17 Ekim 2019 Perşembe 14:10

ANASAYFA l İSU Merkez Laboratuvarı açıldı

04.04.2017 Salı - 13:15

17 milyon TL’ye mal olan İSU Merkez Laboratuvarı’nın tanıtım programında konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık“Bu tesis sadece Kocaeli’nin değil, bütün Türkiye’nin en önemli referans tesislerinden birisi olacak” dedi

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından 17 milyon TL yatırım bedeli ile inşa edilen İSU Merkez Laboratuvarı’nın tanıtım programı Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirildi.İzmitSekapark 2.Etap Oramiral Salim Dervişoğlu Cad. No:12 adresinde yer alan İSU Merkez Laboratuvar Hizmet Binasında yapılan tanıtım toplantısına Bakan Işık’ın yanı sıra Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İl Müftüsü Yusuf Doğan, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tolga Ok ve çok sayıda davetli katılım gösterdi. Dev tesisin açılışı yaklaşık 3 hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından  toplu açılış bayramında gerçekleştirilmişti.

17 MİLYON TL’YE MAL OLDU

 17 Milyon TL’ye mal olan İSU Merkez Laboratuvarı’nın inşaatı iki yılda tamamlandı. İSU Merkez Laboratuvarı projesi kapsamında, toplam 3800 m2 kapalı hizmet binası inşaatı, laboratuvar teknolojisi makine, cihaz ve ekipmanlarının temin ve montajı yapıldı.

“SU MUSLUKTAN İÇİLİR”

  “Kocaeli’nde Su Musluktan İçilir” sloganını kendisine şiar edinen İSU Genel Müdürlüğü, aylık değişik noktalardan aldığı 1000 adet numune ile sürekli denetim altında bulundurduğu içmesuyuyanısıra, atık su ve çevrenin korunması için son teknoloji laboratuvar makine ve cihazlarla donatılan ve ülkemizde ilklerde olan Merkez Laboratuvarını ülkemizin hizmetine kazandırdı.

3 BİN 800 METREKARE

 17 milyon liraya mal olan Merkez Laboratuvar, ihale bitim sürecinden önce tamamlanarak işletmeye alındı. İki kat üzerinde ve modern mimarisi ile dikkat çeken Merkez Laboratuvarı, toplam 3800 metrekare kapalı alan üzerinde kuruldu. Merkezde,  içmesuyu, atıksu ve mikrobiyolojik laboratuvarları bulunuyor.

SON TEKNOLOJİ

 Son teknoloji laboratuvar makine ve cihazların bulunduğu İçmesuyu Laboratuvarında, kanser yapıcı ve endokrin bozucu olan VOC, THM, PoliaromatikHidro Karbonlar (PAH), Pestisit gibi insan sağlığına zararlı kirleticilerin tayını yanı sıra İzmit Körfezi ve Sapanca gölü ile havzalarında yaşanan Algler ve Mikro kirleticilerin analizleri de Merkez Laboratuvarında yapılabiliyor.

AR-GE MERKEZİ

 TÜBİTAK ölçeğinde ve ülkemizde Su ve Kanal İdareleri arasında öncü olacak Merkez Laboratuvarı, sanayi kuruluşları yanı sıra talep halinde ulusal ve uluslararası analizlere de hizmet verecek. Ülkemizde Su ve Kanal İdareleri yanısıra gelişmekte olan ülkeler için de eğitim ve AR-GE merkezi durumuna gelen Merkez Laboratuvarı, TS EN ISO 17025 standardı müşteri şartları, yasal şartlar ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) rehberlerine uygun ve etkinliğini sürekli geliştirerek faaliyetlerini sürdürecek.

‘ÖRNEK BİR LABORATUVAR’

 İSU Genel Müdürü  İlhan Bayram programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Bayram konuşmasında, “İSU Genel Müdürlüğü halkına sağlıklı içme suyu temin etme görevini bugüne kadar olabildiğince hizmet anlayışıyla vatandaşına vermeye çalışmaktadır.1 buçuk milyarın üzerinde altyapı çalışmalarına kaynak ayırdık. Türkiye genelinde İSU Genel Müdürlüğü İlimizdeki yüzde 99’unu arıtıp öyle veren bir kuruluştur. Bu anlamda gelişmiş ülkelerle yarışabiliriz. Biz vatandaşa suyu musluktan için diyoruz. BU laboratuarla bunu çok güçlü bir şekilde vatandaşımıza söylüyoruz. Türkiye’de örnek bir laboratuardır bu laboratuar. En ince detayına kadar düşünerek projelendirdik. Şu anda bu laboratuarda 245 farklı parametrenin analizlerini yapabilecek durumdayız. İSU kendi kaynaklarından 17 Milyon Lira masraf ayırdı. laboratuarımızın ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

‘SU MEDENİYETTİR’

 Karaosmanoğlu, “Güzel bir tesisimizin açılışı için bir aradayız. Hepimiz sevinçliyiz, gururluyuz, mutluyuz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren su hizmetleri öncelikli hizmetlerimiz arasındaydı. Sağlıklı su temin etmek en önemli görevimiz. En küçük bir virüs pek çok hastalıklara neden olabilir. Onun için buna göz bebeğimiz gibi dikkat ediyoruz. Çalışma arkadaşlarımız bu konuya çok önem veriyor. Su medeniyettir, hayat kaynağımızdır. Suyun olmadığı yerde medeniyet yok, hayat yok. Kocaelimizin her köşesine sağlıklı su temin ediyoruz.Kocaeli’nin her köşesine sağlıklı, temiz suyu temin ettik. Bunlar hep çalışmanın  ürünü” şeklinde konuştu.

‘EN GÜZEL KELİME EVET’

 “Türkiye’ye model bir su kanal idaremiz oldu” diyen Karaosmanoğlu, “Bu Kocaeli halkının başarısıdır. Bize görevi Kocaeli halkı verdi. Bizde görevimizi yerine getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Siyaset hizmetle yapılır, her şeyi karalamakla, hayır demekle olmaz. En güzel kelimelerden birisi hayatta Evet’tir. İnşallah 16 Nisan’da güçlü evet enerjimiz ülkemizin önündeki engelleri kaldıracağız.Türkiye Dünyanın sayılı bir gücü olacak. Bizi kıskanıyorlar. Enerji dolu bir nüfusumuz var. 16 Nisan’dan sonra çok daha güvenli huzurlu bir Türkiye bizleri bekliyor. Kocaelimize yakışır bir tesis oldu. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 ‘GURUR VEREN TESİS’

 Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye gelen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Hepimize gurur veren bir tesisin açışındayız. Suda dünya çapında bir denetim düzeyi bulunuyor bu tesiste. Yüksek yaşam kalitesini sağlayacak kurumsal gelişmeye katkı sağlayacak bu tesisi ilimize kazandıran herkese çok teşekkür ediyorum.Türkiye inancıyla, iddiasıyla her alanda beklentisini yükseğe taşıyan bir anlayışla yoluna devam ediyor. Türkiye artık iddiasını lafla değil icraatla ortaya koyuyor. Biz su zengini bir ülke değiliz. SU kaynaklarının çok iyi yönetilmesi gerekiyor. Kocaeli gibi bir büyükşehirde bunu sağlamak alkışlanacak bir çabadır” dedi.

 ‘KOCAELİ’NDE YAŞAMAK AYRICALIK’

 Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun ardından programda söz alan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Şehrimiz için böyle önemli bir kazanımın tanıtım töreninde bulunmaktan gurur duyuyorum.Kocaeli dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Bu şehirde yaşamak gerçekten büyük ayrıcalık. Dünyanın nimetlerinden en hızlı yararlanan noktalardan birindeyiz. Bu şehir kabına sığmayan bir şehir. Bugün Kocaeli nüfusu 1 milyon 830 bin. Bu kadar yoğun ve dinamik bir şehirde özellikle kamunun bu hıza yetişmesi kolay değildir. Kocaeli eskiden altyapının en kötü olduğu şehirlerden biriydi. 2005’e kadar yağmur yağdığında Bulvar su içerisinde kalırdı. En küçük bir yağmur yağdığında insanlar yine aynı sıkıntıları yaşayacağız diye korkardı. Ama 2004’ten sonra başlayan yerel değişimden sonra Kocaeli Türkiye’deki alt yapının en güçlü olduğu şehirlerden birisi haline geldi” ifadelerini kullandı.

‘AKILLI BİR YATIRIM’

 “Bu şehirde siyaset yapmak da büyük bir şanstır” diyen Bakan Işık, “Şehrimizde uzun yıllardır kavga yok. Bunun her gün yeni bir meyvesiyle Kocaeli’de karşı karşıya geliyoruz. Bu tesis sadece Kocaeli’nin değil, bütün Türkiye’nin en önemli referans tesislerinden birisi olacak. Sadece Kocaeli’nin suyla ilgili ihtiyaçlarına cevap vermeyecek ülkemizin her köşesinden gerekli analizleri yapacak. Büyük, güçlü ve akıllı bir yatırım. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Allah hizmetlerimizi daim eylesin. İSU Kocaeli Büyükşehir içerisinde kurumsallaşmasının en üst noktaya taşımış yapımız. Hizmet kalitesi, sistemlerin otomatik takibi gibi yapıları kazandırmak büyük maharet istiyor. İSU bunu başarmış bir kurum. Bu çalışma İSU’YU Türkiye’de en iyi noktaya taşımıştır” dedi.

‘EVET DİYELİM’

 Büyükşehir Belediyemiz bugün hamd olsun yardıma muhtaçlara koşan sadece laboratuarlar için 17 Milyon TL yatırım yapabilen bir konuma geldi. Bunda ülkede yakalanan istikrarın çok büyük önemi var. Ankara’da hükümet güçlü olmazsa yerel idareler kendi yağında kavrulmak zorunda kalır. Şehrimiz her geçen gün yaşanabilir şehirler sıralamasında üst sıralara çıkıyor. Elbette Türkiye’nin yükünü taşıyan bir şehiriz. İzmit’te ve Gebze’de metro çalışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. BU istikrarın kalıcı olması için Hükümet sisteminde değişikliğe ihtiyacımız var. Hükümetin sandıkta doğrudan halk tarafından seçilmesinin zamanı geldi. 16 Nisan’da halkımızın ortaya koyacağı iradeyle hükümet oy oranına göre kurulacak. Artık hükümet krizi bir tarafa bırakılacak. Atmamız gereken demokratik adımların önü açılacak. Kocaeli’nin buna güçlü destek vereceğini düşünüyorum. Gelin 16 Nisan’da evet diyerek istikrarı kalıcı hale getirelim” şeklinde konuştu. Protokol konuşmalarının ardından İSU Genel Müdürü İlhan Bayram tarafından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a tablo hediye edildi.   Tanıtım töreni İl Müftüsü Yusuf Doğan’ın katılımcılara dua ettirmesi ve protokolün hizmet binasını gezmesiyle devam etti.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.