22 Ekim 2019 Salı 20:08

ANASAYFA l Hayat Kimya’dan 800 Milyonluk yatırım

03.04.2017 Pazartesi - 12:02

Hayat Kimya Endüstrisi, 800 Milyon değerindeki Avrupa’nın en büyük yüksek deposu ile tekstil ve ambalaj üretim tesisini ilimizde faaliyete açtı.

Hayat Kimya NW  Esnek Ambalaj fabrikası ve  Tam otomatik Depo açılışı (Sepetli Pınar Mahallesi Hayat Kimya Caddesi No:1-2) Başiskele adresinde hizmete görkemli törenle hizmete açıldı.Hayat Kimya, Kocaeli kampüsüne eklediği 800 milyon TL değeriyle 600 kişiye istihdam sağlayan iki yeni tesis yatırımının açılışını Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirdi. ‘’Non-woven’’ tekstili ve tüm ürünlerinin ambalajını üreten tesisin yanı sıra Avrupa’nın en büyük otomatik deposunu bünyesine katan Hayat Kimya, hızlı tüketim sektöründe bu kapsamda uçtan uca üretim yapan ilk ve tek şirket oldu. Bakan Işık’ın yanı sıra açılışa Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KBB Başkan Vekili Zekeria Özak, Gölcük belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan,  Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı, Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı  Avni Kiğılı, İbrahim Güler, Ali Zeybek, Osman Aksoy katıldı.

600 KİŞİYE EK İSTİHDAM

Hayat Kimya, Kocaeli’ne, ilk adımını attığı günden bu yana toplam 2.7 milyar TL yatırım yaparak 2.250 kişiye istihdam sağladı. Hayat Kimya açılışını yaptığı 800 milyon TL değerindeki yeni yatırımlarıyla 600 kişiye ek istihdam sağlayarak büyümeye devam ediyor. Ev bakım, hijyen ve temizlik kağıtları kategorilerinde Bingo, Molfix, Molped, Papia ve Familia gibi bilinen toplam 12 markasını, Cezayir’den İran’a, Mısır’dan Rusya’ya pek çok farklı coğrafyada üretiyor ve 100’e yakın ülkeye ihraç ediyor. Hayat Kimya, ihracat kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük 51. ihracatçısı ve en büyük 45. sanayi şirketi konumunda.

GENİŞ DEPOLAMA ALANI

Tam Otomatik Depo’nun, 27 bin metrekare kapalı alanda, 12.600 metrekare depolama ve 14.500 metrekare operasyon alanı bulunuyor.  Dikey mimariye sahip depo konvansiyonel depolara göre %75 alan verimliliği sağlıyor. İleri otomasyon teknolojisiyle birim alanda daha fazla ürün depolanabiliyor: Yaklaşık 11 futbol sahasını dolduracak ürün, 4 futbol sahası genişliğindeki alana depolanıyor. Ayrıca, depodaki yüksek teknoloji, düşük oksijen seviyesiyle, herhangi bir depoda yaşanabilecek yangın riskini minimum seviyeye indiriyor. Tam Otomatik Depo’nun ileri teknolojileriyle tek seferde doğru ve daha hızlı tedarik gücü artan Hayat Kimya, müşteri memnuniyetini yüzde 98’lere çıkartıp, aynı kampüste üretim ve depolama verimliliği sayesinde karbon ayak izini her sene yılda 200 ton azaltıyor.

2.7 MİLYAR YATIRIM

Tesis hakkında bilgi veren Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı AvniKiğılı, “Kocaeli kampüsümüz, bizim evimiz gibidir. Bu kampüste her gün, 2.250 Hayat çalışanı, işimize ve ülkemize değer katmak için canla başla çalışır. Bu kampüse toplam 2.7 milyar Türk Lirası yatırım yaptık.  Yetinmedik, Türkiye’de sektörün en büyük Ar-Ge yatırımını yaptık. Kağıt üretiminde dünyada ilk kez Hayat Kimya’nın kullandığı ‘Trijenerasyon’ enerji dönüşüm yöntemini, Rusya’ya ihraç ettik. Bugün açılışını yapacağımız tesisin ürünü olan non-woven tekstili, bebek ve yetişkin bezlerinin, hijyenik pedlerin olmazsa olmaz malzemesidir. Diğer yandan, aynı tesiste çocuk bezi, kağıt ve deterjan ürünlerinin esnek ambalajları üretiliyor. Hızlı tüketim sektöründe, bu kapsamdaki entegre üretim sisteminin, Türkiye’ye ilk defa Hayat Kimya ile kazandırılmasından büyük onur duyuyorum” dedi.

‘SON ÖRNEKLERİNDEN’

Kiğılı devamında,”Tam Otomatik Depomuz’da, lojistik ve depolama operasyonlarının ileri otomasyonla birleştiği son örneklerdendir. Avrupa’nın en büyük Tam Otomatik Deposu olan depomuz sayesinde zamanında ve doğru tedarik gücümüzü katlayarak arttırdık.  Toplam 800 milyon TL değerindeki bu iki yatırımımızla, şirketimize ve memleketimize benzeri görülmemiş bir teknoloji kazandırdık. Burada oluşturulan yeni iş sahalarıyla, toplam 600 kişiye istihdam sağladık. Bu tesislerde üretilen yarı mamül ve ambalajın %50’sini ihraç ediyoruz. Gerek maliyet, gerekse katma değerli operasyon verimliliğiyle bizi ayrıştıran bu 2 önemli tesis, sürdürülebilir büyümemizin teminatında büyük rol oynuyor” şeklinde konuştu.

‘HAYIRLI OLSUN’

Daha sonrasında açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Çok memnunuz. Yeni yatırım, istihdam ilerleme gelişme var. Biz de yerel yönetimler olarak belediye başkanlığı olarak çalışanımızın, insanımızın daha iyi hayat sürmesi için neler yapabiliriz diye düşünüyoruz. 13 yıl bitti. 14’üncü yıla girdik. İzmit körfeziyle ilgili o zamanlar hayallerimiz vardı. Tam bir inançla kararlılıkla çalıştık. Artık o eski kokan İzmit Körfezinin çevresinde pırıl pırıl bir İzmit var. Akvaryum gibi. Türkiye’deki istikrar ve gelişim heyecan veriyor. İnşallah 16 Nisan Türkiye için yeni bir hamle olacak. Türkiye’nin önündeki engeller ayak bağları bir bir atılacak. Bu yatırım onun bir başlangıcıdır. Yatırımımız hayırlı olsun” dedi.

BİR TÜRK MARKASI’

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu Hayat Kimya’nın yerli bir marka olarak önemine dikkat çekerek, “Türkiye kararlılıkla emin adımlarla geleceğe doğru gidiyor. Türkiye martta en büyük ihracatı gerçekleştirdi. Türkiye’nin büyümesi ile Kocaelimizin büyümesi eş zamanlıdır. Bu yatırım 600 doğrudan kişi istihdam edecek. Bir Türk markası olan hayat grubunun mersin valiliği dönemimden beri izleyen bir Türk vatandaşı olarak Hayat Grubuna teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

‘ZAMAN KAYBETTİK’

Vali Güzeloğlu’nun ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, “800 milyon TL’lik yatırım ve t600 kişilik istihdam her baba yiğidin harcı değil. 600 insan çoluk çocuğuyla hayat sürecek. Hem bu insanların hayatı hem de Kocaeli’nin hayatına katkı sunacak. Kocaeli insanı olarak ve hükümetin bir mensubu olarak teşekkür ediyorum.  Türkiye özel sektörle büyümeyi tercih etmiş bir bölgedir. Sanayisinin kendi iradesi dışındaki problemlerden kaynaklanarak epey zaman kaybeden bir ülkeyiz maalesef. İstikrarını sağlayan ülkelerin nasıl Türkiye’den sonra kurulup Türkiye’yi nasıl solladıklarını biliyoruz.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI’

Türkiye istikrarını yakaladığı zaman gerçekten bu ülkeye yakışır bir hal alıyor. Sanayicilik zor iştir. Artık Türkiye bundan sonraki riskleri hesap edip gerekli tedbirleri almak zorundadır.  Türkiye’nin artık istikrarı doğrudan sandıkta sağlama zamanı geldi. Türkiye’de demokratik kültürün gelişmesi için bu düzenleme hayatidir. Türkiye’nin yılda en az yüzde 5’lik büyümeye ihtiyacı vardır. Türkiye 100 milyona ulaşacak nüfusunu iyi yetiştirirse inanın 2050 yılında Avrupa’nın en güçlü ülkesi Türkiye olacak. Sanayiciye gerekli önemi ve desteği vermeliyiz. Bu tesislerin ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını dilerken yeni tesislerin müjdesini bekliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.