22 Mart 2019 Cuma 03:23

ANASAYFA l İSRAİL VE AMERİKA YAPIŞIK İKİZDİR

22.05.2017 Pazartesi - 10:32

 

9.Kocaeli Kitap Fuarı’nda yazar Selahaddin Eş Çakırgil “ Dünyamızdaki Gelişmeler ve Bölgemiz” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Çakırgil bugünü anlayabilmek için son 300 yılı iyi bilmemiz ve tahlil etmemiz gerektiğini söyledi. Bir diğer söyleşide ise Yrd. Doç. Dr. Ali Vasfi Kurt” Yesevilik Ocağı” nı anlattı.

KARLOFÇA ANTLAŞMASI SONRASI

Söyleşide Çakırgil” Bugünü anlayabilmek için Osmanlı’nın son 300 yılını iyi bilmemiz gerekiyor. Karlofça Antlaşması yenilginin kabul edildiği bir antlaşmadır. Fransızlar bu antlaşma sonrası ”Osmanlı’nın boynuna kement geçirdik” demişlerdir. Osmanlı dağılınca 30 ayrı ülke kuruldu. Müslümanları böldüler. İslam dünyası böylece küçülmüştür. Oysa şu an dünyada 1 milyar 700 milyon Müslüman yaşamaktadır. Ama birlik yok.” dedi.

İSRAİL VE AMERİKA YAPIŞIK İKİZLER

İsrail ve Amerika yapışık ikizlerdir diyerek sözlerine devam eden Çakırgil” Amerika ölürse İsrail de ölür. İsrail ölürse Amerika da ölür. Birbirlerinin çıkarlarını gözetmektedirler. Müslüman ülkelerin problemi para değildir. Bir sürü kaynakları var. Petrol var. Ama bir araya gelemiyorlar.Güç olamıyorlar.Bu engelleniyor.Artık şimdilerde Müslümanlar biraz da olsa kendilerine gelmeye başladı. Dış dünya Türkiye’nin gelişip kendi kararlarını vermesini istemiyor. Bugünlerde bunun savaşını veriyoruz” şeklinde konuştu. Çakırgil “zaferle değil seferle mükellefiz” diyerek sözlerini tamamladı.

“HORASAN GÜNEŞİN DOĞDUĞU YERDİR”

Karamürsel Alp Salonu’ nda gerçekleşen bir diğer söyleşide Yrd. Doç. Dr. Ali Vasfi Kurt “Ahmet Yesevi ve Maturidilik”i anlattı.Yesevi Ocağı’nın davetlisi olan  Kurt” Bu iki konu ayrı birere deryadır.Horasan güneşin doğduğu yerdir.

Türkler Cezayir, Libya ve Tunus’a gittiler. Fas’ta çok bulunmadık. Oradakiler “Türkler olmasa hepimiz Hristiyandık” diyorlar. Biz şimdi tarihteki rolümüzü oynayamıyoruz. Çünkü ideallerimizi kaybettik         dedi.

HORASAN HARCI ANADOLU’DA KARILMIŞTIR

Söyleşinin devamında Ali Vasfi Kurt İstanbul’un fethi çok büyük hedef olduğunu ve ecdadımızın bunu kavradığını söyledi ve”Türkistan’ dan akıl, Endülüs’ten ruh gelmiştir.Horasan harcı Anadolu’da karılmıştır. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı’dan da önce Türkler tarafından vatan edinilmiştir.”şeklinde konuştu.

SÜNNİ-Şİİ OLARAK AYRIŞTIRILIYORUZ

Aslı yaşayanın sözlü kültür olduğuna dikkat çeken Kurt” Biz özü kaybettik. Sünni-Şii olarak ayrıştırılıyoruz. Aslında aynı soydan geliyoruz” dedi. Söyleşi sonunda Yesevi Ocağı Başkanı Eren Elmalı Ali VSFİ Kurt’a plaket takdim etti.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


istanbul escort instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi