23 Ekim 2019 Çarşamba 08:54

ANASAYFA l KOCAELİNİN ÇÖP SORUNU

25.10.2016 Salı - 9:42

            Hiç unutmuyorum 20’li yaşlarımda iken  İzmir den geliyordum . Gece yolculuğu olduğu için uyumuşum. Eski Gölcük yolundan geliyordu otobüsler o zaman. Çöp kokusuna uyandım, offf be memleketime geldim dedim.

40 yaşının üzerinde olanlar hatırlar; şu anki OUTLET CENTER’in olduğu yerde çöp yığınları vardı. Şehrin bütün çöpleri buraya dökülürdü. Kocaeli’nin diğer ilçelerinde de aynı görüntüler vardı.

Geçen hafta içinde yeni çöp fabrikasının kurulacağı yer için karar verilen alanı inceleme fırsatım oldu. Bu alanda 10m2 bir alan bile ağaçsız değil. Kaldı ki 200.000 m2 alandaki ağaçlar katledilip buraya kurulacak. Tam bir DOĞA KATLİAMI. Bırakın bu alana çöp fabrikası kurmayı; oraya günde 150-200 kamyon çöp arabasının çıkacak olması o kamyonlardan çıkacak egzoz  gazı bile oradaki ağaçların yok olması için yeterli.

            Verilere göre Kocaeli’nin günlük çöp birikmesi 2 bin ton muş. Bu nüfus artışına göre ve yaşam standartı yükseldikçe günlük  4-5 bin tonu bulacakmış. Ne olacak bu çöpler, herkes bahçesine gömecek değil herhalde. İZAYDAŞ gibi tesisler kurulabilir ya da belki de Türkiye de çöp konusunda çok tecrübeli bir arkadaşımın dediği gibi “ modern uygulamalarda kentsel atık yönetimi evlerde çöpün ayrıştırılmasıyla başlayan bir süreçtir. Çöpün hiçbir işlemden geçirilmeden doğrudan dökülmesi modern çevreciliğe uygun değildir. Umuyoruz ki bundan sonraki tesisleşmelerde atığın girdisinin de çıktısının da bir tür ekonomi yaratması temel hedef olur. 19 yıldır İZAYDAŞ çöp depolama sahalarına hiçbir ön işlemden geçirilmeden evsel çöpler alınmaktadır. “

            Bu arada her İlçe belediyesi  kendi tesisini kendi kurabilir, buna en iyi örneklerden biri İsveç’in Linköping kentidir. Burada  110 bin kişi yaşıyor, şehrin tüm elektrik, sıcak su ve ısınma ihtiyacının yüzde 90 ı şehirde kurulan 2 adet geri dönüşüm tesisiyle çöplerin yakıta dönüştürülmesi ile karşılanıyor ve işin ilginç yanı bu şehrin Çevre ve Toplum planlamasından sorumlu  belediye başkanı bir TÜRK asıllı Muharrem DEMİROK. Eğer istenirse kendine @muharremdemiroktwietter adresinden de ulaşılabilir.

            Benim Kocaeli B.ŞehirBelediye Başkanı ve meclis üyelerine tavsiyem, eğer illaki yurt dışı gezisi yapılacaksa, bu şehre gidip bunu nasıl yapabildiklerini incelemek…! Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir belediyesi bir grup muhtarı ve ilgilileri Fransada ki bir çöp fabrika tesisine götürmüşler. Edindiğim bilgilere göre o fabrikanın müdürü bir muhtarın sorusu üzerine HALK İSTEMESEYDİ BU FABRİKA BURAYA KURULMAZDI diye cevap vermiş.

            Temiz, çöplerden arındırılmış, yemyeşil bir Kocaeli hayali ve hayal ettiğiniz her şeyin gerçekleşeceği bir hafta olması dileğiyle hoşça kalın….

                                                           Sevgi ve saygılarımla…

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.