19 Ekim 2019 Cumartesi 18:30

ANASAYFA l İZMİT’İN KURTULUŞU KUTLANDI

28.06.2017 Çarşamba - 13:49

İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ıncı yıldönümü nedeniyle anma etkinlikleri düzenlendi. İlk anma etkinliği Kültür Tepesi’nde düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan buradaki etkinlikte Garnizon Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ersin Aydemir, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Atatürk anıtına çelenk koydular

İLK ETKİNLİK KÜLTÜR TEPESİ’NDE

Askeri ve sivil erkanın yer aldığı Kültür Tepesi’ndeki anma etkinliğinin ardından Bağçeşme’deki şehitliklere geçildi. Başkan Doğan ve beraberindekiler, burada şehitlerin kabirlerine karanfiller bırakıp dualar ettiler. İzmit’in düşman işgalinden kurtuluş etkinliğinde konuşan Başkan Doğan “ kurtuluşumuz şehrimize, ülkemize, milletimize, dünya insanlarına kutlu ve mutlu olsun.

SÜREKLİ MÜCADELE İÇİNDEYİZ

Anadolu, Müslüman Türklere yurt olduğundan itibaren sürekli bir mücadele, sürekli bir savaş ve işgal sahnesi olmaya çalışıldı. Onlardan birisi de Kurtuluş Mücadelesi sırasındaydı. Vatanın her bir yanı Avrupa emperyalist ülkeleri tarafından işgal edilirken şehrimizde maalesef Yunan, İngiliz ve Fransızlarla işgal edilmişti. İşgalde başı çeken Yunan güçleri İzmit halkına, masum insanlara katliamlar ve zulümler yapmıştı. Bilmedikleri bir şey vardı ; başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Anadolu ve İzmit vatanını, bayrağını, toprağını, ezanını en güzel şekilde koruyacaktı ve öyle oldu. Fatma Seher, İpsiz Recep, Yahya Kaptan aslanlar gibi öne geçti, Kocaeli’nin Çanakkale’si olan Servetiye geçilmez oldu. Anadolu’dan peş peşe zaferler geldikçe buradaki kahramanlar arttı, mücadele kıyasıya oldu ve 28 Haziran’da artık son Yunan da nefesini tutarak, arkasında “ilk hedefiniz Akdeniz” diyen Mustafa Kemal’in askerlerine burayı teslim etti. İşte o günlerden bugünlere kadar yine Anadolu yurdu sürekli bu kem gözler altında kaldı. Daha yeni 15 Temmuz’da ülkemiz o emperyalist güçlerin saldırısına uğradı. Sahnede, İpsiz Recebin, Fatma Seher’in, Yahya Kaptan’ın torunları vardı. Yine vatanımız kurtarıldı. Belki de kıyamete kadar sürecek bu yurt savunmasında hazır olmalıyız. Şuanda bile aslanlarımız içerde ve dışarda ülkemizin birliği için kahramanca mücadele ediyorlar. Malazgirt’ten bu yana vatan için millet için, bayrağımız için, ezanlarımız ve değerlerimiz için canını veren tüm şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Onlara vefa borcumuzu  daha çok çalışarak, daha çok üreterek ve daha çok birlik beraberlik içerisinde olarak ödeyeceğiz. Yarınlarda gençlerimiz yavrularımız bu ülkeye sahip çıkacaktır. Gözümüz arkada kalmayacaktır. 28 Haziran İzmit’imizin kurtuluşu kutlu olsun” dedi.. Başkan Doğan, şehitlikteki etkinliklerde polislere de karanfil verdi.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.