13 Ekim 2019 Pazar 21:37

ANASAYFA l İZMİT’TE OTOBÜSLER SİNEK AVLIYOR

23.06.2017 Cuma - 16:00

Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin çehresini değiştiren en önemli projesi tramvay, ilk günden itibaren yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bayram boyunca ücretsiz yolcu taşıyacak Akçaray, özellikle minibüs esnafına bu süreçte zarar verecek gibi gözüküyor

Kocaeli’nin uzun süredir beklediği Akçaray Tramvay Projesi, geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da katılımıyla seferlerine başlamıştı. Deneme sürüşüne başladığı günden bu yana İzmit’li vatandaşlarca oldukça ilgi gören tramvayın bayram süresince ücretsiz olacağı yine bakan Işık tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

KOOPERATİFLER DERTLİ

Durakların belirlenmesinin ardından SEKA Park ile Otogar arasında seferlerine başlayan Akçaray’ın özellikle bayram boyunca ücretsiz yolcu taşıyacağının açıklanması, duraklarda yoğunluğun artmasına neden oldu. Trafiğe takılmadan 30 dereceyi geçen sıcak havalarda daha kısa ve ferah bir hizmet veren Akçaray, İzmit’li vatandaşların bu sebeple yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bu olayda en çok minibüs esnafını olumsuz yönde etkiledi.

ESNAFA CİDDİ ZARAR VERECEK

Konuyla ilgili birkaç gün önce kamuoyuna açıklamalarda bulunan Otobüs ve Minibüsçüler Kooperatifler Birliği Başkanı Mustafa Kurt, Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarını ve travmayı bayram süresince ücretsiz taşıma yapmasını eleştirerek, “Şehir içine yapılan tramvay projesine oda ve kooperatif olarak karşı çıktığımızı, yapılan ve maliyeti çok olan bu projenin hayata geçtiği  ve şehir içindeki 520 esnafa ortak olunacağı sözü verildiği ancak bu sözlerin rafta kaldığı görülmektedir. Ayrıca tramvayın da 15 Temmuz tarihine kadar bedava olması da esnafımıza ciddi zarar vereceği aşikârdır”

GÜNDEME TAŞIYACAĞIZ

Şehir içinin yeni trafik düzeninin eskiye oranla toplu taşıma  araçları için zaman açısından iyi olduğu fakat batıdan doğuya doğru yan yola verilen bütün toplu taşıma araçlarının en azından 3-4 hattın Cumhuriyet Caddesine verilmesi gerekmektedir. Çünkü bu şehir içini kullanan yolcuların içinde hasta olan yaşlı olan engelli olanı yan yola yürümelerinden dolayı mağdur oldukları görülmektedir.” diye konuşmuştu. Yeni Kocaeli olarak bizde süreci yakından takip ederek yaşananları bundan sonraki günlerde de gündeme getireceğiz.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 10 yorum bulunmaktadır.