22 Ekim 2019 Salı 02:16

ANASAYFA l Hürriyet, HAYIR demezsek Diktatör Yaratacaklar

13.04.2017 Perşembe - 11:07

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Gebze’de gerçekleştirdiği çalışmalarda vatandaşları uyararak “Hayır demezsek diktatör yaratıp Türkiye’ye çökecekler”

TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet referandum çalışmalarına Gebze’de devam etti. Milletvekili Hürriyet’e partisinin ilçe Başkanı Recep Dursun, İlçe Kadın Kolları Başkanı Ülker Yiğit, ilçe Gençlik Kolları Başkanı Esener Eşsiz ve partilileri eşlik etti. İlk olarak Gebze Kars-Ardahan-Iğdır İlleri Dayanışma Derneği yönetim kurulu ve üyelerini ziyaret eden Milletvekili Hürriyet, Köşklüçeşme Mahallesi’nde evlere çat kapı ziyaretlerde bulunarak ülkenin geleceği için neden Hayır tercihinin yapılması gerektiğini yüz yüze anlattı. Osman Yılmaz Mahallesi’nde bir eve misafir olan Milletvekili Hürriyet ve partilileri, son olarak Gebze Balkan Türkleri Derneği’ni ziyaret ederek burada da dernek yönetimi ve dernek üyelerine Hayır’ı anlattı.

NEYE EVET, NEDEN HAYIR

Dış politikada çuvalladılar mı? “EVET” FETÖ ile yol arkadaşlığı yaptılar mı? “EVET” kandırıldık diyip işin içinden sıyrıldılar mı? “EVET” Yolsuzlukların üzerini örttüler mi? “EVET” Tarım hayvancılık bitti mi? “EVET”. PKK ile masaya oturdular mı? EVET” Taşeron işçilere kadro sözü verip unuttular mı? “EVET” Hızla fabrikalar kapandı mı? “EVET” PKKpaçavrası astılar mı? EVET” İşte evet dediğimiz de bunlara da evet demiş olacağız. Peki 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık verilsin mi? Ülke eyaletlere bölünsün mü? Ülkenin tüm tapusu bir kişiye verilsin mi? O bir kişi yanlış yaptığında ona dur diyebilecek miyiz? İşte hayır dediğimizde de bunlara cevap bulmuş olacağız.

TEK ADAMLA YÖNETİLEN ÜLKELERDE HEP GÖZ YAŞI VAR

Kişilerin ve partilerin gelip geçici olduğuna değinen ve siyasi tarihin bunun örneklerine sık bir şekilde rastlandığını dile getiren Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Kemal Bey de, Tayyip Bey de ve partiler de bugün var yarın yok. Bir yasayı değiştirdiğimizde yenisini yapalım deme şansımız var. Ama anayasada hadi geri dönelim diyemezsiniz. O gücü elinde tutan kimse o gücü elinden bırakmak istemez. Tek adam sistemleri çok iyi olsaydı, dünyayı onlar yönetirdi. Tek adamla yönetilen ülkelerde hep göz yaşı var. Parlamenter sistem çok kötü olsaydı en başta Almanya çökerdi. Sistemin yarın öbür gün bize getireceği sıkıntıları aşabilir miyiz aşamaz mıyız ben ona bakarım. Türkiye’nin bütün tapusu bir kişiye devredilmez. Bugün Ahmet gelir hiç hata yapmaz yarın Mehmet gelir hata yapar ve biz onu durduramayız. PKK’yla bölemediler. FETÖile ele geçiremediler. Hayır demezsek şimdi diktatör yaratıp Türkiye’ye çökecekler” dedi.

ÜLKENİN TAPUSUNU BİR KİŞİYE VERMEYİN

Milletvekili Hürriyet getirilmeye çalışılan anayasaya evet denmesi halinde meydana gelecek olumsuzlukların da altını çizerek; “Bu anayasaya evet dersek başkan, başkan yardımcıları ve bakanlar görevleri bittikten sonra bile herhangi bir suç işlerse yargılanmasının şartı 400 milletvekilinin imza vermesi şartına bağlıdır. Yeni modelde milletvekillerini başkan kendi atayacak, milletvekilliği seçimleri ile başkanlık seçimleri aynı gün olacak. O zaman o 400 vekilin imzasını nasıl toplayacağız? Diyelim ki 400 vekili bulduk, Başkan o zaman da hiçbir gerekçe göstermeden meclisi feshedebilir. Diyorlar ki, ‘Ama kendini de seçime götürüyor’ Tabi ki seçime gidecek, yoksa kendisini yargılanmaya götüren vekilleri meclisten nasıl temizleyecek? Kendisine daha çok biat edenleri getirecek” dedi.

BAŞKANLIK OLSAYDI BİNLERCE TECAVÜZCÜ DIŞARIDA OLURDU

Mecliste çocuklara tecavüzün ve çocuk gelinlerin önünü açacak ve CHP’nin mücadelesi ile yasalaşmayan tasarıdan da örnek veren Hürriyet, “O gün başkanlık olsaydı ya da kararnamelerle yönetiliyor olsaydık cezaevindeki binlerce çocuk tecavüzcüsü şimdi dışarda olacaktı. Meclis olmasaydı o önerge şimdiye çıkmış olacaktı” şeklinde konuştu. Anayasada çıkabilecek çıkmazları da değerlendiren Hürriyet, “Yeni modelde Başkana her konuda kararname çıkarma yetkisi veriliyor. Başkan, başkan yardımcılarını atar diyor, ama sayısı yazmıyor. İsterse 1000 tane atar ve bu kanuni olur. Başkan; damadı ve oğlunu başkan yardımcısı yaptığında ve diyelim başkanın sağlık sorunları yüzünden görevine devam edemediğinde damat ve oğlu arasında kriz çıkmayacak mı?” açıklamasında bulundu.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.