13 Ekim 2019 Pazar 21:34

ANASAYFA l KONFOR ARAYIŞINIZ SAĞLIĞINIZA ZARAR VERMESİN

23.06.2017 Cuma - 13:52

Klima kullanımı konusunda vatandaşları uyaran MMO Kocaeli Şubesi, “Klima alırken yetkili bir makina mühendisi ile görüşülmeli; kullanımı, seçimi ve takılması konusunda detaylı bilgi alınarak, düzenli bakımlarını yaptırılmalı ki; konfor arayışınız sağlığınıza zarar vermesin” açıklaması yaptı

Yaz aylarının gelmesiyle havalar da oldukça ısınmaya başladı. Hal böyle olunca hem ev, hem iş yeri hem de araçlarda klima kullanımı arttı. Fakat klima kullanımımın da belirli kuralları bulunuyor. Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi de bu konuyla ilgili bir açıklama yaparak vatandaşları uyardı. MMO’nun açıklaması şöyle: ‘’Günümüzde yaşam kalitemizi artırmak için klima kullanımı çok yaygınlaşmıştır. Klimalar ortamı soğutmak ve ısıtmak amacıyla kullanılır. Klimalar tarafından şartlandırılan hava, bu mekânlardaki insanların sağlığını ve konforunu direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle klimaların seçimi, kullanımı ve bakımı büyük önem taşımaktadır.Ancak, klimalar bilinçsiz kullanıldığında sağladığı fayda kadar zarar da verebiliyor. Klima kullanımının arttığı sıcak yaz aylarında klima seçiminden, montaj yerine, kullanımına, bakımına kadar dikkat edilmesi gereken birçok konu var.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR

Klima seçimi, montajı ve kullanımı son derece önemlidir. Vatandaşlarımız özellikle şu hususlara dikkat etmelidirler:

-Öncelikle klima kapasitesi seçimini mutlaka yetkili bir Makina Mühendisi yapmalıdır.

-Gereğinden büyük kapasitede seçilmiş klima cihazı dur-kalk`lardan dolayı daha fazla elektrik tüketimine, fanın büyümesinden dolayı daha fazla gürültü kirliliğine ve ilk yatırım maliyetlerinin artmasına neden olacaktır.

-Klima seçimleri yapılmadan önce mutlaka ısı kazancı hesabı yapılmalıdır. Bu değer tespit edilirken, klimanın kullanılacağı odanın hacmi, dış hava sıcaklık ve nem değerleri, pencere ve kapıların büyüklüğü ve yönleri, mahallin dış cephe kalınlıkları ve yalıtım durumu, mahalde bulunan insan ve aydınlatmadan gelen ısı kazançları gibi birçok veri dikkate alınmak zorundadır. Bu konuyla ilgili muhakkak bir uzman makina mühendisinin desteği alınmalıdır.

-Özellikle elektrik tesisatının ve termiklerinin seçilen klimanın kapasitesine uygunluğu kontrol edilmelidir. Unutulmamalıdır ki birçok klima yangını uygun olmayan elektrik tesisatlarından kaynaklanmaktadır.

-Klimanın iç ve dış ünitenin montaj edileceği yerler teknik olarak uygun olmalıdır. Montajın ve bakımın tehlikesiz ve kolay yapılacağı yerler tercih edilmelidir.Uygun monte edilmeyen dış üniteler ciddi kazalara neden olabildiği gibi görsel kirlilik de yaratmaktadır.

-Klima alımlarında, özellikle A sınıfı veya üzeri enerji tüketim sınıfında olan klimalar tercih edilmeli, mutlaka ulusal ve uluslararası standartlara uygunluk belgelerinin olmasına ve Klimaların servis hizmetlerini verecek yetkiliye kolaylıkla ulaşılabilir olmasına dikkat edilmelidir.(Son yıllarda oluşan, bir takım çağrı merkezlerinden yapılan korsan servislere mağduriyet yaşanmaması açısından dikkat ediniz.)

HASSASİYET GÖSTERİLMELİ

Cihazı doğru seçmiş olmak tek başına yeterli değildir. Isıtma ve soğutma bakımından yanlış sıcaklık set değerlerinde çalışan, iç ünite bakımları, temizlikleri düzenli yapılmayan, ortam içerisinde uygun olmayan hava akımları yaratan klima cihazları sağlık açısından ciddi riskler yaratabilir. Ayrıca taze hava transferi olmayan klima sistemlerinde ortama taze hava girişi olmadığından, sürekli aynı kirli hava dolaştırılmış olacağından ortamın iç hava kalitesi kolaylıkla bozulur. Bu nedenle, kalp, astım gibi hastalıkları olanların bu ortamlarda uzun süre kalmaları tehlikeli olabilir. Klima bir konfor aracıdır, doğru kullanıldığında sağlıklı bir yaşam ortamı oluşmasını sağlar.Özellikle iş ve alışveriş merkezi yöneticileri, işletme masrafını düşürmek adına, Yetkili Mühendisler tarafından hesaplanan taze hava oranlarının altına düşürülmemesi konusunda hassasiyet gösterilmelidir.

YILDA BİR KEZ TEMİZLİK ŞART

Tüm bunların yanında en önemlisi klimaların bakımlarının zamanında yapılmasıdır. Çünkü Klima cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmeler, cihaz performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca, cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarında yılda iki sefer bakım yapılması son derece önemlidir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır. Ortamın tozluluk derecesine göre filtre temizlik işareti yandığında duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarının filtreleri 15 günde bir, tavan tipi klima cihazlarının filtreleri ise yılda bir kez temizlenmelidir. Split ve Multi tip klima cihazlarının ön tarafında yer alan ve havayı temizleyen elektrostatik filtreyi her 3 ayda bir değiştirmelisiniz.

KÜF VE MANTAR OLUŞABİLİR

Zamanında değiştirilmeyen filtrelerin, sağlığınızı tehdit edebileceği, özellikle, çocukların ve yaşlıların daha çok etkileneceği bilinmelidir.Klimaların temizliğinin periyodik olarak yapılması sağlıklı bir yaşam için şarttır. Bakımı yapılmayan klimalar,  ideal filtreleme yapamayacağından toz ve partiküller ortamda kalır, küf mantarları oluşur. Baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner, astım gibi hastalıklara neden olabilir. Split klimalar, mevcut ortamdaki havayı sirküle ederek çalışır. Ortamdaki havaya hapşırık ya da öksürük yoluyla salınan virüs, klimanın çalışma prensibi gereğince, havayı iç ünitenin içinden geçirerek tekrar bulunduğu ortama bırakacağından o ortamın sağlıksız olmasına neden olur.

SAĞLIĞINIZI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Bunların yanında sağlık açısından özellikle; klimanın sıcaklık ayarı 23 derecenin altına getirilmemeli, nem düzeyi %50 olmalı, klimanın önünde terli oturulmamalı, araç klimaları yüze ve göğse değil, ön cama doğru yönlendirilmelidir.(terli olarak sıcak havadan klimalı ortama girince vücudumuzda aniden buharlaşma meydana gelir. Bu da bel ve boyun kaslarında tutulma ve ağrıya neden olur. Özellikle çocuklar ve yaşlılar aniden soğuk ortama girince vücut dirençleri düşer. Bu da hastalanmalarını kolaylaştırır.)Hastanelerde; ameliyathaneler, erişkin, çocuk, yenidoğan yoğun bakım üniteleri ve karantina odalarının havalandırma sistemlerinin ve bunların çalıştırma şartlarının uygun olmaması durumunda, vatandaşlarımızın sağlığının olumsuz şekilde etkilenebileceği unutulmamalıdır.

TEDBİR ALINMALI

Sağlık Bakanlığı özel hastanelerde, turizm tesislerinde ve AVM`lerde lejyoner hastalığının önlenmesi için acilen tedbir almalıdır. Çünkü lejyonella bakterisi düşük sıcaklıkta, nemli ve sulu ortamda yaşayıp çoğalmaktadır. Bakterinin özellikle oteller, hastaneler, iş merkezleri ve fabrikalardaki su ve soğutma sistemlerinde çoğaldığı bilinmektedir.Bu tip sağlık ve teknik problemlerin oluşmaması adına, eve gelecek servis yetkilisinin klima bakımlarında; iç ünite (evaporatör) kimyasal ilaçlarla yıkanmasına, fan kanatlarının ve iç ünite filtresinin temizliğini, gaz ölçümlerinin yapılarak, eksik gaz ilavelerini, elektronik kartın tozlarının temizlenerek, elektrik bağlantı uçlarının kontrolünü,  dış ünite (kondanser) kimyasal ilaçlarla yıkamasını, drenaj tavası ve borusu temizliğini, dış ünitede alçak ve yüksek basınç kontrolünü, bakır boru bağlantıları ve izolasyonlarının kontrollerini yapmış olmasına dikkat edilmelidir. Meslek alanlarımızla ilgili konularda, toplum yararı ve kamusal denetim yanında toplumu bilgilendirme anlayışımız gereği uyarıyoruz. Klima alırken mutlaka yetkili bir makina mühendisi ile görüşülmeli; kullanımı, seçimi ve takılması konusunda detaylı bilgi alınarak, düzenli bakımlarını yaptırılmalı ki; konfor arayışınız sağlığınıza zarar vermesin.”

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.