14 Ekim 2019 Pazartesi 19:08

ANASAYFA l İzmit’te Tarihi Değerler Korunuyor

23.11.2018 Cuma - 16:36

 

İzmit Belediyesi tarafından yok olmaya yüz tutan tarihi eserlerin restore edilerek gelecek nesillere aktarılıyor. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın girişimleri sonucu İzmit’te yaklaşık 30 milyon lira harcanarak 71 tarihi değerin restorasyonu yapıldı. Baç mevkiinde bulunan tarihi bir konak ta Başkan Doğan sayesinde restore edilerek yok olmaktan kurtarıldı. Restorasyonu tamamlanan Baç’taki konak düzenlenen törenle  hizmete açıldı. İzmit Belediyesi tarafından istimlak ve restorasyon bedeli olarak yaklaşık 2 milyon lira  harcanarak restore edilen tarihi yapıya İmam Hatip Lisesi’nin bir süre önce vefat eden müdürü Mesut Barış’ın adı verildi. Konak gençlik merkezi olarak kullanılacak.

YOĞUN KATILIM

Cedit Mahallesi Baç mevkiindeki Mesut Barış Konağı’nın İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ev sahipliğindeki alışışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz,  İlyas Şeker, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, İl Müftüsü Yusuf Doğan,  İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, KİHMED Başkanı Sebahattin Yamak,  ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Açılış töreninde konağa adı verilen Mesut Barış’ın annesi Nezaket, eşi Sevinç Barış da hazır bulundu.

MEKANIN RUHUNA KATKI SAĞLAYACAK

KİHMED Başkanı Sebahattin Yamak açılışta yaptığı konuşmada “ Mesut hocamız İslami yaşam tarzına sahip bir büyüğümüzdür. Nevzat Başkanımıza böylesine bir  konağı tahsis ettiği için ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi. ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu da   “böyle önemli bir ismin adının bu konağa verilmesi bu mekanın ruhuna katkı olacaktır. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

AHDE VRFAYI ÖNEMSİYORUZ

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da açılışta yaptığı konuşmada “ bu bina, bu şehrin sembol binalarından birisidir. Harabe halindeki tarihi yapıyı alabilmek için uzun uğraşlarımız oldu. Nihayetinde binayı alarak restore ettirdik. Bu eserin gelecek nesillere aktarılması için  çok emek harcadık. Bugünkü tablo bu uğraşlarımızın boşa gitmediğini gösteriyor. İzmit Belediyesi ahde vefayı çok önemseyen bir belediyedir. Tarih Koridoru Projesi ile birçok tarihi yapıyı restore ederek şehre kazandırdık. Bu kazandırılan değerlerin kullanılması ve yaşaması için gayret ediyoruz. Bunları yaparken ana hedefimiz Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefler ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği büyük Türkiye hedefidir.

ÖNCE VATAN DİYORUZ

Bunlar, güçlü Türkiye için gerekli olan çalışmalar.  Binamızın içerisindeki gençlik merkezimiz, belediyemiz tarafından şehre kazandırılan 7. gençlik merkezidir.  Biz büyük Türkiye’nin hedefleri için eğitimli, iyi yetişmiş, anasını, atasını, ahlaklı, kitabını, dinini bilen gençlere yetişmesi için çalışıyoruz. Bizler önce vatan diyoruz. Biz bu vatanda kalmazsak, güçlü nesillerle yarına gitmezsek hepimizin vebali vardır. İzmit Belediyesi olarak her zaman bu anlayışla çalışıyoruz.

GÖREV VERİLİRSE HAZIRIM

İzmit Belediye Başkanı olarak bu açılışları son kez yapıyor olabilirim. Bu dönem benim için yeterli. Ondan sonraki dönemler tekrara başlar. Büyükşehir Belediyesi için hazırım nasip olursa, liderimiz uygun görürse ve halkımızda takdir ederse olur. Biz de bu görevler istenmez verilir. Konağımız hayırlı olsun. Allah doğruların, inananların ve ülkemizin yardımcısı olsun” dedi.

EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, “İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve ekibini kutluyorum. Eğitimi önemsiyoruz. Bundan sonra yerel yönetimlere daha çok önem ve yetki verilmeli. Konağımız hayır olsun” şeklinde konuştu. Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz da  “öğretmenlik çok kutsal bir meslek. Bu anlamlı mekanı Kocaeli gençliğine hazırlayan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İzmit Belediyesi ve KİHMED işbirliğinde hizmet verecek olan tarihi binanın alt katı Gençlik Merkezi, üst katı da eğitim ve toplantı salonu olarak kullanılacak. Konağın açılışı İzmit İmam Hatip Lisesi 9. sınıf öğrencisi Abdulkerim Şahin Kuran-ı Kerim tilaveti ile gerçekleştirdi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.