19 Ekim 2019 Cumartesi 18:32

ANASAYFA l KHK İLE İŞTEN ÇIKARILANLARA İTİRAZ YOLU

16.06.2017 Cuma - 9:08

KHK’lara itiraz yolları kapatılırken 1 Temmuz’dan itibaren OHAL Komisyonu’na itiraz yapılabileceği öğrenildi. Böylece KHK’yla işten çıkarılanlara da itiraz yolu açılmış olacak

KHK ile alınan kararlara karşı itirazlar 1 Temmuz’dan itibaren alınmaya başlanacak. Komisyonun çalışma adresi ise kapatılan Askeri Yüksek Yargıtay’ın binası olacak. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, OHAL kapsamında doğrudan KHK’larla oluşturulan işlemler hakkındaki başvuruları değerlendirip karar verecek. Toplam 7 üyeden oluşan komisyonun ne zaman göreve başlayacağı ile ilgili soru işaretleri netleşmeye başladı. Oluşumu tamamlanan komisyonun çalışma usul ve esasları belirleniyor. 

İKİ YIL GÖREV YAPACAK

Komisyona yapılacak başvurular ve aranacak şartlar ile başvuru işlemlerinin nasıl değerlendirileceği gibi çalışma usul ve esasları, Resmi Gazete’de yayımlanacak. Komisyona “başvuru” işlemleri, illerde valilikler üzerinden yapılacak. Komisyon OHAL kapsamında yürürlüğe konulan KHK’larla gerçek veya tüzel kişilerin hukuki statülerine ilişkin doğrudan düzenlenen işlemleri görüşüp karara bağlayacak. İki yıl süreyle görev yapacak olan komisyonun görev süresi, gerek görülürse Bakanlar Kurulu tarafından birer yıllık sürelerle uzatabilecek. 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.