22 Ekim 2019 Salı 20:00

ANASAYFA l CHP lideri Kılıçdaroğlu muhtarlarla buluştu

10.04.2017 Pazartesi - 13:22

 

Tanyıldız Düğün Salonu’nda gerçekleşen programda muhtar ve azalarla bir araya gelerek Hayır’ı anlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu referandum bir parti meselesi değil memleket meselesidir” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma sayılı günler kala kentimize geldi. CHP il ve ilçe örgütleri tarafından düzenlenen bir dizi programa katılan Kılıçdaroğlu ilk olarak Tanyıldız Düğün Salonu’nda muhtarlar ve azalarla bir araya geldi.

YOĞUN KATILIM

Partililerinde yoğun ilgi gösterdiği programa CHP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Engin Özkoç, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İlçe Başkanları, CHP eski dönem Kocaeli Milletvekili ve İzmit eski Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, eski dönem il ve ilçe başkanları, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, İl ve İlçe kadın ve gençlik kolları başkanları ve çok sayıda muhtar ve aza katıldı.

POLİS HAFTASINI UNUTMADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının başında polis haftası nedeniyle polislerin günü kutladığını ifade ederek, “Polise sıkılan her kurşun millete sıkılmıştır” dedi. Referandum ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Anayasa tüm kanunların üstünde bulunan yasalar bütünlüğüdür. Anayasanın özelliği şudur; Anayasa bir ülkede yaşayan bütün vatandaşların haklarını güvence altına alır. Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan herkesin can ve mal güvenliğini güvence altına alır” dedi.

CUMURBAŞKANI TARAFSIZ OLMALI

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında, “Anayasa hukukun üstünlüğünü korur. Ne demek peki hukukun üstünlüğü? Devlet güçlüdür, ama vatandaş değildir. Dolayısı ile devletin gücüne karşı vatandaşın hakkını anayasa korur. Demokrasiyi benimsemiş bütün ülkelerde Anayasa vardır. Anayasa ayrıca devletin çatısını belirler. Bizim anayasalarımız 1921 ile başlar 1982’ye kadar devam eder. 1921’deki Anayasasından bugün ki anayasaya kadar hâkimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğu belirtilmiştir. Bu yapı içerisinde en tepedeki kişi cumhurbaşkanı’dır. Anayasaya göre Cumhurbaşkanı tarafsızdır. Ancak getirmek istedikleri yeni Anayasa’da Cumhurbaşkanı tarafsız olmayacak ve bir partinin genel başkanı olacak. Ama Cumhurbaşkanı adı üstünde Cumhur’un başkanıdır. Bu yüzden tarafsız olmalıdır” diye konuştu.

ÜLKENİN KURUCULARI BUNU DÜŞÜNEMEDİ Mİ?

“Cumhurbaşkanlığı makamı bizim ortak paydamızdır” diyen Kılıçdaroğlu, “Hepimizi temsil etmelidir. Eğer Cumhurbaşkanlığı makamını bir partinin makamına dönüştürürseniz o zaman sadece kendisine oy verenlerin başkanı olur. Oy kullanırken bunu düşünmek zorundasınız. Bunun kişilerle ilgisi yok. Bunun devlet yönetimi ile ilişkisi var. Cumhurbaşkanı partinin Cumhurbaşkanı olursa hâkim tayin edecek. Siz, tayin edilen hâkimin doğru, tarafsız karar vereceğine inanıyor musunuz? Partinin genel başkanı aynı zamanda orduya komutan da olacak. Ülkeyi kuranlar bunları düşünmedi mi zannediyorsunuz? Uzun tartışmalar sonucunda Cumhurbaşkanının tarafsız olmasına karar vermişlerdir” sözlerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.