21 Ekim 2019 Pazartesi 16:49

ANASAYFA l Kamuda ‘yandaş’ anlayışı bitmeli

13.08.2016 Cumartesi - 20:07

Kamu-Sen İl Başkanı Yaşar Şanlı, yaşanan süreç sonrası kamuda yandaş seviciliğin ve kayırmacılığın yerini hak edenin alması gerektiğini söyledi

Türkiye 15 Temmuz’dan beri olağanüstü günler yaşıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ve 100 yıl önceki işgal günlerine benzer bir şekilde TBMM’si bombalanan, halkı helikopterlerle güvenlik güçleri taranan ve halkının üzerine tank sürülen, ateş açılan bu darbe görünümlü iç savaş provası hem ruhumuzun derinliklerine dek bizi üzmüş hem de 1 asır önceki o millî birlik ve beraberliği de tekrar canlandırdığı için gelecek adına bizi umutlandırmıştır.

Türkiye Kamu Sen olarak bu özlenen birlik tablosunun hep içinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Ankara’sıyla, Kocaeli’siyle sendikamız başından beri Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına ve millî kardeşliğimize kasteden bu hain kalkışmanın karşısında olmayı davası ve inancı gereği millî bir görev bilmiştir. Bu vesileyle devlet anlayışımızın ehliyet ve liyakat temelleri üzerine yeniden inşa zorunluluğu vardır. Başta eğitimde olmak üzere kamuda son 10-15 yılda yaşadığımız adam kayırmacılığın ve yandaş seviciliğin 7 Ağustos Ruhu’na uygun olarak çöpe atılıp hak edenin hakkını aldığı ve “Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır” prensibince eşit ve adil şartlar altında görev taksimi yapılması elzemdir.

Bu milletin en zeki ve en gürbüz çocuklarının ailelerinin muhafazakârlıklarından istifadeyle mankurtlaşmasında FETÖ, kalan zeki çocukların da cazibe alanı yaratarak sağladığı beyin göçüyle ABD eşdeğer bir rol oynamışlardır. 35-40 yıldır akıl ve zeka anlamında kaymak tabakamızın heder edildiğini düşünmekteyiz. 79 milyonun eğitim, kültür, bilim, sanat, spor alanlarında sistemli bir başarısının olmamasında ve öncü siyasetin vasatın altında kalakalmasında da etkisi var.

Hazır, tüm siyasi ve sosyal guruplar milyon milyon biraraya gelebiliyorken; hazır, Cumhurbaşkanından sokaktaki insana ve gazetecisinden profesörüne kadar herkes sorgulama iklimine girmişken; hazır, ehliyet ve liyakat ile devlete ve millete sadakatten başka bir ölçü olmaması gerektiği ortak kanaat haline gelmişken; yapılması gereken bir musibetle de olsa geldiğimiz bu noktayı kırmızı çizgi olarak algılayıp bunun üstüne sistem kurmayı başarmaktır.

İkinci kez aynı delikten ısırılmamamız için bu birlik beraberliğin politik ve ekonomik hesaplara kurban edilmemesi gerekir. Bir gecede işgalin ve SEVR’in yeniden masaya konmasının eşiğinden dönmüş bir milletin sınırlarının etrafı bu kadar kan ve dumanken başka bir şansı olmayabilir. Türkiye’yi Ortadoğululaştırmak isteyen bütün yapılarla devletimiz sonuna kadar mücadele etmelidir. Bu mücadelede devletin ve kurumlarımızın her zaman yanında olacağız. Bu mücadeleyi zayıflatabilecek hususlardan ve kurunun yanında yaşın da yanmaması adına herkesin çok dikkatli olmasında fayda vardır.

Türk Milletinin genetiği ve genç nesilleri üzerinden oynanan bu oyunu yine zor zamanlarda kenetlenmesini bilen ve kahramanlık geleneğini bu süreçte de sürdüren Türk Milletinin bozacağının inancımız tamdır. Allah bu birlik ve beraberliğimizi bozmaya yeltenecek şer güçlere fırsat vermesin. Muhtaç olduğumuz kudret zaten ruhumuzda var” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.