24 Ekim 2019 Perşembe 00:34

ANASAYFA l ONLINE DENETİM, VERİMLİLİĞİ ARTTIRDI

16.08.2016 Salı - 11:55

İzmit Belediyesi, online ruhsat denetim sistemi uygulamasıyla örnek bir uygulamayı hayata geçirdi. Bilişim ve teknoloji çağını gereklerine uygun bir çalışma yürütmek isteyen İzmit Belediyesi esnaf denetimlerini online olarak yönetiyor.  

Tabletten, cep telefonundan ve normal bilgisayarlar üzerinden anlık olarak esnaf denetimleri yapabiliyor. Uygulanan sistem sayesinde Ruhsat Denetim Müdürlüğünün verimliliğinin yüzde yüze yakın arttığı öğrenildi.

BİLGİLER ANLIK OLARAK PAYLAŞILIYOR

Esnafların bu uygulamaya dahil olmalarının çok kolay olduğunu belirten yetkililer “İzmit esnafımızın işyerinin camlarına yapıştırılacak olan QR kare kod barkodlar işyerinin yeni nesil Ruhsatları gibi işleyiş sağlayacak. Denetim ekiplerinin kullandıkları tablet bilgisayarlardan okutulacak QR kare kodlar sayesinde işyerinin içerisine girmeden dışarıdan denetim sağlanacak. Olası uygunsuzluklar da ise durum tespit tutanağı veya şikâyet konularına anlık olarak cevap verebilecek. Vatandaşlarımızın daha kaliteli ve sağlıklı hizmet alabilmesi yönündeki adımlarımız her zaman büyük ölçüde olacaktır. Denetim yapan dış ekiplerimiz tarafından işyerinin konum bilgileri, iş yeri ile alakalı resimler ve uyarı bilgileri anlık olarak merkez ile paylaşılmaktadır.

İŞ YERİNE GİTMEDEN BİLGİ SAHİBİ OLUNUYOR

İşyerlerinin ruhsatlı, ruhsatsız, iskân sorunlu ve itfaiye sorunlu yerlerin Google Maps haritalar üzerin de gösterilmesi sağlanıyor. Sorunlar çözülene kadar denetimlerimizi devam ettiriyoruz. Haritada bulunan sokak görünümü özelliği sayesinde işyerine gitmeden önce bilgi sahibi olabiliyoruz. Denetime giden dış ekip görevlilerimiz her şeye vakıf bir şekilde denetimi gerçekleştirmiş oluyor” şeklinde konuştular.

SMS İLE UYARILACAK

Ruhsatsız olduğu tespit edilen işletmelerle ilgili de ruhsatsız oluşu tespit edilmiş esnaf için mühürleme tebligatına gidilmeden önce ruhsat alması için SMS ile bildirim yapılacağı, SMS bildirimine duyarsız kalan esnafa mühürleme tebligatı verilerek yasal işlem yapılacağı konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.