21 Ekim 2019 Pazartesi 13:36

ANASAYFA l İzmit’te şehitler için anıt

19.08.2016 Cuma - 14:06

İzmit Belediyesi, 15 Temmuz’da FETÖ terör örgütü tarafından yapılan darbe girişiminde hayatını kaybedenler için anıt yaptırıyor

 Projesi tamamlanan ve kısa süre içinde yapımına başlanacak olan 15 Temmuz Şehitleri Anıtı için uygun yer arayan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan “15-20 gündür Türkiye’nin en ünlü heykeltıraş ve sanatçılarıyla görüştük. Uluslararası platformlarda önemli çalışmalara imza atan Türkiye’nin en ünlü seramik sanatçılarından Cahide Erel tarafından yapılacak olan heykelin yapımına yer belirlenmesinin ardından başlayacağız. Yer tahsisi konusunu bizzat kendim takip ediyorum. Birkaç alternatif yer var. Kahraman şehitlerimiz için en uygun yeri belirleyeceğiz. Anıtımızı başladığımız tarihten itibaren 3 ay içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

15 SÜTUNDAN OLUŞACAK

Anıtın fiziki özellikleriyle ilgili de bilgi veren Doğan “anıtımız 15 tane kalın saçtan oluşuyor, her bir saçın üzerinde de birbirine kenetlenmiş insanlar bulunuyor. 15 sütunun üzerinde bulunan İnsan figürlerinin üzerinde ayyıldızımız var” dedi.

İSİM VERİLDİ

Daha öncede İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteğiyle 15 Temmuz gecesi, darbecilere karşı koymak amacıyla gittiği Boğaziçi Köprüsü’nde (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) oğluyla birlikte şehit olan Erol Olçok’un adı Kuruçeşme Kültür Merkezi’ne verilmişti. Ayrıca İzmit Belediyesi’nin Orhan Mahallesi Gazanfer Bilge Bulvarı üzerinde yapımına devam ettiği parka, “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı” ismi verilerek, darbe girişimi karşısında canlarını feda edenlerin isimleri ölümsüzleştirilmişti.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.