmadığımıza inanmaktaydık. Özellikle konuyla ilgili başkanlarımız çeşitli girişimler ile hem hükümete hem de yerel yönetime ihtiyaçlarını iletmiştir. Birlik içerisinde bu süreci beraber yüklenen tüm yönetici arkadaşlarımız büyük özveriler ile mücadele etmiştir.

65 YAŞ ÜZERİ SORUNU

 Özellikle 65 yaş ve üzeri yolcu taşımacılığına getirilen ücretsiz hakkı ile halk otobüs esnafı büyük bir kazanç kaybına uğratılmış ve bizlere kanayan bir yara olmuştur.Toplu taşım hizmetini güçlükle yerine getirmeye çalışan biz esnaflara bu konuyla ilgili olarak basta maliye bakanımız umuda yönelme adına bazı sözler verdi, bizler tarafından da hakli olarak beklentiler oluştu. Biliyoruz ki bazı değişimler yaşanması için özellikle genel seçimler, yerel seçimler, referandum gibi halk oylamaları zamanı en önemli zamanlardandır. Çünkü bazı konuların çözüme ulaşmasında sektörümüz ve yöneticiler arasında irtibat trafiğinin artması gerekir, bu dönemlerde de bunun olması çok daha kolaydır. Şu günlerde de referandum sürecine girilmiş durumdayız.

YETKİLİLERDEN BİRŞEYLER BEKLENİYOR

Aynı durumlar yine yaşanmaya başladı. Dirsek temasları arttı, sektör ile siyasilerin görüşme trafiği yoğunlaştı. Esnaflar ister istemez tekrar beklenti içerisine girdi. Siyasi iktidardan olumlu sinyaller her ne kadar alınıyor olsa da esnaf cebine maddi artış olarak yansımadan çoğu konu hakkında temkini elden bırakmıyor. Esnafların artık oldukça fazla bölümü aktif olarak sosyal medyayı kullanmakta ve gelişmeleri anbean takip edebilmektedir. Esnaflar da bireysel olarak dertlerini ve çözüm önerilerini dile getirebilmekteler. Seslerinin çıktığı kadar onlar da bir şeyler yapmaya çalışıyor. Seslerinin yetmediği yerlerde de yetkililerden bir şeyler beklemekteler.

 ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Hele bir de ulaşım sektörüyle ilgilenen siyasiler,mevcut başkanlarımızın girişimleri sonucu neredeyse ellerinde dosyalar ile konunun her alanında bilgi sahibi oldular. Artik verilen sözlerin ve vaatlerin esnafa geri dönüşünün ivedilikle olmasını, hak ettiğini alıp yine devlete vergi borcu kaydı altında geri dönüşü için sabırsızlanıyor. Yıllardır hükümetinin yanında olan ,bundan sonrası içinde geleceğini teminat altına almak isteyen biz toplu tasım esnafı olarak umudumuza,yarınlarımıza , geleceğimize yön verebilmek adına bizler yine üzerimize düşeni yapacağımızı , ayni samimiyeti şehrimizi devletimizi yöneten bürokratlarımızdan da sabırsızlıkla ve itinayla bekliyoruz.”

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.