22 Ekim 2019 Salı 20:07

ANASAYFA l Kılıçdaroğlu STK’lılarla bir araya geldi

10.04.2017 Pazartesi - 16:04

Kentimize  gelerek Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile Tanyıldız Düğün Salonunda bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,” Vicdanınız Evet diyorsa Evet oyu verin” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün kentimize gelerek kentimizde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Tanyıldız Düğün Salonu’nda gerçekleşen programa katılım oldukça yoğun olurken programa CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, CHP Genel Başkan Danışmanı Cuma Karavar, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, İlçe Başkanları, İl ve İlçe Yöneticileri, KASK Başkanı Murat Aydın, Trabzonlular Dernek Başkanı Sami Durmuşoğlu, İMO Başkanı Tolga Ok, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Dönmez, KYÖD Başkanı Mehmet Toker ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

ATATÜRK VE ARKADAŞLARI ÜLKEYİ KURDU

Konuşmasına başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında “İstiklal Marşı ile başladık. İstiklal Marşı’nın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ demiştir. Çanakkale savaşında öyle kahramanca bir mücadele verildi ki Çanakkale geçilemedi. Daha sonrasında bir kişiye yetki verildi. Ve tek bir kurşun bile atılmadan İstanbul’u yabancı kuvvetlere teslim ettiler. Ülkenin kuruluşuna baktığınız da tek adam yoktur. Mustafa Kemal ve arkadaşları bu ülkeyi kurdular” dedi.

BEDELİNİ 80 MİLYON ÖDER

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında, “1921 Anayasasına baktığınız da ‘Hâkimiyet bila kayd-u şart milletindir” yazar. Yine 1924 anayasasında Mustafa Kemal’e Meclisi fesih etme yetkisi verilmek istenir ama iki genç milletvekili kürsüye çıkarak ‘bizi buraya Atatürk değil, bizi buraya Türk milleti getirmiştir ’demiştir ve Atatürk’e bu yetki verilmemiştir. Şimdi onlar Atatürk’e dahi verilmeyen bir yetkiyi bir başkasına verelim diyorlar. Atalarımız ‘Akıl akıldan üstündür’ demiştir. Tek kişilik yönetimde baştaki kişinin yaptığı hatanın bedelini 80 Milyon ödeyecek” diye konuştu.

VİCDANINIZ EVET DİYORSA EVET OYU VERİN

Kılıçdaroğlu, “Şimdi baktığınızda tüm yetkileri bir kişide toplamak istiyorlar. Hani milli irade? Neden bir kişi meclisi fesih etme yetkisi verelim. Şuana kadar tek bir kişi bana bunun cevabını verebilmiş değil. Başkan bir sabah kalkacak ve meclisi fesih edecek. O zaman hangi mili iradeden söz ediyorsunuz. Fesih bir kurumun görev süresi dolmadan görevinin sonlandırılmasıdır. Hepimizin tek tek sorumluluğu var. Sadece ben vatansever değilim ki hepimiz vatanseveriz. Benim gibi düşünmeyen insanında düşüncesini özgürce ifade etmesi gerekiyor. Demokrasi budur. Vicdanınız evet diyorsa gidin oyunuzu verin. Ama ‘böyle bir şey olmaz’ diyorsanız gidin Hayır oyu verin” sözlerini kullandı.

MECLİSTEN NE İSTİYORLAR?

“Dünya tarihinde bir milli kurtuluş savaşını yöneten meclis TBMM’dir” diyen Kılıçdaroğlu , “Bu yüzden unvanı ‘Gazi Meclis’tir. Peki, neden bu meclisin elinden bazı yetkileri almak istiyorlar? Şuan ki mecliste bir çok şeyi TBMM belirler. Yeni gelecek tek adam rejiminde ise arzu ettiği bakanlığı kaldırma veya yeni bakanlık kurma yetkisi başkana ait olacak. Kaç bakanlığın olacağına ve kaç başkan yardımcısının olacağına bir kişi karar verecek. Eğer ‘Alsın memleketi tepe tepe kullansın ’diyorsanız gidip evet oyu kullanacaksınız. ‘Böyle şey olmaz’ diyorsanız Hayır oyu kullanacaksınız” dedi.

TEK DERTLERİ KILIÇDAROĞLU

Kılıçdaroğlu, “Siz bu ülkede adalet var diyorsanız Hayır oyunu kullanmak zorundasınız. Bir siyasi partinin genel başkanının atadığı hâkime nasıl güvenebilirsiniz? Devlet bir kişiye nasıl emanet edilir? Üstelik bir kararname ile istediği her şeyi yapabilir. Ben bunları anlatıyorum ama diyorlar ki ‘Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor’ ya nerede yanlış yazdığımı söylesinler. Miting yapıyorlar tek dertleri Kılçdaroğlu. Ya Kılıçdaroğlu size ne yaptı? Devletin tüm imkânlarını kullanıyorlar. Bütün bunlara rağmen kendilerine çağrı yapıyorum. Gelin, sizin istediğiniz televizyonlarda oturalım tartışalım diyorum. Ama gelmiyorlar” diye konuştu.

OSMANLI’DA BİLE YOKTU

“Osmanlıda bile böyle bir model yok. Sakın unutmayın Tek’lik Allah’a mahsustur. Yaratılmak istenen üstünlerin hukukudur. Hukukun üstünlüğünü istemiyorlar. Hukukun üstünlüğü vatandaşların haklarını koruyabildiği bir düzendir. Bunu da Anayasa ile elde eder. Biz diyoruz ki kışlaya, camiye, adliyeye siyaset sokmayın dedik. Şimdi tam tersini yapıyorlar. Üstünlerin hukukunun hüküm sürdüğü bir düzen istiyorlar. Şimdi 4 Milyon Suriyeliye de Evet çıkarsa vatandaşlık hakkı vermek istiyorlar. Bizim çocuklarımız Suriye’deki savaşa girecek onlar burada keyif yapacaklar. Ya bu adalet mi? Onun için diyorum Evet vermenin vebali ağırdır” ifadelerini kullandı.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.