22 Ekim 2019 Salı 19:58

ANASAYFA l Katırcıoğlu, “Sistem Yerli ve Milli”

14.04.2017 Cuma - 12:09

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı (KEFEK), AK Parti MKYK ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, TV 41’de “Güne Merhaba” programında Abdullah Yıldırım’ın konuğu oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması hakkında soruları cevaplayan Katırcıoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yerli ve millidir. Millet iradesinin doğrudan tecellisidir. Bu sistemle devlet yönetiminde ikilik bitecek, birlik ve beraberlik kuvvetlenecektir. Koalisyonlar devri bitecek, uzlaşma kültürü yerini alacak” dedi.
 BİZ BİRLİKTE TÜRKİYE’YİZ

Abdullah Yıldırım’ın muhalefetin sistem eleştirileri sorusu karşısında Katırcıoğlu, şunlara değindi: “Bu sistemle, koalisyonlar bitecek, uzlaşma kültürü ortak akıl oluşacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi millet, memleket, gelecek ve Büyük Türkiye içindir. İnanıyorum ki Güçlü Büyük Türkiye isteyenler kazanacaktır” diye konuştu. Anayasa değişikliği ile gençlere tanınan seçilme yaşının 18’e indirilecek olmasını eleştiren muhalefete cevaben de Katırcıoğlu, “18 yaşında evlenme imkânı ve yasal sorumluluk verilen bir kişiye seçilme hakkının da verilmesi gerekir. Eğer sen 18 yaşındaki gence bu kapıları açmazsan, cesaretlendirmezsen bu evladına güvenmemenin adıdır. Ben gencime güveniyorum, inanıyorum” ifadelerini sarf etti.

 DAHA GÜÇLÜ BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN

Katırcıoğlu konuşmasında; “Referandumun sadece ve sadece Türkiye’nin geleceği ve bekası noktasında, tarihi bir seçim olduğunu bilmemiz lazım. Bu seçim milli bir seçimdir, milli bir ülkenin geleceğinin temellerinin atılacağı bir seçimdir. İzlediniz mi bilmiyorum ama 5 tane geçmiş liderimizin kayıtlarının olduğu bir video var. Sayın Demirel, Sayın Özal, Sayın Erbakan, Sayın Türkeş, Sayın Yazıcıoğlu, rahmetli liderlerin de Türkiye’deki sistem problemiyle alakalı bir videosu bu. Beş farklı siyasi partiden olan 5 liderin tamamı da Türkiye’deki sistem sorunu ile ilgili görüşlerini anlatıyor. Beşi de hep bir ağızdan, ‘Türkiye’nin daha büyük güçlü bir Türkiye olması için, bu sistemin değiştirilmesi lazım’ diyorlar.

 BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLE NEREDEYSE AYNI

TV41’de ki “Güne Merhaba” programında Abdullah Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Katırcıoğlu; Yeni sistemin en basit şekliyle Belediye Başkanlığı ile neredeyse aynı, Belediye Başkanlığı seçimleri için sandığa gidiyorsunuz. İki oy atıyorsunuz, birini belediye başkanı için, birini de belediye meclisi için. Belediye meclisini, belediye başkanını yasama yetkileri ile birlikte denetlesin, takip etsin, bütçesine onay versin diye. Belediye başkanına niye oy veriyorsunuz? O da, ‘Bize vaatlerin var, ekibini kur, al sana 5 sene yetki, 5 sene bana hizmet et’ diye. Belediye başkanı kadrosunu kuruyor, nereden kuruyor? Tanır mısınız, başkan yardımcılarını, daire başkanlarını? Yok, başkan hizmet ediyor. 5 sene sonra eğer hizmetlerden memnunsanız, bir daha seçiyorsunuz, değilseniz başka birini seçiyorsunuz. Bir tek fark var, Türkiye’de belediye başkanlığında sınır yok, istediği kadar seçilebiliyor. Peki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde kaç defa Cumhurbaşkanı seçilebiliyorsunuz? En fazla iki defa. İki dönem sonra, yerine başka biri.”

 REJİM DEĞİŞMİYOR, SİSTEM DEĞİŞİYOR

Katırcıoğlu programda rejim ve sistem meselesinin gündeme getirildiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, kesinlikle bir rejim meselesi değildir. Bizde rejim 1923’te ilan edilmiş ve bu konu kapanmıştır. Güçlü Türkiye için hep birlikte vatandaşlarımızın “Evet” diyeceğine inanıyoruz. Bizler artık ithal anayasa ile değil millî iradenin hâkim olduğu bir anayasayla yerli bir anayasayla yönetilmek istiyoruz. Bu Anayasa ile Cumhurbaşkanın yetkileri artmayacak, tam tersine kısıtlanacak. Milletimizin sesi çok daha gür çıkacak. Söz de, mühür de millette olacak. Mevcut sistemle Büyük Türkiye hedefine asla ulaşamayız. Bu sistem krizler üreten sebepleri içerisinde barındırıyor. Avrupa ve şer odakları top yekûn bize karşı birlik oldular. Büyümemizi istemediler, istemiyorlar da. Bu nedenle bu sisteme Evet dememiz gerekiyor. Daha güçlü ve büyük Türkiye yolunda tüm hemşehrilerimizi 16 Nisan’da ki halk oylamasında güçlü bir şekilde “EVET” demeye davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.