19 Ekim 2019 Cumartesi 18:24

ANASAYFA l KARAOSMANOĞLU, DERNEKLER KABUKLARINI KIRMALI

06.06.2017 Salı - 13:13

Başkan Karaosmanoğlu, Gebze Samsunlular Derneğini makamında konuk etti

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Samsunlular Dernek Başkanı Şakir Töngel ve yeni yönetimiyle bir araya geldi. Yerel yönetimlerin hizmetleri gerçekleştirmede sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan istişarenin önemini her fırsatta belirten Karaosmanoğlu, “Sosyal ve kültürel dokunun kaybolmaması için STK’larımızın ortaya koyduğu gayreti takdirle karşılıyorum. Ancak hemşehri derneklerimiz kendi kabuklarını kırmalı, daha genele yayılan hizmetler ortaya koyarak toplumun istek ve taleplerine göre kendilerini yeniden yapılandırmalıdır” dedi.

“İNSANLIĞIMIZIN BİZE ÖĞRETİLERİDİR”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Samsunlular Derneği ile olan buluşmasında, Sivil Toplum Kuruluşlarının Ramazan ayında hemşehrileriyle yapacağı iftar organizasyonlarının yanı sıra başta yetimler olmak üzere garibanlar ve özellikle öğrencileri de bu kapsamda düşünerek sosyal faaliyetler yapmasının önemine vurgu yaptı. İhtiyaç sahiplerinin sofrasına konuk olmanın ve etmenin ne kadar önemli olduğundan da bahseden Başkan Karaosmanoğlu, “Bu bizim gerek imanımızın gerekse insanlığımızın bize öğretileridir” diyerek, STK’ların bu noktada sorumluluk almasının faydalı olacağını ifade etti.

 

“STK’LARIMIZ ASLA GERİ DURMAMALIDIRLAR”

Kimsesizlerle ve gençlerle yakından ilgilenen hemşehri derneklerinin amacına ulaşmada önemli bir mesafe aldığını da belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bunun yanı sıra kendi hemşerilerinin arasında kurulan bilgilendirme hatları birlik ve beraberliğe önemli katkı sunuyor. İyi ve kötü günde bir arada olmanıza imkân sağlayan her türlü projeyi hayata geçirmede STK’larımız asla geri durmamalıdırlar” şeklinde konuştu. Cenaze hizmetlerinin öneminden bahseden Karaosmanoğlu, “Bugün artık memleketine defin edilecek vatandaşlarımızı uçakla baba diyarlarına gönderiyoruz. Bu çok güzel bir hizmet olurken, vatandaşlarımızın da memnuniyet duyduğunu belirtmem gerekir” açıklamasını yaptı.

“GENÇLİK HAREKETİNDE SORUMLULUK ALMADIRLAR”

Hemşehri derneklerine ait binalarınbelli amaçlar dışında daha aktif kullanılmasını da tavsiye eden Karaosmanoğlu, “Bilgievi noktasında derneklerimiz kendi atıl duran alanlarını Büyükşehir Belediyesi ile birlikte değerlendirmelerini istiyorum. Faydalı işlerde yarışalım. Bizler bunu istiyoruz ve her türlü desteğe hazırız. STK’larımız da ortaya koyduğumuz gençlik hareketinde sorumluluk almalıdırlar. Derneklerimizin yapacağı güzel hizmetler arasında kültürel, spor ve değerler eğitimi gibi konular olmalıdır. Bu başarılması gereken elzem bir konudur” açıklamasını yaptı.

“EĞİTİM ÇALIŞMALARINA DA YER VERİYORUZ”

Kadınların sosyal hayata dâhil olmasının önemine de vurgu yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Evden Okula Haydi Anneler Spora” projesi kapsamında Gebze ve Darıca bölgesinde dört bine yakın kadınımız spora başladı. Memnuniyetin en yüksek noktada olduğunu görüyor ve biliyoruz” dedi. Bu projenin toplum için çok önemli olduğunu da dile getiren Karaosmanoğlu, “Anne sağlıklı olursa toplumda sağlıklı olur. Evde huzur olur. Bu projeye sivil toplum kuruluşlarımız da sahip çıkmalıdır. Bu projeyle sadece annelerimize spor yaptırmak amacında değiliz. Bu mekânlarda kültürel bir bilinçlenme ve bunun yanı sıra kadınımızın daha çok güçlendirilmesi için eğitim çalışmalarına da yer veriyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇARE OLMAK İÇİN GÖREVDEYİZ VE BUNUN İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Yaptığımız araştırmalarda problemli ailelerde bedensel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığın da ihmal edildiğini gördük diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İşte bu sorunları “Evden Okula Haydi Annelere Spora” gibi projelerle üstesinden geleceğiz. Büyükşehir olarak toplumu yakından ilgilendiren konulara müdahil oluyoruz. Bizim sorumluluk alanımız değil demiyoruz. Biz yerel yönetimin tepesiyiz ve vatandaşımızın sıkıntısına çare olmak için görevdeyiz ve bunun için çalışıyoruz.”

“HALKIMIZIN MEMNUNİYETİNİ ÖN PLANDA TUTUYORUZ”

Dünyanın ve özellikle ülkemizin sorunu olmaya başlayan obezite ile savaştıklarınıbelirten Karaosmanoğlu,“Yerel yönetimler olarak bunu kendimize dert edindik. Kentimizdeki insanlarımızın sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini istiyoruz” vurgusu yaptı. Çevremizde yaşanan güzel işlerin toplumun mutluluğuna katkı sunduğunu da söyleyen Karaosmanoğlu, “Hizmetlerimiz de halkımızın memnuniyetini ön planda tutuyoruz. Bu önemsediğimiz bir durumdur” diyerek sözlerini tamamladı. Görüşme karşılıklı görüş alışverişinin yanı sıra Gebze Samsunlular Dernek Başkanı Şakir Töngel’in, Büyükşehir Belediyesinin kente yaptığı hizmetlere teşekkür etmesiyle tamamlandı. Karaosmanoğlu daha sonra Gebze Samsunlulardernek binasını da ziyaret etti.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.