22 Ekim 2019 Salı 12:40

ANASAYFA l KAMUSAL DENETİM SAĞLANMALI

29.06.2017 Perşembe - 12:45

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural LPG’li araçlarda kamusal denetimin kaldırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özmural, “Bu yönetmelik değişikliği ciddi kazalara yol açacaktır. Yönetmelik acilen geri çekilmeli ve LPG – CNG sektöründe ilgili tüm kurumların görüşleri alınarak kamusal denetimi sağlanmalıdır” dedi

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural oda binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek LPG’li araçlarda kamusal denetimin kaldırılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özmurala araçların gaz testinin yapılması gerektiğinin altını çizerek Türkiye’de yaklaşık 4. 3 milyon araç olduğunu belirtti.  Basın toplantısına Özmural’ın yanı sıra Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve LPG-CNG Komisyon Başkanı Ömer Aydın, yönetim kurulu üyesi ve KOÜ Öğretim Üyesi İlbeyi Kılavuz ile oda üyeleri katılım gösterdi.

DENETİMSİZ HALE GETİRİLİYOR

Özmural basın açıklamasında, “LPG,CNG, LNG vb. dönüşmüş olan araçların TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından yapılan kamusal denetimleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” te yapılan değişikliklerle ülkemizde yaygın olarak yapılan yakıt sistemi tadilatı uygulaması olan araçların LPG/CNG’ye dönüştürülmesi işlemi tümüyle denetimsiz hale getirilerek firmaların beyanına bağlanmıştır” dedi

KONTROLSÜZLÜK ARTACAK

Yönetmelikte yapılan değişiklikle Makine Mühendisleri Odası’nın kamusal denetim yetkisinin ortadan kaldırdığını ifade eden Özmural, “Bu uygulama ile ülkeye yasa dışı yollardan LPG KİT’i ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artacak. Tekniğine uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlayacak. Haksız rekabet koşulları artacak. Yetkili mühendis istihdamı azalacak. Sektörde disiplinsizlik, denetimsizlik ve kontrolsüzlük had safhaya ulaşacaktır” diye konuştu.

“KAZALARA SEBEBİYET VERECEK”

Gaz sızdırmazlık raporu uygulamasının da tamamen kaldırıldığının altını çizen Makine Mühendisleri Odası Ünal Özmural, “Standartlara uygun dönüşümü yapılmayan ve kontrol edilmeyen araçlar trafikte sorun yaratacak ve kazalara sebebiyet verecektir. Tescile esas LPG/CNG araçların yakıt sistemi montaj ve son kontrollerine ilişkin sürecin bugün geldiğimiz noktada konunun daha iyi kavranabilmesi için 22 yıllık uygulamanın dönemsel kesitlerinin sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“UYARIYORUZ”

“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kamu sağlığını hiçe sayıyor” diyen Özmural, “Uyarıyoruz, Türkiye’de 4.3 milyon adet LPG’li araç bulunmakta olup buna her yıl ortalama 300 bin adet araç ilave olmaktadır. Yeni yönetmelikle bu kadar araç denetimsiz olarak trafikte dolaşacaktır. Bu yönetmelik değişikliği ciddi kazalara yol açacaktır. Yönetmelik acilen geri çekilmeli ve LPG – CNG sektöründe ilgili tüm kurumların görüşleri alınarak kamusal denetimi sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.