21 Ekim 2019 Pazartesi 13:40

ANASAYFA l Kocaelispor’a kötü haber

30.08.2016 Salı - 18:38

Sırp futbolcuların bonservis borcunun ocak ve mayıs aylarındaki toplam 300 bin Euro ara taksit ödemeleri yapılmadığı için Kızılyıldız Kulübü, FIFA Disiplin Kurulu’na başvuruda bulundu. Yeşil­Siyahlı takıma her an 3 veya 6 puan silme cezası gelebilir.

Kocaelispor yönetimi geçtiğimiz yıl Sırp futbolcular Duşan ve Tutoriç’in kalan 850 bin Euro dolayındaki bonservis parası için Kızılyıldız Kulübü’yle aylık 5 bin Euro taksit dışında 6 ayda bir yüklü ara ödeme yapılması şartıyla yeni bir anlaşma yapmıştı. Kocaelispor yönetimi aylık taksitleri aksatmadan öderken, Ocak 2016’deki 100 bin Euro’luk ara ödemeyi yapamadı. Yapılan görüşmelerde Başkan Bahri Yavuz, kulübün içinde bulunduğu maddi sıkıntıya aktarıp erteleme istedi. Kızılyıldız Kulübü de 100 bin Euro’luk ara ödemenin eylül 2016’ya bırakılmasını kabul etti. Kocaelispor yönetimi mayıs 2016’daki 200 bin Euro’luk ikinci ara ödemeyi de yapamadı. Yeşil­Siyahlı yönetim yeniden Sırp kulübü yönetimiyle bağlantıya geçip, erteleme istedi.

FIFA DİSİPLİN KURULU’NA BAŞVURU

Kızılyıldız Kulübü yönetimi yaklaşık 3 ay daha bekledi ancak ödeme yapılmayınca 16 Ağustos tarihinde FIFA Disiplin Kurulu’na başvuruda bulundu. Bir anlamda Kocaelispor camiasının korktuğu başına geldi. Başvuruyla ilgili FIFA ve Kızılyıldız Kulübü tarafından gönderilen resmi yazılar geçtiğimiz hafta içinde Kocaelispor Kulübü’ne geldi. Bu önemli gelişmenin ardından yönetim Sırp kulübüyle bir kez daha bağlantıya geçerek, “Ödemeyi yapmak için niyetimiz var ama imkanımız yok. Başvurunuz ödeme yapmamızı kolaylaştırmayıp aksine zorlaştıracak. Aylık taksit ödemeleriyle devam edelim” diyerek başvurunun geri çekilmesi ricasında bulundu. Kocaelispor’a Sırp kulübü başvurunun geri alınması ricasıyla ilgili henüz bir yanıt vermedi ancak bu ihtimalin çok düşük olduğu belirtiliyor.

KENT BÜYÜKLERİ DEVREYE GİRMELİ

 Başvuru geri alınmazsa, FIFA Disiplin Kurulu’nun izleyeceği iki yol var. Birincisi şu tarihe kadar ödeme yapın uyarısıyla para cezası vermek, ikincisi ise uyarıda bulunmadan direkt puan silme yaptırımı uygulaması yapmak. Puan silme cezasının 3 veya 6 olacağı belirtiliyor. FIFA puan silme yaptırımı uyguladıktan sonra ödemenin yapılması için bir tarih veriyor, eğer o tarihe kadar para yatırılmazsa takım küme düşürülüyor. Yeni sezon arifesinde Kocaelispor çok ciddi bir tehditle karşı karşıya bulunuyor. YeşilSiyahlı kulübün kısa süreçte 300 bin Euro ödeme yapması gerekiyor, aksi durumda kulübün geleceği tehlike altında. Yönetimin yaklaşık 1 milyon TL tutarındaki bu rakamı bulması mümkün değil. Bakan, Vali düzeyinde kent büyüklerinin devreye girmesiyle kaynağın bulunmasından başka bir seçenek gözükmüyor.

 

Anlaşmaya varılan ara ödeme takvimi:

Ocak 2016: 100 bin Euro (Eylül 2016’ya ertelendi)

Mayıs 2016­ 200 bin Euro

Ocak 2017­ 217 bin 500 Euro

Mayıs 2017­ 217 bin 500 Euro

 

Kaynak: Özgür Kocaeli

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.