19 Ekim 2019 Cumartesi 18:22

ANASAYFA l KARDİYAK REHABİLİTASYON İLE SAĞLIĞINIZA KAVUŞUN

22.06.2017 Perşembe - 14:54

Ülkemizdeki ölümlerin %40’ının dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle olmakta olduğunu söyleyen Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nden Doçent Doktor Hülya Şirzai kardiyak rehabilitasyon ile bu sorunun nasıl aşılabileceğini anlattı

Tanımı ve önemi

Erkeklerde 45 yaş ve üzeri, kadınlarda 55 yaş ve üzeri olmak, erkek cinsiyet, ailede koroner kalp hastalığı olması, periferik damar hastalıkları ve serebrovasküler hastalık olması koroner arter hastalığı için değiştirilemeyen risk faktörleridir. Değiştirebileceğimiz risk faktörleri ise sigara, hipertansiyon, HDL düşüklüğü, diyabet, sedanter yaşam, sağlıksız beslenme, stres, obezitedir. Bu çalışmalarda egzersiz ağırlıklı kardiyak rehabilitasyon bir yıl ve daha uzun vadede tüm ve kardiyovasküler nedene bağlı ölümleri sırasıyla %13 ve %26 oranında azaltır, kısa vadede hastanede yatışları %31 oranında düşürür. Kalp krizi, anjioplasti ve bypass greftleme riskini ise azaltmadığı belirtilmiştir. Kardiyak rehabilitasyonda amacımız, mevcut olan arterosklerotik plakları stabilize etmek, damar fonksiyonunu düzeltmek, lipit ve kan basıncını düzeltmek, semptomları azaltmak, yağ depolarını azaltmak,psikososyal iyilik halini artırmak ve işe dönüş olasılığını artırmaktır.

Kardiyak rehabilitasyon kime, ne zaman uygulanır?

Miyokardinfarktüsü, akut koroner sendrom, koroner arter bypass cerrahisi ve perkütan koroner anjioplasti, stent uygulamaları geçirenler, kalp kapak onarımı veya cerrahisi, kalp veya kalp/akciğer transplantasyonu, stabil anjinası olanlara, kronik kalp yetmezliği, periferik arter hastalığı, kalp pili ve ICD uygulamalarında, anevrizma cerrahisi geçirenler ve koroner kalp hastalığı için yüksek riskli hastalara yapılır. Genelde akut kardiyak olaydan sonra 3 ay içinde başlanması ve 6 ay içinde kardiyak rehabilitasyonunun tamamlanması belirtilmektedir. Kalp krizinden sonra mümkün olan en kısa zamanda başlanmalı, taburculuktan sonra 10 gün içinde başlanabilir. Kroner arter bypass cerrahisi sonrası 6 .haftada, anjioplastiden 2 hafta sonrası başlanmalıdır.

Kardiyak rehabilitasyon programı nelerden oluşur?

Kardiyak rehabilitasyon, hastanın değerlendirilmesi, diyet önerileri, lipit tedavisi, hipertansiyon tedavisi, sigara bıraktırma, kilo kontrolü, diyabet tedavisi, psikososyal değerlendirme ve tedavi, fiziksel aktivite önerileri ve egzersiz eğitimini kapsamaktadır. Kardiyak rehabilitasyon programları hastane dönemi, ayaktan egzersiz dönemi ve idame ve izlem dönemi olarak 3 dönem şeklinde yapılır. Ancak son dönemlerde hastanede yatış süreleri kısaldığı için genelde ilk olarak ayakta egzersiz dönemleri ile rehabilitasyon başlanır. Öncelikle hastanın tıbbi durumu, ek hastalıkları, ilaçları değerlendirilir. Hastanın çeşitli testler ile egzersiz kapasitesi belirlenerek aerobik egzersizler, kuvvetlendirme egzersizleri, germe ve gevşeme egzersizleri, solunum ve postür egzersizleri yaptırılır. Genelde haftada 3 gün, 8 hafta süre ile günde minimum 30 dakikalık bir egzersiz reçetesi önerilir.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.