17 Ekim 2019 Perşembe 21:39

ANASAYFA l Kocaeli’de 2 Hastaneye Anne dostu Hastane sertifikası

25.04.2017 Salı - 13:06

Sağlık Bakanlığı Anne Dostu Hastane sertifikası ilimizde Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve araştırma Hastanesine verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirli kriterler sonrasında belirlenen Anne Dostu Hastane sertifikasını Gölcük Necati Çelik Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne verildi. Türkiye genelinde bulunan anne dostu hastane sayısı 14’e yükselirken Eğitim ve araştırma Hastanesi olarak Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Türkiye’de ilk oldu.

GENİŞ KATILIM

Kocaeli Valiliği Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleştirilen törene Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Yöneticisi Yüksel Pehlevan, Derince Eğitim ve araştırma Hastanesi Başhekimi Mustafa Güneş, İl Halk Sağlığı Müdürü Sinan Öztürk, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekil Zekeriya Özak, KOÜ Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Zafer Cantük, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl ve davetliler katıldı.

KOCAELİ’DE YÜZDE 38 SEZARYEN

Törende ilk olarak konuşma yapan ve hastaneler hakkında bilgi veren Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, “Ülkemizde sezaryen oranlarını düşürmek ve anne ile bebek sağlığını en iyi şekilde düşünerek güzel çalışmalara imza atıldı. Dünya Sağlık Örgütü kabul edilebilir sezaryen oranını yüzde 15 olarak açıkladı. Türkiye’de bu rakam yüzde 58,  Genel Sekreterliğimize bağlı sağlık tesislerinde ise yüzde 38’dir. Türkiye’de ilk defa eğitim ve araştırma hastanesi olarak anne dostu hastane belgesini almaya Derince Eğitim ve araştırma Hastanesi hak kazandı. Bunun için gerçekten çok çalıştık ve güzel başarılara imza attık. Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte 14 anne dostu hastane oldu. Anne dostu olabilmek için önce bebek dostu olmak gerekiyor. Bu konuda ciddi eğitim süreci yaşandı” dedi.

DOĞUMA HAZIRLIK ODALARI YAPILDI

Sözlerine devam eden Ergüney, “Hastanelerimizde anne adaylarının sancı, doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçısını almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturuldu. Bu kapsamda yıllık doğum sayılarına göre Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 9, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde sancı, doğum ve lohusa odası yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Anne dostu hastanelerimizde anne adaylarımıza gebeliğin 20. haftasından itibaren 5 hafta süreyle özel hazırlanmış sınıflarımızda doğum öncesi hazırlık eğitimleri verilerek, doğum yapacağı tek kişilik odalar gezdirilerek ve doğumhane ekibi ile tanıştırılarak normal doğuma hem fiziki hem de psikolojik olarak hazırlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

KOCAELİ’DE KADRO AÇACAĞIZ

Ergüney’in ardından kürsüye gelen KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, “Ülkemizde ve ilimizde ciddi bir sağlık gelişimi gösteriliyor. Bunun içerisinde yer almak bizleri çok mutlu ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza Mersin Şehir Hastanesinin aynısından bizde istiyoruz dedi. Çünkü bu tür güzel şeyleri görünce özenmemek elde değil. Kocaeli Üniversitesi olarak biz de çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi RektörüProf.Dr.CevdetErdöl, “Sağlık bilimleri üniversitesi olarak 16 ilde eğitim ve araştırma hastanesi ile hizmet vermekteyiz. Sağlık alanında açtığımız kadroları yeterli görmüyoruz. İnanıyoruz ki bu rakamları artıracağız. Kocaeli’de bu iki hastaneye pozitif ayrımcılık yapmayı planlıyoruz. İnanıyoruz ki ebelerin eğitim seviyesi arttıkça uzmanlıkları arttıkça annelere de büyük faydası olacağına inanıyorum. Sağlık çalışanlarımızın başarılarının devamını diliyorum. Darısı diğer hastanelerimizin başına. Hayırlı olsun” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK İL OLACAĞIZ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Türkiye hemen her geçen gün bir büyük değişimi ve gelişmeyi yaşıyor. Hizmetlerin fiziksel altyapısını geliştirmek ve genişletmek için çalışıyoruz. Merkezinde insan olan kamu hizmet anlayışını büyük bir mutluluk ile ortaya koyuyoruz. Sağlık vazgeçilmez bir hizmet ve her boyutu ile öncelikli ele alınması gereken bir mesuliyettir. Sağlıkta Türkiye modeli diyerek gururla bakacağımız bir örnek aldık. Geçmişte hatırlamak istemeyeceğimiz görüntülerden sağlıkta kaliteli hizmet dönemine geldik. Kocaeli’de devam eden hastane inşaatları tamamlandığında sağlıkta daha iyi konuma geleceğiz. Annelere ilk andan itibaren değerli olduğunu hissettirmek zorundayız. Türkiye’nin örnek aldığı bir il haline geleceğiz. Yatak sayısı olarak biz Türkiye’nin en önde illerinden biriyiz” dedi.

 TÜRKİYE’DE ANNE DOSTU DEVLET HASTANELERİ

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi

Ankara Beypazarı Devlet Hastanesi

Ankara Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi

Aydın Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Bursa İnegöl Devlet Hastanesi

Hakkari Devlet Hastanesi

Hakkari Yüksekova Devlet Hastanesi

İzmir Tire Devlet Hastanesi

İzmir Urla Devlet Hastanesi

Manisa Akhisar Devlet Hastanesi

Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi

Manisa Turgutlu Devlet Hastanesi

SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

 ANNE DOSTU HASTANE KRİTERLERİ

1.Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının hakkıdır.

2.Verilen hizmet, gebelik öncesi danışmanlık doğum öncesi ve sonrası bakım ve danışmanlık hizmetlerini kapsamalıdır.

3.Kurumlarda poliklinik, eğitim, danışmanlık ve doğum hizmeti verilen ortamlar standartlara uygun hazırlanmalıdır.

4.Mahremiyet beklentileri itina ile karşılanmalı, hijyen ve konfor standartları yüksek tutulmalıdır.

5.Kanıta dayalı olmayan müdahaleler rutin olarak uygulanmamalıdır.

6.Hizmet sunumu için gerekli olan insan kaynakları ve lojistik destek optimum düzeyde olmalıdır.

7.Acil obstetrik durumlarda sevk kriterlerine uyulmalıdır.

8.Doğum hizmeti anne ve bebek odaklı olmalıdır.

9.Hizmet sunanların bilgi ve beceri kapasitesini güçlendirmeye yönelik aktiviteler planlanmalı ve uygulanmalıdır.

10.Verilen hizmetlerle ilgili gerekli kayıtlar tutulmalı ve düzenli aralıklara analizleri yapılarak hizmetlerin geliştirilmesinde kullanılmalıdır.

 ODA – Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vajinal normal doğumlar azalmakta sezaryen doğumları giderek artmaktadır.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kabul edilebilir sezaryen oranını yüzde 15 olarak açıklamıştır. Türkiye’de bu rakam yüzde 58,  Genel Sekreterliğimize bağlı sağlık tesislerinde ise yüzde 38’dir.

ODAA – Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Modern Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alınmıştır. Bu amaçla hastanelerimizde anne adaylarının sancı, doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçısını almaya olanak sağlayan yeni doğum odalarının oluşturulması gerekmektedir. Bu kapsamda yıllık doğum sayılarına göre Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 9, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde 3 SDL (sancı-doğum-lohusa) odası yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.